Ha a látás tapasztalás, a tapasztalás pedig részben megértés, akkor közelről látva a Délnyugat-Kínában fekvő Csengtu várost, a legkevesebb, amit tehetünk, hogy gyökeresen újragondoljuk mindazt, amit eddig Kínáról hittünk. Úti beszámoló az augusztus elején nyári egyetemi világjátékokat rendező, 21 millió lakosú városból.
Peking és Sanghaj. Esetleg az utóbbi években Vuhan. Körülbelül eddig jutnánk a legtöbben, ha kínai nagyvárosok felsorolására kérnének, s az egyetlen mentsége az embernek, hogy a kínaiak java része sem járt még a Délnyugat-Kínában, Szecsuan tartományban fekvő, Kr. e. 311-ben alapított, roppant gazdag történelmű Csengtuban, nemhogy az egyszeri utazó. A Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) alelnökeként kaptam meghívást a városba, amely július 28-ától augusztus 8-áig ad otthont a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett nyári egyetemi világjátékoknak, vagy ahogy lánykori nevén jobban ismerik, Universiadénak. Nem titok, hogy a város és a tartomány is szeretne felkerülni a sport világtérképére. A látottak alapján fel fog. Nem is sokára.
Fotó: Shutterstock, Csisztu Zsuzsa
Csengtu kétszeresen is megszenvedte a koronavírus miatti lezárásokat, hiszen ezt a világeseményt 2021-re tervezték, de a tavalyra módosított dátumot is el kellett tolniuk a szervezőknek egy évvel a nem lanyhuló járvány miatt. A rendezvény emiatt is Chengdu 2021 néven fut majd a nemzetközi médiában. A szervezők azonban nem töltötték tétlenül az előző két évet. Döbbenetes sportinfrastruktúra-fejlesztésbe fogtak, amelyet közelről megmutattak a nemzetközi sajtó képviselőinek. Olyanoknak is, aki láttak már néhány téli és nyári multisporteseményt, elsősorban olimpiát közelről. Egyöntetűen az volt a vélemény, hogy olimpiaszintű sportparkokkal, esemény-, verseny- és edzéshelyszínekkel, tökéletes médiakiszolgálással és szerethető, barátságos, zöld környezettel várják a 21 milliós megapoliszban a 18 sportág egyetemi-főiskolai jogviszonnyal rendelkező sportolóit. A torna, úszás, tollaslabda, atlétika, vívás, asztalitenisz, kosárlabda, röplabda, dzsúdó, íjászat, vízilabda, tekvandó, műugrás, tenisz, ritmikus gimnasztika, vusu, lövészsport és evezés olimpiai szabályok alapján lebonyolítandó versenyszámaiban 269 aranyérmet osztanak ki a versenyzők között, vagyis az esemény valóban egy miniolimpia érzetét keltheti a résztvevőkben.
Scott Bessent pénzügyminiszter megtette, amit megkövetelt a haza: a két gazdasági gigász 90 napra tűzszünetet kötött a vámháborúban. A tőzsde hálás, a dollár erősödik, Kína pedig megengedett magának egy mosolyfélét.
A kínai civilizáció már száz évvel ezelőtt rendelkezett saját modernizációs recepttel, amely a kommunizmussal szemben nem a nyugati mániák másolata volt – s amihez a jövőben visszatérhet.
Az amerikai elnök új és jobb világot ígér a háborús térségben, miután a hétvégén Kínával, Indiával és Pakisztánnal is sikeres tárgyalásokat folytatott.
Az India–Közel-Kelet–Európa Gazdasági Folyosó (IMEC) kiépülése esetén alapjaiban változtathatja meg a világkereskedelmet, három kontinenst kötne össze, és Amerika lenne a negyedik nevető fél. Bill Cortese republikánus stratégiai elemzőt, Elise Stefanik amerikai képviselő volt főtanácsadóját kérdeztük a megaprojektről.