Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Fújhatnak rám hideget, meleget, egy őstörténeti elméletben legalább akkora szerepe van annak a korszak, amelyben született; mint amelyikről szól.
„Nagy hiba volna, ha a finnugor-ellenes eszméket egységes rendszer részeként látnánk. Az egyetlen, ami összeköti őket, az valaminek – ez esetben magyar nyelv finnugor nyelvcsaládba való besorolásának – tagadása. Lehetséges tisztességes, előfeltevés és hátsó szándék nélküli tagadó álláspont; akár tudományos, akár fantaszta elmével kimunkálva. S utóbbi kategóriákon belül léteznek figyelemre méltó és unalmas eszmék, szövegek. De mind unalmas, ami hamis, szándékoltan az, hamisított. Unalmasak a nyögvenyelős tévelygések és az alamuszi ámítások.
Azaz nem; azaz csak az őstörténet szempontjából –, de igenis tanulságosak a mindenkori kortörténet mércéjével megmérve. Mert miért is jött létre a Bach-korszakban – nem csekély előzmények nyomán –, a »debreceni történeti iskola«, milyen szerepe lehetett a saját korában is kétségtelenül hibásnak ítélhető történeti/őstörténeti állításoknak azon setét időszakban? Jó? Rossz? »Haladó”? »Visszavető«? Tudjuk? Ki tudja? Vizsgáljuk? Vizsgáljuk! A mából.
Mert fújhatnak rám hideget, meleget, egy őstörténeti elméletben legalább akkora szerepe van annak a korszak, amelyben született; mint amelyikről szól.
De ha már fújnak rám, – hideget tessék! Ebben a forró időben abba is hagyom az elmélkedést, míg friss fuvalom nem érkezik.”