Irreális mértékben tarol Magyar Péter a Facebookon – még Taylor Swift sem érhet fel hozzá, pedig ő aztán GDP-ket mozgat fel-alá
Átszálaztunk 700 posztot, röhejesen Magyar Péternek lejt a Facebook-pálya.
A háromszoros olimpiai bajnok úszónk ott szeretne lenni az idei nyári játékokon Párizsban, de még nem sikerült megúsznia a szintidőt.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
Nem is kérdés, a magyar úszósport egyik legnagyobb alakja Hosszú Katinka, aki pénteken ünnepli a 35. születésnapját. Pályafutása alatt mindent megnyert, háromszor volt olimpiai, kilencszer világ- és tizenötször Európa-bajnok. Az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m). Az első sikerét több mint húsz évvel ezelőtt érte el, 2003-ban rövid pályás magyar bajnok lett 400 méter vegyesen. A felnőtt nemzetközi mezőnyben 2004-ben mutatkozott be az olimpiai játékokon. Athénban 200 m gyorson azonban csak a 31. helyen végzett. Még ebben az éveben, a 2004-es bécsi rövid pályás Európa-bajnokságon megszerezte élete első felnőtt versenyes érmét, a harmadik lett 400 méter vegyesen. Az újabb jelentős eredményre 2008-ig kellett várni, amikor az eindhoveni Európa-bajnokság 400 m-es vegyesúszó számában ezüstérmet szerzett. A 2008-as pekingi olimpia nagy kudarc volt Hosszú számára, a 200 és a 400 méteres vegyesúszásban sem sikerült továbbjutnia az előfutamból.
Az igazi sikert a 2009-es római világbajnokság hozta meg, előbb a 200 méteres vegyesúszó számban nyert bronzérmet
(amivel a világbajnokság első magyar érmét szerezte), majd 200 m pillangón ismételte meg a bronzérmes helyezést. A vb utolsó napján szolgáltatta a legnagyobb meglepetést: 400 m vegyesen 4:30,31 perces idővel világbajnoki- és Európa-csúcsot úszva aranyérmet nyert. Az amerikai egyetemi évei alatt David Salo edzővel készült fel, s innentől folyamatosan nyerte az érmeket. A 2010-es budapesti úszó-Európa-bajnokságon 400 méteres vegyesúszásban ezüstérmes lett, majd 200 méteren Európa-bajnok, egyetlen századmásodperccel megelőzve Verrasztó Evelynt. A női 4×200-as gyorsváltó tagjaként is aranyérmet nyert, valamint 200 méteres pillangóúszásban is ő lett a bajnok, Jakabos Zsuzsanna előtt.
Szinte alig volt olyan nemzetközi verseny, amelyről ne éremmel tért volna haza. A 2013-as barcelonai világbajnokságon két számban (200 m, 400 m vegyesúszás) is aranyérmes lett. Az év végén az Európai Úszószövetség (LEN) 2013 legjobb európai úszónőjének választotta. Ekkor már, 2012 őszétől Shane Tusup edzette Hosszút, akivel később összeházasodott, majd el is vált.
A 2016-os riói olimpián élete legnagyobb sikerét érte el, 3 arany- (200 és 400 m vegyes, 100 m hát) és 1 ezüstéremmel (200 m hát) az olimpia legeredményesebb úszója volt egyéni számokban.
A későbbi vb-ken és Eb-ken is nyert még érmeket, de olimpián már nem.
A Budapesten megrendezett 2017-es úszó-világbajnokságon július 24-én 200 vegyesen lett világbajnok, majd július 30-án végig vezetve a távon, a 400 méteres vegyesúszást világbajnoki csúccsal nyerte meg. 2018 májusában Tusuppal megszűnt a szakmai kapcsolata. Hosszú 2018. július végén mutatta be új stábját, az edzője Petrov Árpád lett. Utolsó aranyérmét a 2021-es Európa-bajnokságon szerezte Budapesten, a 400 m vegyes számban.
A ma 35 éves, már édesanya Hosszú Katinka még nem adta fel, ott szeretne lenni a párizsi olimpián.
„Fejembe vettem, hogy megpróbálok kijutni a párizsi olimpiára…
Már nemcsak magamnak mérem az időt, ott akarok még lenni a jövő évi nyári játékokon. Az olimpiai szintidőt egészen júniusig lehet teljesíteni, és több lehetőségem is lesz erre” – nyilatkozta tavaly november végén a klasszis sportoló.
A háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok magyar úszónőnek azonban még nem sikerült megúsznia a szintidőt. Az április közepén rendezett országos bajnokságon nem ment jól Katinkának a versenyzés, 400 m vegyesen 9 másodperccel a limit fölött csapott a Duna Aréna falára a nyolcadik hossz végén, negyedik legjobb magyarként. Hosszú előtt reménysugár lehet, hogy gyermeke tavalyi születése után csak nemrég állt munkába az uszodában, és ha valaki, ő tudhatja, hogyan kell felállni a padlóról ahhoz, hogy pályafutása hatodik olimpiáján is ott lehessen.