Terjedelmes interjút adott George F. Hemingway, a kispesti labdarúgóklub egykori vezetője. A 73 éves, magyar származású amerikai üzletember 2006 és 2019 között volt a Budapest Honvéd FC tulajdonosa. Az Egyesült Államokban élő milliárdos a Nemzeti Sportnak többek között arról beszélt, hogy
- most már nem különösebben érdekli a magyar futball,
- az amerikai politika ugyanakkor annál inkább foglalkoztatja,
- Malibuban éli a hétköznapjait,
- a háza pedig a közelmúltban porig égett.
Hemingwaynek sokat köszönhet a válogatott is, ő volt az ugyanis, aki először Magyarországra hozta nemzeti csapatunk jelenlegi szövetségi kapitányát, Marco Rossit. „Még a múlt évben együtt ebédeltünk. A mai napig jóban vagyunk, örömmel látom, milyen sokra vitte. Annak idején úgy gondoltam, jó edző lesz belőle, és igazam lett.
Szeretném azt mondani, hogy a zsenialitásom miatt hoztam őt Magyarországra, de ez nem így van. Ugyanennyi erővel lehetett volna egy a sok közül… Nálam Marco Rossi és Supka Attila sikerkovácsok voltak, de Sisa Tibort is kiemelném, nagyon jó edző volt, Magyar Kupát nyertem vele. Aztán voltak „szalámik” is, de azokat gyorsan kiteszi az ember a klubtól”
– fogalmazott az olasz-magyar trénerrel kapcsolatban.
George F. Hemingway a sportnapilapnak azt is elmondta, hogy nem kérdés, nagyon sajnálja a Honvédot, de lelki problémái még akkor sincsenek belőle, ha tizenhárom éven át építgette-szépítgette az egyesületet. „Rossz látni, hogy mások lerombolják az egészet, ennyi” – tette hozzá.
Az üzletember elárulta többek között azt is, hogy csupán egy fal maradt meg malibui házából, amely a Kaliforniát sújtotta tűzvészben veszett oda.
„Úgynevezett vad tűz volt, több mint száz kilométeres erősségű szél fújt, és hát, mondjuk azt, a helyi vezetők finoman fogalmazva nem álltak és állnak a helyzet magaslatán. Elég, ha annyit mondok, hogy a tűzcsapokban nem volt víz.
Az én házam egy domb tetején állt, a tűzoltóság néhány száz méterre volt tőlem, helikopterrel, a legmodernebb autókkal, de... Amikor kiütött a tűz, konkrétan egy lélek nem volt ott, mert mindenkit elküldtek máshová dolgozni. Ha ott vannak, öt perc alatt megállították volna a tüzet. A környéken több mint tízezer épület égett le, mifelénk Malibuban legfeljebb két-háromszáz épület veszett oda. Pech, hogy éppen az enyém is…”
Azt viszont nagyon bánja, hogy az összes Honvéd-relikvia a tűz martalékává vált: a kispesti címerrel ellátott melegítője, a pólói, a kitüntetései, de a családi albumokat, a gyönyörű európai, kínai festményeit sem sikerült megmenteni. „A kétszáz ingem közül egyet sem bánok, de cipőm csupán egyetlen maradt. Szerencsére a kedvenc pulóverem éppen rajtam volt...”
Amerika a jó fiú szerepében szeretne tetszelegni – ezt végre le kellene vetkőzni
Hemingway a sport mellett a politikáról is kérdezték. Donald Trump amerikai elnök megválasztásával kapcsolatban közölte, hogy gyors döntésekre, változtatásokra volt szükség:
Gondolok itt a migrációs, a transzproblémákra, a kormányzati túlkapásokra, az állami szféra leépítésére. A deficit pedig akkora az országban, hogy hajszálnyira van a csődtől. Valahogy mindig az az érzésem, Amerika a jó fiú szerepében szeretne tetszelegni – ezt végre le kellene vetkőzni.
Donald Trumpot tisztelem, fiatalon néhányszor egy társaságban voltunk, mondani sem kell, ingatlanokkal kapcsolatos találkozók voltak ezek. Ő igazi ötletember, sok mindenben igaza van, de nem lehet szabad kezet adni neki. Legutóbb George W. Bush idején éreztem, hogy Amerikát megfelelő ember vezeti: felkészült, okos politikus volt, ragyogó személyiséggel.”
Fotó: Nemzeti Sport