Egy évtized, két Eb-je magyar részvétellel – de milyen lesz a harmadik?
2024. június 15. 09:00
A Svájc elleni mérkőzés előtt összeszedtük, hogy a nemzeti tizenegy milyen mérkőzéseket játszott a 2016-os és 2020-as kontinenstorna előtt, majd visszaemlékeztünk, hogy hogyan teljesített a csapat Franciaországban és a tizenegy ország közös rendezésében lezajlott tornán.
A magyar válogatott szombaton kezdi meg a szereplését a 2024-es németországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A Svájc elleni mérkőzés előtt összeszedtük, hogy a nemzeti tizenegy milyen mérkőzéseket játszott a 2016-os és 2020-as kontinenstorna előtt (A Covid-járvány miatt 2021-ben került megrendezésre a 2020-as Eb), majd visszaemlékeztünk, hogy hogyan teljesített a csapat Franciaországban és a tizenegy ország közös rendezésében lezajlott tornán.
2016, Franciaország
A 2016-os Eb-selejtező csoportjában Magyarországnak Észak-Írországgal, Romániával, Finnországgal, Feröer-szigetekkel és Andorrával kellett megmérkőznie a tornára való kijutáshoz. A magyar csapat négy győzelemmel, két döntetlennel és két vereséggel zárta a csoportot, így a harmadik helyről, pótselejtezőn kellett kivívni a továbbjutást. (Egyenes ágon Észak-Írország az első helyről, és Románia a második helyről jutott ki Franciaországba.) A pótselejtező pedig igen emlékezetesre sikerült. Norvégiát kapta ellenfélnek Magyarország, és hát ki ne emlékezne arra a bizonyos álomsorsolás kifejezésre valamelyik norvég műsorból… Az első meccsen Oslóban Kleinheisler László góljának köszönhetően diadalmaskodtunk, így 1-0-ás előnyből várhattuk a visszavágót. A Groupama Arénában rendezett mérkőzésen az első félidőben Priskin Tamás szerett egy csodagólt, majd a meccs vége felé a norvégok lőttek egy öngólt, aminek köszönhetően már három találat volt az előnyünk.
Norvégia a 87. percben Markus Henriksen révén szépített, de ez már semmire nem volt elég, game over, Magyarország 34 év után az Európa-bajnokságon!
Böde Dániel elkapta a norvég játékost, majd a híres dzsúdómozdulat következett... Fotó: MLSZ
A franciaországi Európa-bajnokságon Ausztriával, Izlanddal és Portugáliával meccseltünk a csoportból való továbbjutásért, és mivel három felejthetetlen mérkőzést játszott a válogatott, – úgy játékban, mint eredményekben – ez sikerült is.
A csoportkör első fordulójában Ausztriát vertük 2-0-ra, Szalai 550 nap után bepiszkálta, pöckölte, tuszkolta, majd Stíber gyönyörűen átemelte az osztrák hálóőrt a gyengébbik lábával.
A szomszédaink elleni mérkőzés után következett Izland, a mérkőzés, ahol mindenki harminc évet öregedett. Az északiak kaptak egy gyanús tizenegyest még az első félidőben, amit értékesítettek is, a válaszra pedig egészen a 88. percig kellett várni, 1-1! A magyar válogatott jó pozícióból várta az előzetesen legnehezebbnek ígérkező harmadik mérkőzést Portugália ellen. Gera góljával – ami aztán a magyar szurkolók szavazatainak köszönhetően az Eb legszebb gólja lett – megszereztük a vezetést, amire Nani válaszolt az első félidő végén. A második játékrészben kétszer volt eredményes Dzsudzsák Balázs, – a válogatottsági rekorder – de Portugália kétszer reagált, mindkétszer egy bizonyos Cristiano Ronaldo nevű futballista neve került fel az eredményjelzőre. A második félidő vége felé pedig ki ne emlékezne arra a bizonyos összekacsintásra Dzsudzsi és Ronaldo közt, ők is tudták, hogy a döntetlen jó mindkét félnek. Az eredmény nem változott – Portugáliának volt még egy kapufája 3-3-nál – így mindkét csapat továbbjutott.
Magyarország öt ponttal első, Izland szintén öt ponttal második, és Portugália három ponttal a harmadik helyről jutott tovább, mivel Ronaldóék lettek a legjobb harmadikok, aztán a végső győztesek is…
A nyolcaddöntőben Belgiummal nézett farkasszemet a válogatott, a mérkőzést 4-0-ra nyerte De Bruyne csapata. A torna óriási élmény volt, összehozta az egész nemzetet, de ami a legfontosabb, elindított egy nagyon pozitív folyamatot.
A 2021-ben rendezett 2020-as Eb
A 2020-as Európa-bajnokság selejtezőcsoportjában Horvátországgal, Wales-szel, Szlovákiával és Azerbajdzsánnal mérkőztünk az egyenes ágon való kijutásért. A csoportban számunkra nem alakultak a legjobban a dolgok, ugyanis a négy győzelem ellenére Szlovákia oda-vissza megverte Magyarországot, és az itthoni nagy diadalokkal szemben Horvátországban és Walesben is kikaptunk, így 12 ponttal zártuk a csoportkört, ami a negyedik helyre volt elég.
Pótselejtező nélkül jutott ki a kontinenstornára Horvátország és Wales, Szlovákia és Magyarország osztályozót kellett játszon az Eb-részvételért.
Bulgáriával sorsolták össze Szalaiékat, Szófiában pedig egy elég sima 3-1-es győzelemmel jutottunk tovább, és játszhattunk a már ismerős Izlanddal, a részben hazai rendezésű tornáért. A meccset Budapesten, az akkor vadi új Puskás Arénában játszották, de a világjárvány miatt sajnos közönség nélkül. A mérkőzés idején Marco Rossi szövetségi kapitány is küszködött a Coviddal, így nem lehetett ott a stadionban, ezért a csapatot segítője, Cosimo Inguscio irányította. Kedvezőtlenül alakult számunkra a meccs eleje, Izland vezetést szerzett egy szabadrúgás gólnak köszönhetően, amihez kellett Gulácsi nagy hibája. A statisztikailag kiegyenlített mérkőzésnek a végén jött a dráma. A 88. percben gólja után Negóból az ország Lajosa lett, majd aztán jött Szoboszlai a hosszabbításban és a javunkra fordította a mérkőzést egy káprázatos szólógól révén. Az ember hátán azóta is futkos a hideg, ha az említett találatokra gondol.
Eb-re kell menni, dehogy kell menni, itthon kell maradni!”
– utalt Hajdú B. István a hazai rendezésű meccsekre és a vírusra egyaránt. Zsinórban második Európa-bajnokságán a magyar csapat!
Szoboszlai Dominik az Izlandnak lőtt gólja után, 2020. november 11-én. Fotó: MTI/Illyés Tibor
A kijutást követően a tornán természetesen kisorsolták nekünk a halálcsoportot. Portugália, Franciaország és Németország mellett finoman szólva sem mi voltunk az esélyesek a továbbjutásra. Fel volt adva a lecke a csapatnak, amelynek mellőznie kellett Szoboszlai Dominikot, ugyanis a játékos sérüléssel bajlódott akkortájt. A csoport első találkozóján a Budapesten ütköztünk Portugáliával, és ha a 3-0-ás eredmény nem is feltétlen ezt mutatja, nagyon meg kellett küzdenie a címvédőnek a három ponttért. A második körben a semmivel sem gyengébb franciákkal játszottunk, szintén a Puskás Arénában.
Nagy meglepetésre megszereztük a vezetést, miután Fityó kapura tört, és elgurította a labdát Llorris mellett.
A második félidő közepén Griezmann góljával egyenlített Franciaország, a végeredmény 1-1 maradt. Már ezzel a mérkőzéssel is sokak szerint túlteljesítettük magunkat, a legtöbben három sima vereségre számítottak a válogatottól. A harmadik mérkőzésen csoda kellett volna történjen a továbbjutáshoz, Németországban kellett volna megverje a nemzeti csapat Mülleréket. Parádésan kezdődött számunkra a meccs, Szalai gyönyörű fejesgóljának köszönhetően megszereztük a vezetést. A németeknek egészen a 66. percig kellett brusztolniuk az egyenlítésért, de aztán rögtön jött számukra a hidegzuhany, mivel Schäfer szinte azonnal a középkezdés után visszaszerezte Magyarországnak a vezetést. Németországnak egy pontra szüksége volt a továbbjutáshoz, így minden energiájukat mozgósították a hátralévő körülbelül huszonöt percben. A 84. percben Goretzka megpattanó lövésével sikerült végül kiegyenlítenie a die Mannschaftnak, így szertefoszlott az álom, nem jutottunk tovább a csoportból, de megmutattuk a nagyvilágnak, hogy Magyaroszágot innetől kezdve nem lehet lebecsülni. Franciország jutott tovább elsőként, Németország másodikként, és Portugália az előző tornához hasonlóan, megint legjobb harmadikként.
Marco Rossi vigasztalja Schäfer Andrást a kiesést követően, 2021. június 23-án. Fotó: Nemzeti Sport
Foci Eb 2024 – csak együtt!
A magyar válogatott a házigazda Németország mellett Svájc és Skócia társaságában szerepel egy csoportban a 2024-es Eb-n. Szerencsés esetben még a harmadik hely is továbbjutást ér, és sokak szerint az elmúlt két év remek eredményei után ez lehet a minimális elvárás Marco Rossi válogatottjától, azonban necces kijelenteni azt, hogy esélyesei vagyunk a továbbjutásnak. Azt lehet mondani, hogy ha minden összeállt, hozzuk azt, ami benne van ebben a csapatban, és folyamatosan a lehetőségeink felső határait karcoljuk, és egyébként nem történik képszakadás, akkor továbbjuthatunk.
Arra számítunk, hogy egy bátor, motivált csapat fog pályára lépni, amelyik fegyelmezetten, sikerre éhesen, a taktikai utasítások betartva, a lehető legeredményesebben fog futballozni.
Kicsit a statisztikákról: az Opta szerint Magyarország 17. helyen áll az esélyességi rangsorban. A legnagyobb statisztikai adatokkal foglalkozó oldal szerint 24,5 százalék esély van arra, hogy válogatottunk továbbjut a csoportból és negyeddöntőt játszik, 8,7 százalékot látnak az elődöntőre és 3,1 százalékot a döntőre az elemzők. Reménykedjünk a jó teljesítményben, ami okot adhat a fiesztára, és arra, hogy az éjjel újra soha ne érjen véget!
𝐖𝐡𝐨 𝐖𝐢𝐥𝐥 𝐖𝐢𝐧 𝐄𝐮𝐫𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟒? 🏆
It's now just 10 days until @EURO2024 kicks off, but who will end up lifting the trophy?
The definitive answer won't come until 14 July, so for now it's time to look to the Opta Supercomputer pre-tournament predictions.#Euro2024
Ognjen Ugresics, a Partizan saját nevelésű középpályása édesanyja révén magyar származású, sőt állampolgársága is van, így akár a magyar válogatottban is szerepelhet a jövőben.
"Egy évtized, két Eb-je"
Ezt most komolyan képes volt a nyelvgyalázó szerkesztőtök vesszővel leírni?
A Petőfi-vers címét is úgy írná, hogy "Anyám, tyúkja"?
Nem értem, miért nem bírjátok már egyszer végre annyira elszégyellni magatokat, hogy felvegyetek egy magyarul beszélő korrektort!