Az MSZP tiltakozik az ellen, hogy a Fidesz egy kirekesztő, ókonzervatív politikai kultúra nevében kiiktassa a történelemből a progresszió eszméit és alakjait.
„E kultúra nyomulásának egyik első lépése volt a Turul törvénytelen rehabilitálása. A választás után a Fidesz egyik első dolga volt, hogy jogszabály-változtatással tegye lehetővé az engedély nélkül felállított Turul-szobor helyén maradását. A második lépés volt a Trianon-törvény megszövegezése, amely nem Trianon fájó sebeinek gyógyítására, hanem a konfliktusok megoldása helyett újabb konfliktusok keltésére volt alkalmas. Az MSZP tiltakozása ellenére a kormánytöbbség nem volt hajlandó elfogadni egyetlen olyan módosító indítványt sem, amely a határrevízió helyett a Kárpát-medencei népek európai szellemű megbékélésében látta a magyarság jövőjét.
A harmadik lépés az egyház és állam határainak elmosását célozta. A Trianon törvény a parlamenti képviselőket már hívőkre és nem hívőkre osztotta fel. Ugyanezt a szellemet tükrözte a népszámlálási szabályok olyan módosítása, amely szerint a hatóságok rákérdeznek az állampolgár vallására, és nyilvántarthatják azt. Félő, hogy az alkotmányozás folyamata is ebbe az irányba mutat.
A negyedik lépés irányát a Jobbik mutatta meg a Fidesznek. Először a Jobbik követelte a Károlyi szobor eltávolítását, és borította be azt fekete lepellel. Most váratlan pártfogót találtak Kövér László személyében. A Fidesz vezető politikusa a Jobbik kívánságának megfelelően bejelentette: Károlyi Mihály szobra a ciklus végére már nem fog a helyén állni.
Az MSZP tiltakozik a progresszió kiretusálása ellen a magyar történelemből. Ha kell, minden eszközzel megvédi Károlyi Mihály szobrát, akinek nevéhez a köztársaság születésnapja fűződik, aki a szolidaritás örök példáját mutatva, saját birtokát osztotta fel a szegények között. Ha a Fidesznek ma nem kell Károlyi, holnap nem kell Ady, Jászi Oszkár, József Attila és Bibó István sem. De a szocialistákon kívül is sokan vannak az országban, akiknek kell.”