„Ez a hülyeség még tart?”, kérdeztem csodálkozva, amikor a fiam nagy nehezen behozta a laptopon valami külföldi adón a Liverpool meccsét (a Balatonon kábeltévénk nincs, csak internet), és
elkeseredetten mondta, hogy Szoboszlai is letérdelt.
Hat-hétéves lehettem, amikor addig nyúztam apámat, hogy menjünk ki a május elsejei felvonulásra, hogy végül kötélnek állt. (Talán máshonnan is érkezett rá nyomás?) A Thököly úton gyülekeztünk, apám kapott egy hatalmas táblát, rajta Kádár János fényképével, azt kellett vinnie. Úgy emlékszem, büszke voltam rá. Hogy ő mire gondolt, sose kérdeztem; az a Kádár csukatta börtönbe bő tíz évvel korábban, lelkileg egy életre, egzisztenciálisan évtizedekre tönkre téve őt. De vállára vetve vitte Kádár képét a munkahelye miatt, miattam, az öcsém, a nővérem és anyám miatt, a negyvenöt négyzetméteres zuglói lakás miatt.
Később, már kicsit megalkudva, én is viseltem az úttörők vörös nyakkendőjét és a katonaságnál elvtársnak szólítottam a tiszteket, ahogyan ők is engem. Mondhattam volna lázadóan: hadnagy úr. De nem tettem. Senki sem tette.
A focisták letérdepeltetése nyilvánvaló nyomásgyakorlás hatására történt, hiszen olyan nincs, hogy mindenki egyetért valamiben.
(Mennyit támadnak minket a kétharmad miatt. Mit szóljunk akkor az ilyen kierőszakolt 100%-hoz?) Utólag a katari világbajnokság híres szájbefogós német válogatottjáról is kiderült, hogy hárman szorgalmazták a performanszt, a többiek engedtek, valószínűleg azért, mert úgy érezték, a kisebbség akarata erősebb, úgy vélték, az erő odaát van. Nagyon kevesen vannak, akik szembe mernek szállni a fősodorral; Djokovics megteheti, mert egy egyéni sportág koronázatlan, anyagilag független királya. De figyelmeztetésként ott áll J.K. Rowling, a Harry Potter-könyvek szerzője, akit újabban kitagadtak a saját univerzumából.
Ez a térdelősdi sokkal inkább üzeni azt, hogy a Nyugaton nincs szabadság (pontosabban szabad országban mindenki azt tehet, amit szabad), be kell állni a sorba, a pénzéért a munkaadó követel. (Hej, mit szólna egy magyar pedagógus, ha előírnák neki, hogy minden óra elején szavaltassa el a gyerekekkel: „Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában, / Hiszek egy isteni örök igazságban, / Hiszek Magyarország feltámadásában!” Pedig milyen klassz lenne…)