Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Az a politikai rendszer, amit megdöntöttünk, átmeneti volt.
„– Sokak számára fenyegetően hangozhat ez a régi rendszer, új rendszer szóhasználat. Mi volt a régi rendszer, és mi az új?
– Az a politikai rendszer, amit megdöntöttünk, átmeneti volt. A rendszerváltozással indult, és azt célozta, hogy eljussunk a diktatúrából a szabadságba, a szegénységből a jólétbe, a reménytelenségből a remény korszakába, és az alávetettségből abba a világba, ahol a saját lábunkon állunk. 1990-ben ezek voltak a legfontosabb céljaink. Ez a húsz év azonban zavaros lett, és nem oda lyukadtunk ki, ahová elindultunk. A történelmi tanulság világos: rendszert váltani nem lehet. A régit meg kell dönteni és újat kell alapítani. A rendszer, amit le kellett győznünk, egy tisztázatlan, áttekinthetetlen, visszaéléseket és széthúzásokat szülő, a legfontosabb kérdésekben megegyezést hozni képtelen politikai rendszer volt. Ennek az átmenetnek a haszonélvezői azok az óriási vagyonokat felhalmozó tőketulajdonosok, dúsgazdag emberek voltak, akik váratlanul és sikeresen elfoglalták a magyar politikai baloldalt, és létrehozták az oligarchák rendszerét.
– Mindenki oligarcha, aki gazdag, és adott esetben baloldali nézeteket vall?
– Dehogy! Nem azokról az emberekről beszélek, akik jómódúak, mert jómódú emberek mindenhol vannak, Magyarországon is, és egyébként az is a célok között szerepel, hogy minél többen legyenek. Azokról van szó, akik nem elégedtek meg a jelentős vagyonukkal és az ezzel járó befolyással, hanem közvetlenül uralmuk alá hajtották a politikát, a politikai élet szereplőit, és elérték, hogy a politika közjó és közérdek helyett magánérdekekről és magáncélokról szóljon. Ez volt a baloldali oligarchák rendszere, amelyet a szavazók megdöntöttek, és ami helyett a demokrácia igazi értelmében vett népuralomnak szavaztak bizalmat.
– Nem tart attól, hogy most éppen ezek az emberek és környezetük fognak a demokrácia védelmezőiként fellépni?
– Nem. Furfangos kommunikációs bajvívások biztosan lesznek majd ezután is, de szerintem semmi olyasmi nem történhet a következő négy évben, ami meghatározóbb, nagyobb erejű és fontosabb lenne, mint az, ami a választásokon történt. És ha valaki ekkora támogatást tudhat a háta mögött, mint amekkorát most a Fidesz, illetve személy szerint én tudhatok, annak különbséget kell tennie fontos és kevésbé fontos dolgok között. A demokrácia védelmezőinek szerepében tetszelgő bukott baloldali oligarchák véleménye tehát nem lesz mérvadó számomra.”