Óriási a felháborodás: bűncselekménnyel felérő edzésekről, zsarolásról, megaláztatásokról vallott az olimpikon
Áll a bál Németországban: brutális titkokról rántotta le a leplet a korábbi tornász.
Egyre több német tornász számol be étkezési zavarokról, lelki terrorról, megalázásokról és fizikai bántalmazásokról.
Egy tucat volt német tornász nyílt meg a sportban tapasztalt rossz bánásmódról, és követel változtatást. A Német Torna Szövetség (DTB) december 31-i közleményében azt közölte, hogy kivizsgálja a panaszokat, majd pontosan meg nem határozott „intézkedéseket” hajtott végre, a helyi sajtó szerint két stuttgarti edzőt felfüggesztett.
„Nagyon szeretném, ha a gyerekek újra jól éreznék magukat, hogy ne jöjjenek el az edzőterembe, és ne kezdjenek el azonnal sírni, és ne féljenek az edzőikkel kapcsolatba lépni” – idézi a két megszólaló tornász egyikét a Deutsche Welle cikke alapján az eurosport.hu. A mostani kiállási hullámot a meglepően fiatalon visszavonult Meolie Jauch és társa, Tabea Alt indította be, akik mindketten Stuttgartban edzettek. Az ő tapasztalataik sok mindenben megegyeztek, ők is étkezési zavarokról, megalázó bánásmódról, sőt, sérülten versenyeztetésről is beszámoltak.
„Már 8-9 éves koromban közölték velem, hogy túl kövér vagyok.
Azt mondták, hogy olyan, mintha egy medicinlabda lenne a hasamon, amitől azonnal meg kell szabadulnom, rögtön eltiltottak nagyjából minden ételtől, sőt, még vizet sem ihattam, csak minimális mennyiséget. Tudjuk, hogy a versenysporthoz túl kell lépni a határaidon, ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyerekeket lelkileg bántalmazni kell, mert ez történt velem Hallében és Stuttgartban is” – mondta a 25 éves Kim Janas. Ő csak egyike annak a tucatnyi sportolónak, akik a nyilvánosság elé álltak a korábban átélt abúzusaikkal.
Michelle Timm arról számolt be, hogy Stuttgartban sérülten is edzenie kellett, 2022-ben befejezte, s azóta hét-kilenc éves fiúkból álló csoportot edz, de ugyanazoknak a problémáknak a tanúja, amelyeket ő maga is tapasztalt. Végül lépéseket tett. „Mérlegelnem kellett, képes vagyok-e együtt élni a tudattal, hogy látom ezeket a dolgokat, és nem csinálok semmit. Végül ez nem hagyott békén. És ezért próbáltam tenni valamit.”
Németországban 2020-ban már kitört egy hasonló botrány, akkor a chemnitzi olimpiai központból távolítottak el egy bántalmazó edzőt. A csontvázak azóta is folyamatosan csak borulnak ki a szekrényből. A torna szövetség abban a hitben élt, hogy a 2021-ben bevezetett reformok fontos változásokat hoztak.
„A jelenlegi nyilatkozatok azt mutatják, hogy még nem értük el a kitűzött célokat.
El kell ismernünk, hogy időbe telik, amíg a hozzáállásban és a gondolkodásmódban bekövetkezett változások a mindennapi edzések részévé válnak.
Tisztában vagyunk vele, hogy az alapján ítélnek meg bennünket, hogyan kezeljük a jelenlegi vádakat. Csak így tudjuk fenntartani és visszaszerezni a bizalmat” – közölte a DTB.
Ezt is ajánljuk a témában
Áll a bál Németországban: brutális titkokról rántotta le a leplet a korábbi tornász.
Nyitókép: AFP/Patrick Pleul