Csengtu, a másik világ
Úti beszámoló az augusztus elején nyári egyetemi világjátékokat rendező, 21 millió lakosú városból.
Tizenhét éremmel minden idők legjobb Universiade-szereplését produkálta a magyar csapat a Kínában megrendezett Egyetemi Világjátékokon, amely a résztvevők szerint azt a felemelő élményt nyújtotta a sportolóknak, amit egy nyári olimpia már nem képes. Csengtu lenyűgözte a világot, magyar egyetemisták pedig a kínai közönséget.
Nem várt szurkolótáborra találtak odakinn a Kínából a minap hazatérő magyar csapat tagjai a Csengtu 2021-es, vagyis a covid-világjárvány miatt két évvel elhalasztott Egyetemi Világjátékok (EVJ) idei résztvevői. Az eseményen 161 fős magyar delegáció képviselte hazánkat, melyből 25 hazai egyetem 113 versenyzője alkotta a magyar csapat magvát.
„Kína lenyűgözte a világot! A Covid-világjárvány miatti kétéves csúszás rengeteg időt hagyott a szervezőknek a felkészülésre, és
Csengtu olyan arcát mutatta meg Kínának, amelyet nem csak hogy nem is ismernek a külföldiek, de amely lélegzetelállító”
– kezdte beszámolóját a Mandinernek Juhász Péter, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Szövetség (MEFS) főtitkára, a magyar csapat vezetője – megerősítve ezzel mindazt, amelyről a Mandiner már hónapokkal ezelőtt helyszíni riportjában beszámolt.
Ezt is ajánljuk a témában
Úti beszámoló az augusztus elején nyári egyetemi világjátékokat rendező, 21 millió lakosú városból.
Kína minden részletében egy „mini-olimpiának” tűnő eseményt rendezett az egyetemistáknak, és ez már a nyitánykor megmutatkozott”
– folytatta Juhász Péter. „Olyan grandiózus megnyitóval rajtolt július 28-án a nyári Egyetemi Világjátékok, amelyhez foghatót valóban a nyári olimpiák nyitányakor láthatunk” – fogalmazott.
Az esemény fontosságát Kína életében mi sem bizonyítja jobban, minthogy azt személyesen – a Covid-világjárvány kirobbanása óta megjelenéseit drasztikusan ritkító vezető -,
Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke nyitotta meg a Dong'an Lake Sports Park Stadionjában 113 nemzet 6500 egyetemi sportolója előtt.
A megnyitón a magyar zászlót a ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanni, a Károli Gáspár Református Egyetem - és Ágh György vízilabdázó, a Kodolányi János Egyetem hallgatója vitte. Előbbi a 3 aranyérmet szerző magyar csapat legeredményesebb tagja lett két győzelmével (a ritmikus gimnasztika összetett versenyében és labda kéziszer versenyében nyert), míg utóbbi a végül ezüstérmet szerző férfi vízilabda-csapat tagja volt.
„Olyan egyetemi »falut« rendeztek be a vendégeknek a kínai szervezők, amely osztályon felüli ellátást biztosított minden résztvevőnek. A versenyzők tényleg megtapasztalhatták azt a klasszikus, olimpiai olvasztótégely-hangulatot, amelyben hatféle gasztronómiai kultúra ételeiből válogathattak a falu-lakók, a szecsuánitól a mediterránon, a kontinentálison át egészen a halalig” – mondta Juhász Péter.
Tökéletes transzport-szervízzel, a résztvevőket szállító autóknak és buszoknak dedikált autóssávokkal olajozottan zajlott minden, nem győztük a rengeteg szuvenírt begyűjteni és meghálálni azt a rajongást, ahogy a versenyzőket és köztük a mieinket is ünnepelték, mert telt ház előtt zajlottak a hatalmas stadionokban rendezett versenyek” – mesélte csengtui élményeit a csapatvezető.
Ami igazán elképzelhetetlen volt számunkra a médiából olvasott korábbi hírek alapján az az a fajta tisztaság volt a 21 milliós városban, amelyhez foghatót még máshol nem láttam a világon. Mindezt még felülmúlta a kristálytiszta levegő, amely a felhőkarcolók ellenére a hihetetlen mennyiségű zöldfelülettel magyarázható talán.
Ideértve a tökéletes utakon száguldó hatalmas mennyiségű elektromos autót is” – mesél Kína olyan arcáról Juhász Péter, amely nagyon sokakat meglephetett.
A korábbi helyszíni tapasztalatokkal ellentétben,
az EVJ ideje alatt a nagy nyugati tech-óriások Kínában teljes mértékben tiltott közösségi hálózatainak elérhetőségét is „engedték” használni, így a Facebook, Insta és Tik-tok felületekre is özönlöttek a csengtui fotók és videók – elmesélve Kína kevéssé ismert arcát a világnak.
A magyar delegáció is elsősorban ezeken a felületeken kommunikált, érdemes ránézni a mieink összefoglaló videóira, hiszen egyetemi csapatunk 17 megszerzett érmével (3 arany, 8 ezüst 6 bronz) minden idők legeredményesebb magyar szereplését produkálta úgy, hogy ezzel párhuzamosan, Milánóban vívó-világbajnokság, Fukuokában vizes vébé, és számos más sportágban komoly nemzetközi verseny zajlott, amely számos válogatott sportolót „elszippantott” a csengtui játékokról.
Van mélység és tartalék a magyar egyetemi sportban, és jó úton haladunk, hogy a felsőfokú tanulmányok és az élsport együttes hangsúlyozásával a fiatal generációnak egy vonzó életpályamodellt mutassunk
– összegzett Juhász Péter.
A magyar csapat érmesei Csengtuban:
Arany:
Ezüst:
Bronz: