Ceglédi Zoltán: Kis pusztagöröngy gyarmatként kezel minket a Facebook
Az elemző szerint az állítólagos tényellenőrök „kussolnak most”.
Számos felhasználó kapott figyelmeztetést, törlést. Megkérdeztük az egyik érintettet, aki éppenséggel az Ifjúságkutató Intézet igazgatója.
Az elmúlt napokban több közéleti szereplőt is utolérte a Facebook-cenzúra. Sebes Gábor például arról posztolt, hogy Joe Biden amerikai elnök sokadjára aludt el a kamerák kereszttüzében. Erre jött gyorsan az AFP francia képügynökség és a Facebook, ami gyorsan lefokozta a posztját. A képhez Sebes egyébként azt írta, hogy
Biden szundít, miközben a maui tűzvész áldozataival találkozik. Az USA egy vicc, miközben a világ legerősebb hatalma. Veszélyes elegy ez.”
A Facebook tényellenőrei azt a kommentárt fűzték hozzá, hogy a kép „hamis információ. Ugyanezt az információt független tényellenőrzők egy másik bejegyzésben ellenőrizték”.
Ugyancsak vasárnap derült ki, a Facebook elkezdte az Oszk.hu domain alatti weboldalakra és tartalomszolgáltatásokra mutató összes linket törölni a felhasználók bejegyzéseiből. Az indoklás az volt, hogy kiberbiztonsági gondok állnak fenn.
A hírre reagált Ceglédi Zoltán is. „És ilyenkor derül ki, hogy egyfelől micsoda kis pusztagöröngy gyarmatként kezel minket a Facebook és köre, hogy baszki még mindig csak kiabálni-könyörögni lehet, bele a vakvilágba, hogy ezt ne csinálják, de nincs egy konkrét ember, akinek ilyenkor szólni lehetne” – írta a Facebook-oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elemző szerint az állítólagos tényellenőrök „kussolnak most”.
Megkerestük Székely Leventét, az Ifjúságkutató Intézet igazgatóját, információs társadalommal foglalkozó kutatót, miért van az, hogy az utóbbi időben sokkal több hasonló szankció tapasztalható a közösségi oldalaktól. A szakértő elmondta, legutóbb a Facebook az ő egyik bejegyzését is törölte. Úgy fogalmazott, az ominózus posztjában a fiatalok gyermekvállalási, családalapítási kérdéseiről volt szó.
A poszthoz megjegyzésben még belinkelte a Kapocs tudományos magazinba írt témához passzoló cikkét, hogy akit részletesebben érdekelne a poszt tartalma, ott el tudja olvasni.
Kaptam a Facebooktól egy jelzést, hogy törölték a posztomat, mivel az kiberbiztonsági elveket sért meg”
– fogalmazott.
Székely Levente úgy folytatta, hogy a közösségi oldal döntése ellen panasszal élt és várja, hogy az oldal tényellenőrei megvizsgálják a törölt bejegyzést tartalmát. Az ügy érdekessége, persze azon kívül, hogy a tartalom alapján érthetetlen a tiltás, hogy a szakértőt eddig egyszer sem bírságolta ily’ módon a Facebook.
Azt feltételezem, hogy valami bugról lehet szó és nem volt szándékos a Facebook tiltása, legalábbis az én esetemben. Azt remélem, hogy a vizsgálat után rájönnek a tévedésre, elnézést kérnek és visszarakják a bejegyzésem”
– folytatta.
Arra a kérdésre, hogy a fentebb említett kiberbiztonsági indok pontosan mit is jelent, Székely Levente úgy fogalmazott, hogy ez vélhetően akkor szokott előfordulni, amikor a bejegyzésbe például egy olyan hiperhivatkozást helyez el a felhasználó, ami gyaníthatóan adathalász, vagy olyan oldalra mutat, amely veszélyezteti a felhasználók eszközeit vagy adatait.
Székely Levente említette az Ifjúságkutató Intézet legfrissebb, idei reprezentatív felmérését, amely szerint a 15-39 éves korosztály túlnyomó többsége, kilencven százaléka napi rendszerességgel keres fel valamilyen közösségi média platformot.
A közösségi média a nyilvánosságnak és a véleménynyilvánításnak fontos felülete lett”
– jelentette ki a szakértő, aki szerint az igazán érdekes az, hogy a fiatalok többsége is úgy érzi, elfogult a közösségi média, elsősorban a Facebook.
A kutatásban kitértek arra is, hogy Magyarországon a Facebook még mindig a legnépszerűbb, de nagyon erősen jön fel a TikTok is, lassan megelőzve a YouTube-ot és az Instagramot.
A reprezentatív kutatásból kiderült, hogy a fiatalok 15 százaléka teljesen, míg 44 százalékuk inkább elfogultnak titulálta az ominózus oldalakat, ráadásul a többség szerint a közösségi média a liberális oldal felé hajlik el.
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP