„Nem az alkotmány ad jogot az állam polgárainak, csupán garantálja azok érvényesülését. Arra szolgál, hogy korlátot állítson annak a végrehajtó hatalomnak amely ma Magyarországon maga akar magára alkotmányt szabni. Az alkotmány, ahogyan az amerikai legfelsőbb bíróság egyik tagja mondta, »nemcsak arra szolgál, hogy megvédje az egyént és a kisebbségeket a többség elnyomásától, de arra is, hogy megvédje a népet a bürokráciától, a kormánytól«. A közvélemény-kutatások szerint, ha az alkotmányról a nép szavazata döntene, belekerülne az adómegkerülés joga, a cigányok szegregációja, a melegek diszkriminálása, az otthon szülés tilalma, visszakerülne a halálbüntetés. Mahatma Gandhi úgy vélte: »A lelkiismeret kérdéseiben nincs helye a többség által hozott jognak«.
A többség akarata nem elégséges indok mások életének, méltóságának, szabadságának, hitének, meggyőződésének elvételéhez, elvitatásához. A szabadság azt jelenti, hogy a közösség bármely tagjának alkotmányban biztosított joga van a többség akarata, sőt érdekei ellenére is cselekedni. Megesik, hogy a kisebbség a választásra jogosultak közel felét jelenti. (A mai kormány kétharmada mögött az ország népességének alig több, mint egy negyede áll.) Az államnak alig van olyan polgára, aki valamilyen szempontból, valamely pillanatban – származását, származási helyét, hitét, politikai nézeteit, társadalmi helyzetét, nemi orientációját, iskolázottságát tekintve – ne tartozna kisebbséghez.
Az alkotmányban biztosított alapvető jogok a kisebbséget, mindannyiunk, minden pillanatban lehetséges kisebbségi helyzetét védelmezik, az éppen adott többség által megválasztott és leváltható végrehajtó hatalommal szemben.”