„hvg.hu.: Sokan félelemmel néznek a Jobbik felemelkedésére. Ön szerint van ok aggodalomra?
S.I.: A Jobbiktól való félelem túldimenzionált. Az ideológiájukban és időnként a magatartásukban fellelhetőek ugyan a szélsőséges radikalizmusba és a rasszizmusba hajló jegyek, ami elfogadhatatlan és joggal kelt félelmet az emberekben, de én azt gondolom, hogy a Jobbik nem csupán erről szól. A mai magyar társadalom domináns hangulata, a rendszerváltás veszteseinek elégedetlensége, a fiatal generációk életesélyeinek beszűkülése, a kormányzati elit érzéketlensége és korruptsága mind a Jobbik malmára hajtják a vizet. Továbbá kedvez nekik a most zajló lebutított kampány is, ahol a szocialisták veszteségminimalizáló stratégiája összekapcsolódik a Fidesz konfliktuskerülő taktikájával. A Jobbik pedig tele van lendülettel, hittel, időnként túlhajtott nemzeti öntudattal. Túl nagy a kontraszt a bevett pártok enerváltsága és a Jobbik dinamizmusa között. Ezért nem csodálkozhatunk azon, hogy a politikai részvételre vágyó, és a nagy pártok által meg nem szólított fiatalok körében ma sikk jobbikosnak lenni. Persze előbb-utóbb kiderülhet: nem elég a problémákat megnevezni, meg is kell tudni oldani őket. A túlzott radikalizmust pedig a társadalom többsége nem kedveli.
hvg.hu: A Magyar Demokrata Fórummal mi a helyzet?
S.I.: A Bokros-zászló alatt gyülekező MDF sikeres lehetett volna a kiábrándult szocialista és a liberális szavazók körében, ha nem akart volna mindenkivel összefeküdni. Mára annyi elvtelen, pusztán szavazatmaximalizálást szolgáló lépést tett, hogy vonzereje jelentős mértékben visszaesett. Sorsát a jelöltállítás sikere dönti el, ha nem képes minden megyében listát állítani, eltűnhet a politika színpadáról.
hvg.hu.: A Fidesznek ilyen körülmények között könnyű dolga lesz áprilisban.
S.I.: A Fidesznek kedvez a szocialisták, a liberálisok, valamint az MDF erodálódása, a Jobbik radikalizmusa pedig a centrum irányába tolja. Márpedig sikeresen csak középről lehet kormányozni. Ezért gondolhatják az emberek úgy, hogy a Fidesz vegye át a kormányzást, takarítsa el a romokat, az államot ne üzleti vállalkozásként irányítsa, hanem állítsa a közjó szolgálatába. Az előző kormány az üzleti életből merítette a tapasztalatokat, amit profitérdekek vezényelnek. Ennek fényében nem tűnik meglepőnek, hogy a kormány az aktuális lobbiérdekektől vezérelve íratta át a játékszabályokat. Bizonyos üzleti körök bevásároltak az államban, és természetesen szerették volna visszakapni a pénzüket. Ezt pedig csak olyan módon tudták véghezvinni, ha számukra kedvezőbb szabályok születtek.”
A volt kancelláriaminiszter szerint a Fidesz nyeri a 2026-os parlamenti választást, a nyugdíjas politikai elemző nem akart tippelni, de abban biztos, hogy brutális kampány lesz.
Sajtóhírek szerint egy listát is találtak náluk politikusokról és újságírókról.
p
0
15
56
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 15 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
paraszt
2010. március 08. 12:59
Vajon mit gondolt Orbán Viktor 1989 -ben? Radikális volt? Jól tette, hogy a langyos vízben ellubickolt a kiábrándulás határáig? Még pár ilyen és ehhez hasonló kérdés feltehető a rendszerváltást élvező elit számára, de a társadalom 97-98% vesztese a pancser-puccsnak.
Az észérvekre, a tisztesség helyreállítására, hitre, reményre van szüksége mindenkinek.
btw. Brüsszelből az üzenték, hogy várják már a tökös jobbikos kormányt, mert szeretnének valakikkel végre rendesen tárgyalni, unják már, hogy mindenki csak bólogat, unalmas, unalmas magyarok, SI is végtelenül unalmas, btw. senki nem tudja ki és mire lenne képtelen, aki ilyet ír az ugyan olyan "zakkant", mint mházi, és a szokásos rész, viselkedjetek rendesen!:
http://www.youtube.com/watch?v=7g13oQ5DqCw
Stumpf ugyan józanabbul viszonyul a kérdéshez, mint a kampányoló fideszesek, de ő is elismétli a papagájmantrát, hogy:
" Az ideológiájukban és időnként a magatartásukban fellelhetőek ugyan a szélsőséges radikalizmusba és a rasszizmusba hajló jegyek, ami elfogadhatatlan és joggal kelt félelmet az emberekben, de én azt gondolom, hogy a Jobbik nem csupán erről szól. "
"Persze előbb-utóbb kiderülhet: nem elég a problémákat megnevezni, meg is kell tudni oldani őket. A túlzott radikalizmust pedig a társadalom többsége nem kedveli."
"A Fidesznek kedvez a szocialisták, a liberálisok, valamint az MDF erodálódása, a Jobbik radikalizmusa pedig a centrum irányába tolja. Márpedig sikeresen csak középről lehet kormányozni. "
Nos, a szélsőségesség cáfolatául itt egy cigányügyi Jobbikos megnyilvánulás, oktatásügyileg nézve:
http://barikad.hu/node/48565
"Cigányúton a Magyar iskola (1.)"
Egy kicsit sem szélsőséges, nekem még túl puha is, én nem ismerem el cigány magaskultúra létét. De őszintén szembenéz a ketyegő bombával és határozott, tisztességes, humánus megoldási javaslatot tesz.
MIT MOND EZZEL SZEMBEN A FIDESZ A TÉMÁRÓL???? Semmit, hallgat.
Továbbá arról feledkezik meg Stumpf, miközben abban igaza van, hogy kormányozni csak középről lehet, hogy a helyzet, a veszély drámaivá fokozódása miatt a tegnap még "szélsőségesnek" kinevezett felfogások közül sok rohamosan középretolódott, ma a józan többség várja el pl. az oktatásügy és a cigánykérdés ilyen kezelését, amit a Jobbik szakpolitikusa javasol. A Jobik javaslata, programja van ott "középen", a fideszé sehol sincs, középen se, meg máshol se, PC módon kerüli a kérdést. Természetesen az országos pártvezetőségre vonatkozik ez, mert a vidéki bázis zöme épp ezt képviseli, amit a Jobbik mond. De akkor mennyire hiteles, hogy a Fidesz kampánygépezete a Jobbikot mindenféle más erők kreálmányának szidja?