Üres az éremtabló, betelt a pohár: elvennék az olimpiai bizottságtól a sportot a gazdag európai országban
Drasztikus javaslattal állt el a jómódú nemzet a párizsi kudarcok után, hogy Los Angelesben ne maradjon érem nélkül.
„Nincs értelme nyerni, ha nem tisztességesen nyerünk” – mondta Adam Peaty.
Nyitókép: Oli SCARFF / AFP
Könnyen lehet, hogy Adam Peaty az utolsó olimpiáján vett részt Párizsban. Miután ő és a Matt Richards, Duncan Scott és Ollie Morgan alkotta brit váltó negyedik lett a 4x100 méteres vegyesúszásban, a 29 éves Peaty azt mondta, hogy „lehet, hogy fel kell hagynia a sporttal”, mert „túlságosan fáj” – adta hírül a The Guardian.
Ez a vereség különösen fájdalmas volt számukra, mivel az aranyérmes kínai csapat két tagja, Qin Haiyang és Sun Jiajun tagja volt annak a tizenegy úszónak, akiknek engedélyezték, hogy részt vegyenek ezeken a játékokon, annak ellenére, hogy kiderült, korábban pozitív teszteket produkáltak tiltott teljesítményfokozó szerek következtében. A kínai sportolók a tesztekért az élelmiszer-szennyezést okolták.
Az egyik kedvenc idézetem a sportban az, hogy nincs értelme nyerni, ha nem tisztességesen nyersz”
– mondta Peaty. „Szóval számomra, ha kétszer vagy ”fertőzött”, akkor szerintem becsületes emberként ki kellene vonulnod a sportból. De tudjuk, hogy a sport nem ilyen egyszerű.”
Peaty egyike azon úszóknak, akik úgy érzik, hogy túl sok homály fedte el a World Aquatics és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség által kezelt ügyet.
„Bíznunk kell a rendszerben, de nem bízunk” – hangsúlyozta Peaty. „Egyszerűen csak szigorúbbnak kell lennie. Amit a kezdetektől fogva mondtam, az az, hogy ez csalás. Ha csalsz, az csalás.”
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.