Húsz napot töltöttem a kistarcsai internálótábor egyik hermetikusan elzárt osztályán.
2010. február 25. 13:22
p
0
0
37
Mentés
„- A leninizmus kérdéseiről lesz szó - jelentette ki Lencsés fennhangon. Közvetlenül alattam ült priccsén; a deszka rései közt láttam, hogy úgy trónol, mint egy király, négy alattvalója előtt, kik összedugott fejjel kuporogtak egymás mellett. - Rabságunk - szólt le Garamvölgyi Jancsi - egyik előnye: hogy nem kell szemináriumi hülyeségeket hallgatnunk. Ne vedd el tőlünk még ezt a kis boldogságunkat is, te barom. Lencsés egy pillanatig elképedve hallgatott. - A leninizmus kérdéseiről lesz szó - jelentette ki újra, de már valamivel csendesebben. Aztán suttogva folytatta, úgyhogy egyetlen szavát sem hallottuk. Néhány perc múlva felgyulladt a villany. Tóth főhadnagy lépett be, az ÁVO internálási osztályának egyik vezetője. Magas, sovány, csupa kéz, csupa láb férfi volt, akit már az előző napokban is többször láttunk, amikor zárkánkat inspiciálta. Kenedi információja szerint öt esztendővel ezelőtt az esztergomi nyilaspárt egyik oszlopa volt. A szovjet csapatok megérkezése után nyomban belépett a kommunista pártba, és gátlástalan cinizmussal állott rendelkezésére. Mögötte alacsony termetű őrmester jelent meg. A főhadnagy egyenest Lencséshez fordult: - Maga mit pofázik? - Előadást tartok a... - Szálljon le az ágyról, és vágja magát vigyázzba, ha a főhadnagy úrral beszél - ordított rá az őrmester. - A szemüvegét pedig tegye le! - ... a leninizmus kérdéseiről, jelentem. - Még mindig nem volt elege a politikából, rohadt munkásáruló?! - De főhadnagy úr kérem, én csak... - Lencsést mindig baloldali embernek ismertem - szólt közbe Reinitz félénken. - Ne oldalazzon nekünk - rúgott feléje az őrmester. - Jó - mondta a főhadnagy csendesen. - Maguk ketten kijönnek. A folyosóról egy ideig pofonok csattogása hallatszott. Először Reinitz röpült be az ajtón. Kisvártatva Lencsés követte: orrából, szájából és füléből csorgott a vér. Aztán kialudt a villany. Lencsés igen tiszteletre méltó önfegyelemmel, nem jajgatott. - Úgy látom - folytatta kissé bizonytalanul, mihelyt visszaült társai mellé -, hogy az Államvédelmi Hatóság közegei még túl korainak ítélik, hogy ilyen nagyon is vegyes környezetben marxista-leninista szemináriumot tartsunk. Abban is kihívást látnak, hogy a szemináriumot én vezetem, aki annyiszor és oly súlyosan vétettem a pártfegyelem ellen. Itt vagytok mindnyájan? Kinn a folyosón ugyanis nekiszaladtam a falnak és most szemüveg nélkül nem látok.”
Faludy György Óda a magyar nyelvhez című versével ünnepli a magyar kultúra napját a Kertész Imre Intézet Kovács Ákos Kossuth-díjas énekes-dalszerző előadásában.
Kérdezhetnéd persze, hogy minek beszélek itt önmagamról, amikor te vagy a levél címzettje. Azért, kedves Péter, mert megszólítva érzem magam. Általad érzem megszólítva magam. Győrffy Ákos írása.
Hermész a görögöknél az istenek hírnöke, emellett az irodalom védelmezője is volt. Nem tudom elhessegetni magamtól az érzést, hogy talán ezért volt valami közünk egymáshoz.
faludy?
Az anarchista aki rákosiéknak is szélsőséges volt?!
A szobor romboló anarchista cionista, aki Prohászka Ottokár szobrát ledöntötte 1947-ben?
A magyargyűlölő szdsz-es anarchista?
Az a faludy aki az "emigráció" után rögtön az szdsz és a mszp ünnepelt sztárja lett?
Kedvencem a Faludynak a Villon forditása, ami sokáig tiltott mű volt itt. Tökéletesen visszadja Villon költészetét, a versek hangulatát. Pl. kedvencem : az "akasztottak balladája".