
Rövid időn belül a negyedik pilóta esik áldozatul a Red Bull kizárólag Max Verstappen igényeire hangolt autóinak: Liam Lawson megszégyenülten távozik, Helmut Marko magyarázkodik, Verstappen az idei gépet savazza, miközben még a rivális, ugyancsak szenvedő Lewis Hamilton is védelmébe veszi a kurtán-furcsán leváltott fiatalt.
Öles léptekkel száguld a PR-katasztrófa felé a Red Bull Formula–1-es csapata. Az osztrák gigász ezen a szinten ritkán látható blamázsba kormányozta bele magát, az egymást követő pánikmegoldások szülte káosz nyomán pedig egyre fokozódik a feszültség házon belül és kívül.
Mint ismert, az istálló a gyenge szezonkezdésre hivatkozva csupán két futam után visszazavarta kvázi a fiókcsapathoz, a Racing Bullshoz az eleve onnan elhozott Liam Lawsont, akit sokként ért a váratlan döntés – többekkel egyetemben. Tény, a rutinos Sergio Pérez helyét idénre megöröklő ifjú új-zélandi finoman szólva sem váltotta meg a világot, az idénynyitó Ausztrál Nagydíjon a 18. rajtkockából kiesett, Kínában pedig az utolsó helyről rajtolva lett végül 12. úgy, hogy csapattársa, a címvédő, előző négy világbajnokságot megnyerő Max Verstappen egy második és egy negyedik helyet tudott felmutatni eközben.
Csakhogy itt jön a de.
A Red Bull ugyanis az elmúlt években gyakorlatilag teljes mértékben Verstappenre szabta az autóit (is), olyannyira, hogy az excsapattársak közül sorrendben Pierre Gasly, Alexander Albon, majd Pérez is elvérzett ezen, hiába voltak jóval tapasztaltabbak a korábban mindössze 13 F1-es futamot teljesítő Lawsonnál.
Sokan éppen emiatt már a bejelentéskor sem értették, hogy ha már almon belülről, a második csapatból hoz utánpótlást a Red Bull, akkor miért nem azt a japán Cunoda Jukit ültették át Pérez helyére, aki már négy szezont lehúzott a legmagasabb szinten – és aki végül most felváltotta Lawsont a Japán Nagydíj előtt (nem kis részben a Red Bull motorszállítója, a Honda lobbijának köszönhetően).
A ballépést tulajdonképpen a Red Bull Racing főnöke, Helmut Marko sem szépítette, amikor a múlt héten nyilvánosan beismerte, hibát követtek el Lawson kiválasztásával. Ám többek szerint a mostani pilótacserével is – és itt jön az újabb csavar! Az történt ugyanis, hogy a korábban a Caterhammel az F1-ben is megforduló, jelenleg szakértőként dolgozó Giedo van der Garde az egyik közösségi platformon újabb „pániklépésként” értékelte Lawson leváltását, a posztot pedig maga a honfitárs, Max Verstappen is kedvelte. Ha ez nem lenne elég, később ország-világ előtt ki is fejtette az eset kapcsán abbéli véleményét, hogy itt bizony nem a pilótákkal van a legnagyobb baj, amivel persze csak még jobban kiborította a bilit:
„Nem véletlenül lájkoltam a kommentet, ami önmagáért beszél. Úgy gondolom, a fő problémánk az, hogy az autónk nem tart ott, ahol tartania kéne, és ezt mindenki tudja. Amint az autó általánosságban versenyképesebbé válik, és könnyebben vezethetővé, az a második autót is egyből húzza majd magával.”
Ha már lúd, legyen kövér alapon Lewis Hamilton is bírálta a rivális döntését, szintén bevédve a megalázó helyzetbe hozott Lawsont. „Lehetetlenség teljesen felülkerekedni egy olyan autón, amelyet köztudottan nem a legkönnyebb vezetni. Az, hogy mindössze két versenyt adtak neki, meglehetősen durva” – fejtette ki véleményét a hétszeres világbajnok, aki egyébként a csapatváltás után ugyancsak küzd a saját autójával, a Ferrarival – kínos magyarázkodásba is kellett fognia, hogy letagadja azokat a vádakat, melyek szerint a szezonnyitó 10. helye és a legutóbbi kizárása után azt találta mondani, hogy máris elvesztette a hitét az új versenygépben.
Ami jelenleg biztos, hogy a hétvégi Japán Nagydíjon már a Lawsont felváltó Cunoda ül majd a második számú Red Bull-autóban. Ami viszont óriási kérdés e ponton, hogy a hazai közönségkedvenc képes lesz-e érdemi előrelépést produkálni Lawshonhoz képest annak tudatában, hogy a versenyhétvégét megelőzően saját bevallása szerint is csak szimulátorban vezette a Red Bull új gépét, a meglehetősen problémásnak és nehezen kezelhetőnek tűnő RB21-et. Az első jelek mindenesetre biztatóak: Cunoda a péntek reggeli nyitó szabadedzésen rögtön a hatodik helyen kezdett (jó eséllyel az erősebb motormóddal), éppen Verstappen mögött, mindössze egy tizeddel elmaradva holland világbajnok csapattársától.
A 39. JAPÁN NAGYDÍJ MENETRENDJE
ÁPRILIS 5., SZOMBAT
3. szabadedzés 4.30–5.30
Időmérő 8.00–9.00
ÁPRILIS 6., VASÁRNAP
A verseny (53 kör, 307.471 km) rajtja 7.00
Nyitókép: Red Bull Content Pool