Ennek már a fele se tréfa: figyelmeztetést adtak ki skandináv országok egy esetleges világháború miatt
A norvégoknál azt is megüzenték az embereknek, hogy milyen élelmiszerekből tárazzanak be.
Egy korszak végérvényesen lezárult. Zlatan Ibrahimovic hétvégén, a Verona elleni győztes idényzáró után könnyek között jelentette be: véget ért majdnem két és fél évtizedes profi pályafutása, visszavonul. A Mandiner a világklasszis előtt tisztelegve tíz érdekességet gyűjtött össze az emlékezetes karrierútról.
1. Zlatan Ibrahimovic 1981. október 3-án született jugoszláv bevándorlók gyermekeként Malmö menekültek lakta területén. Édesapja, Sefik Ibrahimovic bosnyák, édesanyja Jurka Gravic horvát származású, a szülők 1977-ben emigráltak Svédországba. Zlatannak két édestestvére és három féltestvére van, utóbbiak közül az egyik komoly drogproblémákkal küzdött, ezért főhősünk kilencévesen az édesapjához került. Ibra tehát svéd és bosnyák állampolgár is.
2. Zlatan mindössze 8 éves volt, amikor futballozni kezdett. Először kisebb malmői klubokban (Malmö FI, FBK Balkan) próbálkozott, majd 1995-ben, 14 évesen csapott le rá a város első számú klubja, az FF Malmö. Egy év múlva kis híján abbahagyta a labdarúgást, hiszen édesapjának szeretett volna segíteni, és
nem sokon múlt, hogy dokkmunkásnak álljon, hiszen ez a munka biztos jövedelemmel kecsegtetett.
Végül edzője beszélte rá arra, hogy mégis a futballt folytassa, hiszen elképzelhető, hogy ebben fényesebb jövő vár rá.
3. A svéd válogatottban 121 mérkőzésen 62 gólt szerzett, ezzel a nemzeti csapat legeredményesebb játékosa. 2001 januárjában egy Feröer-szigetek elleni barátságos meccsen debütált, első találatát még abban az évben, egy Azerbajdzsán elleni Eb-selejtezőn (első válogatottbeli tétmérkőzésén) szerezte. Két világbajnokságon (2002 – Dél-Korea, Japán, 2006 Németország) szerepelt, öt vb-meccsen lépett pályára, gólt nem szerzett. Négy Európa-bajnokságra jutott ki a válogatottal (2004, Portugália), 2008 (Ausztria, Svájc), 2012 (Lengyelország, Ukrajna) és 2016 (Franciaország).
4. A nemzeti csapatban a legemlékezetesebb találkozója egy angolok elleni, 2013-ban lejátszott barátságos mérkőzés volt (ráadásul ez volt az új nemzeti stadion avatómérkőzése), amelyen Svédország 4-2-re győzött, a hazaiak mindegyik találatát Zlatan Ibrahimovic szerezte, ráadásul főhősünk
az egyik találatot 27 méterről, ollózva juttatta a britek hálójába.
Ezért a találatért teljesen megérdemelten nyerte el a Puskás-díjat. Íme:
5. A világklasszis támadó profi pályafutása során légióskodott Hollandiában (Ajax Amsterdam), Olaszországban (AC Milan, Internazionale, Juventus), Spanyolországban (FC Barcelona), Franciaországban (Paris SG), Angliában (Manchester United) és az Egyesült Államokban (Los Angeles Galaxy) is. Nem véletlen, hogy hat nyelven is megérteti magát: svédül, bosnyákul, angolul és olaszul folyékonyan beszél, de nem lehet eladni horvátul és spanyolul sem!
6. 2003-ban a svéd Szabadalmi Hivatalban levédette a „Zlatant” mint márkanevet.
Ennek eredményeképpen őt illetik meg a jogok arra,hogy ezzel a névvel bármiféle terméket (sporteszközt ruházati cikket,vagy éppen futballcipőt) állíttathasson elő.
7. Sosem titkolta, hogy rengeteg tetoválása van (nagy részét el sem tudja rejteni), erről a hobbijáról egyszer azt nyilatkozta, hogy drogként hatnak rá és függővé teszik. A tetkók egy része a családjához köthető dolgokat örökíti meg, emellett természetesen még rengeteg különféle motívumot és szöveget varratott magára.
8. A sokak által nagynak tartott egója ellenére elég nagylelkű, és nem áll hadilábon az adományozással sem. 2007 őszén, saját költségen egy jól felszerelt, kivilágított sportpályával tette gazdagabbá Rosengardot, Malmö egyik kerületét, ahol ő maga is nevelkedett.
9. És ha már az ego: Zlatan Ibrahimovic kiemelkedő futballtudása mellett aranyköpéseiről. is ismert. Ebből néhány:
„Nem szándékosan okoztam neked sérülést és ezt te is tudod. Legközelebb viszont, ha megint ezzel vádolsz, eltöröm mindkét lábad. Szándékosan.”
10. Zlatan Ibrahimovic felesége Helena Seger svéd színésznő, modell és műsorvezető, érdekesség: korábban ő is futballozott, de aztán a kifutót, a kamerákat és a színpadot választotta. Két fiúk született: Maximilian 2006 szeptemberében, míg Vincent 2008 márciusában látta meg a napvilágot.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Matteo Bazzi