Elképesztő stadionokkal, autómentes várossal készül a foci vb-re Szaúd-Arábia

2024. december 12. 11:59

Amióta a FIFA hivatalosan is bejelentette, hogy a 10 év múlva sorra kerülő világbajnokságra a közel-keleti országban kerül sor, máris grandiózus tervekről hallani.

2024. december 12. 11:59
QUIDDIYA COAST STADION Rijád

Nyitókép forrása: BBC.com

Mint arról a Mandiner is beszámolt, a nemzetközi labdarúgó-szövetség döntése értelmében a 2034-es világeseményt másodszor rendezik majd az arab térségben: a 2022-es vb-t Katar bonyolította le.

Ezt is ajánljuk a témában

A hírek szerint 

a szaúdiak nem kevesebb, mint 11 vadonatúj stadiont húznak fel az elkövetkező években, amely reális forgatókönyvnek tűnik, főleg annak ismeretében, hogy Szaúd-Arábia 2021 óta mintegy 5 milliárd fontot fektetett a sportba. 

Mindez annak a folyamatnak a következménye, amely során a trónörökös, Mohamed bin Szalmán asz-Szaúd a gazdaság diverzifikálását célzó stratégiájának kulcsfontosságú részévé tette, hogy számos jelentős sporteseményt hozzanak a királyságba, mint például a profi boksz világszerte nagy figyelemmel követett találkozóit, vagy éppen a Forma–1-es futamokat.

Cristiano RONALDO
Cristiano Ronaldo ma már a szaúdi futball egyik kirakatembere lett, nem véletlen, hiszen az Al-Nasszrban is termeli a gólokat Fotó: AFP

Mint ahogy nem véletlen az sem, hogy ma már világsztárok egész sora játszik a bajnokság élvonalában: elég, ha csak a portugál Cristiano Ronaldót, a francia Karim Benzemát vagy éppen a brazil Neymart említjük meg.

Ami pedig a szaúdi vb-pályázat részleteit illeti: a FIFA álláspontja szerint „óriási potenciál rejlik bennük, és kétségtelenül megváltoztatják azt a módot, ahogyan a jövőbeni stadiontervek- és szerkezetek megközelítését alkalmazzák”.

Az előzetes tervek szerint a szaúdi világbajnokságot öt város (Rijád, Dzsiddában, Abha, Al-Khobar és Neom) 15 galaktikus stadionjában rendezik meg, és ehhez csatlakozik majd még egy fel sem épült város!

A Neom Aréna például a tervek szerint 350 méterrel a talajszint felett helyezkedik el, és csak nagy sebességű liftekkel és vezető nélküli járművekkel lehet megközelíteni.

NEOM STADION
A Neom Arena  350 méterrel a talajszint felett helyezkedik el, és szinte már a jövő évszázadot jelképezi Fotó: bbc.com

A Qiddiya Coast Stadion egy mexikói hullám megjelenését idéző ​​hullámos dizájn lesz, míg a rijádi Mohamed bin Szalmán asz-Szaúd Aréna egy szikla tetején található. A torna nyolc stadionja a fővárosban, Rijádban lesz – köztük a tervezett 92 760 fős King Salman International Stadion, amely a nyitómeccsnek és a döntőnek ad otthont. A tizenötből négy már megépült, nyolcat terveznek, három pedig már építés alatt áll.

Az emberi jogi aktivisták szerint a szaúdi kormány a sportot arra használja fel, hogy lerontsa a régóta fennálló hírnévvel kapcsolatos problémákat. A szaúdi kormány szerint a sportba történő befektetés fellendíti a gazdaságot, még inkább megnyitja az országot turizmus előtt, és aktívabbá teszi az embereket.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a FIFA irányelvei szerint a világbajnokság házigazdájának kötelezettséget kell vállalnia az emberi jogok tiszteletben tartására. A nemzetközi szövetség álláspontja szerint a vb-rendezés egy „jó lehetőség arra, hogy a torna katalizátorként szolgáljon az ország néhány folyamatban lévő és jövőbeli reformjához, és hozzájáruljon a szaúdi és a régió lakosságának pozitív emberi jogi eredményeihez, amelyek jócskán túlmutatnak egy világbajnokság rendezésén”. 

„Az elmúlt években több mint száz sporteseménynek adtunk otthont, hárommillió szurkolót üdvözölve – nyilatkozta Hammad Albalawi, a szaúdi sportminisztérium munkatársa. – Élvezték az ittlétet, és felfedezték, amit Szaúd-Arábia a szórakozás, a művészet, a zene és a kulturális örökség részeként nyújtott nekik”.

VB-TÉRKÉP 2034
A szaúdi világbajnokságon a stadionok közötti hatalmas távolságok miatt a repülőtereket bővíteni kell és a légi közlekedés is modernizálásra szorul Grafika: bbc.com

Szaúd-Arábia a Közel-Kelet legnagyobb országa, és körülbelül kilencszer akkora, mint az Egyesült Királyság. Éppen ezért a FIFA-nak benyújtott pályázat a repülőterek bővítését, a nagy sebességű vasúti kapcsolatok bevezetését és a tömegközlekedés fejlesztését ígéri; utóbbira már csak azért is nagy szükség lesz, hiszen a stadionok között hatalmasak a távolságok, emiatt azok a szurkolók, akik a rendező városok között szeretnének utazni, a légi közlekedésre is támaszkodniuk kell. 

A FIFA szerint „a tömegközlekedési infrastruktúra kiterjedt fejlesztése várható” a városokon belül, beleértve az új metrórendszer elindítását az ország fővárosában, Rijádban.

Tíz rajongói parkot terveznek, városonként kettőt. Ami a csapatok, a tisztségviselők, a média és a szurkolók elhelyezését illeti, a FIFA ajánlattételi jelentése azt sugallja, hogy „a versenyen érdekelt felek minden típusa számára sokféle jó lehetőség áll rendelkezésre”.

Ami még rendkívül lényeges: a nyári nagy hőség miatt már most valószínűsíthető. hogy a 2022-es, katari eseményhez hasonlóan újra egy téli hónapban megrendezett világbajnokság elé nézünk...

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hannibal2
2024. december 12. 13:06
Meg 50 fokkal és szurkolómentes stadionokkal sör nélkül. Kurva jó lesz.
Greffiti
2024. december 12. 12:56
hát jut miből, ők egy here nigger migránst sem fogadnak be, rájuk csak a barom állat európa költi a pénzt.
pollip
2024. december 12. 12:25
Járda nincs. Csak autóval lehet közlekedni:-))))
coyote-0
2024. december 12. 12:23
"A Neom Aréna például a tervek szerint 350 méterrel a talajszint felett helyezkedik el, és csak nagy sebességű liftekkel és vezető nélküli járművekkel lehet megközelíteni." Pedig ott észszerűbb lenne a föd alá költözni a hőség elől.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!