Megvan az első magyar ezüst: Milák Kristóf másodikként végzett! (VIDEÓ)
Sokáig úgy tűnt, mindenre és mindenkire rácáfol a magyar klasszis, de végül nem tudta megvédeni a címét 200 méter pillangón.
Jól megfizetik a világ leghíresebb úszóedzőjét, így azt is megnéztük, a magyar államtól is kaphat-e apanázst.
Nyitóképen: Bob Bowman a párizsi olimpián. Fotó: KEMPINAIRE Stéphane / KMSP / KMSP via AFP
„Bob Bowman a világ legismertebb úszóedzője, hiszen ő volt Michael Phelps mestere, aki a 23 aranyérmével minden idők legeredményesebb olimpikonja” – fogalmaz a szakember kapcsán a Magyar Nemzet, akinek tavaly óta Kós Hubert is az irányítása alatt edz, igen remek eredménnyel, hiszen mint ismert:
az amerikai szakember nem túl hosszú idő alatt világ- és olimpiai bajnokot faragott a magyar tehetségből, „részben annak a felismerésnek is köszönhetően, hogy a vegyesúszásról átállította a magyar tehetség fókuszát a 200 hátra” – mutat rá a lap.
A Magyar Nemzet rámutat: „Bowman sikeres olimpiát tudhat a háta mögött Párizsban, hiszen Kós mellett a francia Léon Marchand is az ő tanítványa, aki az olimpia legnagyobb úszósztárja volt a négy egyéni aranyérmével, amelyek között a 200 pillangón a címvédő és világcsúcstartó Milák Kristóf legyőzése és olimpiai rekordjának a megdöntése is szerepelt.”
Ezt is ajánljuk a témában
Sokáig úgy tűnt, mindenre és mindenkire rácáfol a magyar klasszis, de végül nem tudta megvédeni a címét 200 méter pillangón.
A Swimswam.com szerint Bowman alapfizetése évi 78 millió forintnak megfelelő összeg volt eddig Arizonában, amihez kapott 18 millió forint bónuszt az egyetemi bajnokság megnyeréséért 2024-ben. De Bowman lett az év edzője is Amerikában, ami további 3,5 millió forintot jelent számára, emellett további 3,5-3,5 millió forintot kap a regionális és a konferencia-bajnokság megnyeréséért. Vagyis
napi árfolyamon mintegy 108 millió forintot kaszálhat havonta az edzőként elképesztő eredményeket maga mögött tudható szakember.
Azonban ez csak az egyetemi munkájáért járó díjazása Bowmannek, amelyhez még hozzájönnek a szponzorpénzek vagy éppen a francia úszószövetségtől kapott juttatás, amiért a francia úszócsapatot erősítette a szakember a párizsi olimpián, döntően a remekül szereplő Marchand miatt.
Bowman fizetése azonban ennél is tovább nőhet – mutat rá a Magyar Nemzet, hiszen mint írják:
Bowman Arizonából távozva a Texasi Egyetemnél folytatja munkáját, ahová Kós Hubert is követi, ahol pedig már 143 millió forintos alapfizetéssel kezd, és a 2030-ig szóló szerződése alatt a bónuszokkal együtt akár 1,6 milliárd forintot is kereshet négy év alatt.
Mint Kós aranyérme kapcsán a Magyar Nemzet rávilágít: „az olimpiai bajnokokat felkészítő edzőket Magyarországon a sportolókéhoz hasonló életjáradék illeti meg. Ennek feltétele, hogy egyrészt a sportoló az adott edzőt jelölje meg felkészítőjeként, másrészt az, hogy a törvényi előírások teljesüljenek.”
A fentiek mentén Bowman elméletileg nem kaphat életjáradékot Kós Hubert olimpiai aranyérme után a magyar államtól, hiszen nem magyar állampolgár.
„A 2016-os riói olimpia után Hosszú Katinka edzője, az amerikai Shane Tusup is ezért nem volt jogosult erre” – idézi fel a Magyar Nemzet.
Kós Hubert elképesztő győzelmét itt nézheti vissza:
Ezt is ajánljuk a témában
A 21 éves magyar kiválóság 1:54,26 -os idővel nyert a párizsi játékokon.