Sokba kerül kerül Kenderesi Tamás doppingügyének kivizsgálása
A sportoló most is tagadja, hogy valaha is tiltott eszközökkel próbálta volna feljebb srófolni a teljesítményét.
Négyéves eltiltást kapott, és az Eb-ezüstérmétől is megfosztják a sportolót, mert tiltott szerrel bukott le. Másokat is megcsíptek most, 4 emberre összesen 17 év eltiltást szabtak ki a napokban. Íme a részletek!
Az egyiptomi származású olasz gátfutó, Ahmed Abdelwahed doppingvétség miatt négyéves eltiltást kapott, és megfosztották az Eb-ezüstjétől, mert pozitív lett a doppingtesztje a meldonium nevű tiltott szerre. A 27 éves Abdelwahed a legismertebb név azok között, akiket az Athletic Integrity Unit (AIU), az atlétikát függetlenül ellenőrző testület december 14-én doppingvétség miatt eltiltással sújtott.
A döntés értelmében a sportolót megfosztják Európa-bajnoki ezüstérmétől, és négy évre, 2022. szeptember 7-től visszamenőleges hatállyal eltiltják mindennemű atlétikai tevékenységtől,
miután a meldonium nevű szívgyógyszer-hatóanyagra (!) a B-mintája is pozitív eredményt mutatott. Abdelwahed 2022. augusztus 19-én, a müncheni Európa-bajnokságon a férfi 3000 méteres gátfutás döntőjében a második helyen ért célba, és az ezt követően adott vizeletmintája a 2022. szeptember 6-án elvégzett elemzés során „kedvezőtlen analitikai eredményt” hozott.
A következő napon értesítették a sportolót, és azonnali hatállyal ideiglenesen felfüggesztették a versenysporttól. A meldonium egy állóképesség-növelő szívgyógyszer-hatóanyag, amelyet a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA 2016 óta az úgynevezett mindenkor tiltott anyagok közé sorolva helyezett a doppinglistára, vagyis e szer jelenléte sem verseny-, sem felkészülési időszakban nem megengedett.
Mi az a meldonium?
Egy kutatás szerint a szer fokozza a sportolók állóképességet, és stabilizálja az idegrendszert, azaz bizonyos mértékig véd a stressz ellen. A Meldoniumot 1975-ben Lettországan fejlesztették ki, a volt szovjet köztársaság egyik laboratóriumában, és főként a Mildronate nevű gyógyszer összetevőjeként ismert, használják szívinfarktus megelőzésére és következményeinek kezelésére. Mielőtt a WADA úgy döntött 2016-ban, hogy tiltólistára helyezi, Ivars Kalvins, a meldonium feltalálója életműdíjat vehetett át az Európai Szabadalmi Hivatal 2015-ös ünnepségén. Érdekesség, hogy ez az anyag, amit a világhírű teniszező Marija Sarapova is évekig használt, majd később meg is bukott vele. A WADA a meldoniumot „metabolikus modulátornak” minősíti, és megállapította, hogy ez segíthet több oxigénnel ellátni az izmokat. A meldonium azért került tiltólistára, mert bizonyíték van rá, hogy a sportolók a teljesítményük javítása céljából használják – közölte akkor a WADA a Sarapova-üggyel kapcsolatban.
A lebukott olasz akadályfutó, Abdelwahed ragaszkodott ahhoz, hogy soha nem használt meldoniumot, még azután sem, hogy a B minta elemzése megerősítette az A mintában talált eredményt.
Idén januárjában adott magyarázatában azt állította, hogy a pozitív eset egy táplálék-kiegészítővel kapcsolatos biotranszformációs folyamat eredménye volt. Az AIU a sportoló biotranszformációs elméletét „nem specifikusnak és nagyon valószínűtlennek” minősítette, megjegyezve, hogy a meldonium több mint hét éve tiltott szer.
A döntéssel egyben elvették Abdelwahed összes, a tavalyi Európa-bajnokságon és 2022. augusztus 19. óta elért eredményét.
Az említett sportolón kívül több atlétát is szankcionáltak. A marokkói Samir Jouahert, a 2023-as rijádi maratoni bajnokot hat, a bolíviai Vidal Bascót négy, a kolumbiai John Tello Zunigát pedig három évre tiltották el.
Ezt is ajánljuk a témában
A sportoló most is tagadja, hogy valaha is tiltott eszközökkel próbálta volna feljebb srófolni a teljesítményét.
Nyitókép: illusztráció, MTI Fotó: Balaton József