Ez fájt! Az UEFA jól kibabrált Szoboszlaiékkal
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek sorsolásán a Nemzetek Ligája-osztályozós válogatottjai automatikusan négycsapatos csoportokba kerülnek.
A Budapest Honvéd korábbi tulajdonosa nyilatkozott akadémistákról, a légióskérdésről, az NB I létszámáról és Marco Rossiról is.
Nyitókép, fotó: MTI/Máthé Zoltán
***
Az üzletember az m4Sportnak adott terjedelmes interjújában többek között elmondta, bár már nincsen benne a magyar futball vérkeringésében, a Honvéd és a válogatott eredményeit természetesen nyomon követi.
Emlékezetes: a 2017-ben még NB I-es bajnoki címet szerző klub – a tulajdonosváltást követően – megindult a szakadék felé, jelenleg az NB II-ben vegetál, esélye sincs a visszajutásra. Ezzel kapcsolatban Hemingway elmondta:
„Ha az ember egy klubot akar vezetni, kétféle módon menedzselheti: egyik, hogy az ember megtanulja a szakmát és megfelelő személyekkel veszi magát körbe. Én ezt az utat választottam, körülbelül három évig tartott is, míg megtanuljam. A másik út, hogy a tulajdonos csak ünnepelteti magát és hozzáértő embereket alkalmaz, akik hozni fogják a szakmát és így vezetik a klubot. Harmadik nincs. A tulajdonosok, akik megvették a Honvédot tőlem, komolyan szerették volna felfuttatni, ők a második utat választották. Nem akartak belefolyni a vezetésbe.
Miután hozzá nem értő, rossz, haszontalan, inkompetens embereket vettek fel, mélyrepülés kezdődött, amit nem tudtak már megállítani.”
Az NB I-gyel kapcsolatban hosszú ideje téma, hogy megmaradjon-e a jelenlegi, 12 csapatos mezőny, esetleg bővüljön-e a létszám? Hemingwaynek ezzel kapcsolatban is határozott elképzelése van:
„Most már van pénz, illetve ha a bejövő pénzek rendesen lennének elosztva az egyesületek között, senki sem lenne favorizálva, akkor lenne elég pénz, hogy egy 18 csapatos NB I-et fenntartsanak. A magyar labdarúgásnak is az lenne az érdeke, ne csupán egy erős csapat legyen a bajnokságban. Az is fontos, hogy a Szeged, a Győr, a Nyíregyháza, a Pécs, a Honvéd, a Vasas – NB I-esek legyenek. Ez méginkább emelné a honi futball színvonalát.”
Hemingway drasztikusan csökkentené a légiósok számát is. „Nincs ok arra, hogy egy magyar csapatban három légiósnál több legyen, mert jönnek ki az akadémiáról a gyerekek. A magyar útnak olyannak kell lenni, ami a hazai »termésre« számíthat. Magyarországon nem tudnak olyan légiósokat vásárolni, mint Angliában vagy Spanyolországban, ez nem lehetséges. Nézzék meg a régi Albert-féle Ferencvárost, és nézzék meg a mostanit – akkor látják majd, mi a különbség, mi a futball. A magyar útnak nem ennek kell lennie.”
Ismert: Marco Rossit George F. Hemingwaynek köszönheti a magyar futball, hiszen 2012-ben ő adta meg a bizalmat az akkor még teljesen ismeretlen olasz mesternek. Nem véletlen, hogy az üzletembernek a válogatottal kapcsolatban is markáns véleménye van.
„Rossi a kezdettől fogva jó szakember volt. Ami ennél fontosabb, hogy egy jó ember, és maga mellé tudja állítani a többi jó embert. Sok edző van, akik szakmailag jó, de vacak ember, jellem, karakter. Én együtt tudtam működni Rossival, és természetesen nagyon sok tapasztalatot szerzett a Honvédnál, sokat tanult, így lett eredményes.
Úgy látom, a magyar válogatott most azon a csúcson van, amit ezzel a kerettel el lehet érni. Nem hiszem, hogy ezzel a stratégiával ennél feljebb jut. Rossi kiváló edző, az együttes rengeteg támogatást kap, ami helyes is. De azt gondolom, ahhoz, hogy a válogatott ennél magasabbra jusson, az kell, hogy azt a stratégiát kövessék, amit megjelöltem”.