Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
***
Augusztus 6-án megkezdik a szereplésüket kajak-kenusaink a párizsi olimpián, ahol 8-án rendezik az első döntőket. Az előző, tokiói játékokon 3 arany-, 2 ezüst- és egy bronzéremmel Magyarország legeredményesebb sportága ezúttal több éremeséllyel kecsegtet – még akkor is, ha kettővel kevesebb számot, összesen tízet rendeznek, mint három éve, közte azt a K1-200 métert, amelyet egy bizonyos Tótka Sándor nyert meg Japánban... Magasan a legvérmesebb reményeink a férfi kajak királyszámban, K1-1000 méteren lehetnek, ott ahol Tokióban két magyar is a dobogón állt: Kopasz Bálint győzött, Varga Ádám ezüstérmet szerzett. Most is mindketten ott lesznek a mezőnyben, sőt – ahogy Tótka Nádas Bencével – párosban, 500 méteren is megméretik magukat. Egyszerre áldás és furcsa helyzet, hiszen egyéniben mégis ellenfelek. Mandiner-interjú Kopasz Bálint edző-édesanyjával, Kopaszné Demeter Irénnel.
Köztudott, hogy még a versenyek alatt is a saját maga által készített ételekkel kényezteti el fiát, tanítványát. Mit főzött ki a boszorkánykonyhában a párizsi versenyekre?
Semmi rendkívülit, inkább a biztosra utazunk. Az egyénire egy jó felkészülésen vagyunk túl. Bizakodóak vagyunk, de nem szeretek jósolgatni. Egy ilyen szintű versenyző, mint Bálint, amúgy is a maga elé kitűzött célt, a dobogót szeretné elérni. Az első három hely bármelyikének örülnék, mert a kajak-kenu sportban, ebben a nagyon kiélezett, erős mezőnyben. Az sem mellékes, hogy szabadtéren zajlik, sok függ majd a szerencsétől is: a szél, a víz és a többi külső tényező befolyásolhatja a versenyeket.
A pályát már ismerik, tavaly azon nyert előolimpiát, tesztversenyt Bálint. Jól emlékszem, ízlett neki?
Igen, az extrém pályák jól fekszenek neki.
Ahogy 2023-ban az országnak szóló kvóta megszerzéséért Nádas Bencével, ezúttal a szabályok adta lehetőségek miatt, azaz, hogy egy nemzetet két egység képviselhet egy számban, az utolsó pillanatokban alkot párost Varga Ádámmal. Két dudás egy csárdában?
Az olimpia csapat kihirdetése után adódott ez a lehetőség, amivel élni kellett. Szintén bizakodó vagyok, hiszen
két világszínvonalú, 500 méteren talán a világ két legjobb kajakosa ül össze. Ez persze nem azt jelenti, hogy együtt is ezt az erőt képviselnék.
Kevés lehetőségünk volt, összesen 10 közös edzésből kell megoldanunk ezt az olimpiát párosban. Ez a technikai számnak számító csapathajóban nagyon kevés, ám jól alakul. Szépen együtt tudnak dolgozni, jó lesz!