Mindenképpen el kell kerülni azt a képzetet, hogy egyesek azt hihessék, ha ők nem fizetnek, majd az állam, a felügyelet megsegíti őket.
„- Kezdjük talán az előzmények feltárásával. Mi vezetett a jelenlegi súlyos helyzethez?
- Az elmúlt időszakban a hitelintézetek fokozatosan tágítani tudták saját mozgásterüket Magyarországon. Olyan gyakorlatot honosítottak meg, amely nem fér össze azzal az üzleti magatartással, amely akár jogszabályi, akár etikai szempontból kívánatos lenne. Ez az egyre szélesebben értelmezett szabadság rombolja a piac működését. Ebben szerepet játszott az is, hogy a politika és korábban a felügyelet is a partvonalról nézte ezeket a folyamatokat.
- Ezek a tényezők felmenthetik a hitelfelvevőket a törlesztés kötelezettsége alól?
- Semmiképpen sem. A hiteleseknek - és nem csak a devizaalapú, hanem a forinthiteleseknek is - vissza kell fizetniük a felvett hiteleket és mindent meg kell tenniük azért, hogy ennek a kötelezettségüknek eleget tegyenek. Mindenképpen el kell kerülni azt a képzetet, hogy egyesek azt hihessék, ha ők nem fizetnek, majd az állam, a felügyelet megsegíti őket. Nekünk ebben a helyzetben is azt kell mondanunk, hogy tessék az adósságokat törleszteni. Másrészt viszont a hitelszolgáltatást nyújtókat is korlátok közé kell szorítani, hogy ne lehessen például egyoldalúan szerződést módosítani. Megjegyzem a napokban volt nálam az egyik bank külföldi tulajdonosa a magyarországi képviselőjükkel. Megkérdeztem a tulajdonost, létezik e náluk is egyoldalú szerződésmódosítás. Már a kérdést sem értette.”