Az első kajak-kenu döntő a párizsi olimpián: a hajrá nem sikerült kenusainknak
Az Adolf Balázs és Hajdu Jonatán alkotta párosunk sokáig dobogós helyen lapátolt.
Kenuban 16 éve nem szerzett olimpián érmet Magyarország, miközben olyan klasszisok mutattak korábban példát a vízen és a dobogó tetejéről, mint Parti János, Tatai Tibor, Pulai Imre, Kolonics György és Vajda Attila. A 24 éves Adolf Balázs úgy érzi, Tokióban még nem állt készen, ám a párizsi játékokra minden szempontból felkészülten érkezett.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az Adolf Balázs és Hajdu Jonatán alkotta párosunk sokáig dobogós helyen lapátolt.
Először azt írták ki az eredményjelzőre, hogy a harmadikok lettek, és néhány másodpercig ünnepeltek is Hajdu Jonatánnal. Hidegzuhanyként hatott, hogy hatodikként végeztek?
Közel voltunk, és sejthető volt, hogy az 500 méteres ilyen. Egy másodpercen belül szinte beér az egész mezőny. sokat számított, ki hogyan kelt fel, hogy kapta el ezt a versenyt. Még azért emésztgetnem kell ezt a gondolatot, az egész napot, a párost, de a legfontosabb, hogy a pénteki ezer egyesre fejben összerakjam magam. Ott is
képviselnem kell Magyarországot, és mindent ki kell hoznom , ami bennem van. szerintem menni fog, de nehéz a történteken túltenni magam.
Második-harmadik helyen haladtak az utolsó 100 méteren. Ott mi történt?
Éreztük, hogy az utolsó ötven méteren gyakorlatilag megbillentünk. Ez betudható annak is, hogy nagyon elkötöttek az izmaink. Valószínűleg ott ment el az éremszerzés esélye, de ezt nehéz máshogy csinálni abban az állapotban. Lehet ebből is tanulni.
Nem is olyan titokban: éremben reménykedtek...
Benne volt mindenképpen. Természetesen az egyéni ambíciókat sem engedtem fel, arra is felkészültem a legjobb tudásom szerint. Meglátjuk, mire lesz elég.
Viszonylag friss a párosuk Hajdu Jonatánnal. Otthon meg tudták előzni az országkvótát szerző Fekete Ádám, Korisánszky Dávid kettőst is többek között. Lehet,hogy kevés még a közös rutinjuk?
Ahhoz elég régóta megyünk, hogy ne mondhassuk, friss páros vagyunk.
Ősz óta együtt készültünk, ennyi idő elég arra, hogy két kenus összeszokjon. Nem tudnám és nem is akarom erre fogni.
Párosban is odatette magát, de mégis csak egyéni versenyző. Olimpiai távon világbajnoki bronzérmes. Kijelenthető, hogy az egyesen volt és van a fókusz?
Nem, mindkettő fókuszban volt. Ahogy éreztük, hogy jók vagyunk együtt, és ahogy jöttek az eredmények szezon elején, ugyanúgy hittem benne, mint az egyesben. Azon voltunk, minél jobb eredményt érjünk el.
Tokióban, 21 évesen párosban 11. lett a most – önhöz hasonlóan – egyesben versenyző Fejes Dániellel. Akkor nem jutott be a döntőbe C1 1000 méteren, összesítésben a 15. helyen végzett. Az előfutamban megelőzte a német legendát, a háromszoros olimpiai bajnok Sebastian Brendelt, ám a középfutam már nem sikerült. Mit tanult élete első olimpiájából.?
Ez egy egészen más olimpia! Mentálisan és felkészültségben is előrébb tartunk.
Nem lehet összehasonlítani az akkori formámat és mentalitásomat a mostanival.
Fiatal voltam, nagyon hirtelen történtek az események. Az utolsó pillanatban jutottunk ki pótkvalifikáción. Rohanós időszak volt, és nem volt időnk ráhangolódni. Ezúttal volt három évünk, és reális is volt, hogy kijutunk. Remélem, ez a felkészültség az egyesben meg fog mutatkozni!
Ikonikus jelenet volt, amikor a 2019-es szegedi világbajnokságon nem olimpiai számban, 5000 méteren ezüstérmet szerzett, felült a szurkolókat szállító buszra. Nem csinált ügyet abból, hogy berobbant a felnőttek élmezőnyébe. Immár van teher a vállán?
Próbálok minél kisebb terhet rakni magamra. Az ezer egyes mezőny nagyon sűrű, sok kiemelkedő nemzet van. A lényeg, hogy saját magamra koncentráljak.
2008, éppen egy egyes aranyérem óta nem szerzett magyar kenus olimpiai érmet. Kísérti Vajda Attila öröksége?
Nem. Persze tudom, hogy a magyar kenu évtizedeken keresztül a világ élén volt. Akadt egy pár év valóban, amikor annyira nem teljesítettünk fényesen. Szerintem jövünk fel, az eredmények is jelzik, hogy évről évre lépegetünk előre. Nagyon remélem, egyszer ott leszünk az élmezőnyben!
Ezt is ajánljuk a témában
Hüvös Viktor mesteredző kereste a szavakat és az okokat is boncolgatta lapunknak. Elmondta, mit csinálna másképp, s hogyan hathat a kudarc a Nádas Bence, Tótka Sándor páros pénteki versenyzésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Az előző három olimpián Magyarország nyerte a női K4 500 métert, a mindháromban szerepet kulcsszerepet vállaló Kozák Danuta ezúttal nem jutott ki.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.
Az asztaliteniszező a párizsi magyar küldöttség ötödik érmét szerezte, két arany és egy ezüst után a második bronzot.