A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) követni látszik a NOB ajánlását és néhány napja meghozta határozatát, amely szerint semleges zászló alatt visszaengedi az orosz és a fehérorosz tornászokat a nemzetközi versenyekre, így részt vehetnek a kvalifikációs folyamatokban – számolt be róla az insidethegames.
Úgy tűnik van azonban olyan ismert és befolyásos szereplője a nemzetközi sport- és politikai elitnek, aki még ezzel a lépéssel sem elégszik meg.
Az orosz olimpiai aranyérmes korábbi ritmikus gimnasztikázó, Alina Kabajeva, aki jó ideje sokkal híresebbé vált azzal a – szereplők által hivatalosan meg nem erősített – státuszával, hogy Vlagyimir Putyin barátnője és három közös gyermekük édesanyja, azt állította, hogy FIG lépése nem elegendő gesztus és ragaszkodna ahhoz, hogy honfitársai Oroszország zászlaja alatt versenyezhessenek.
Kabajeva azt is állította, hogy szerinte a politikai beavatkozás tönkreteszi a sportot, és ragaszkodik ahhoz a kijelentéséhez, hogy a nemzetközi versenyeknek politikamentesnek kellene lenniük.
Amíg az orosz hivatalos állami hírügynökség, a TASZSZ azt közölte, hogy üdvözlik a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) döntését, amely lehetővé teszi az orosz tornászok számára, hogy versenyezzenek, a 40 éves Alina Kabajeva sokkal markánsabban fogalmaz:
Egyes országok monopóliuma a nemzetközi sportszervezetek felett elfogadhatatlan. A politikai beavatkozás a sportba tönkreteszi azt. Ezzel párhuzamosan olyan nemzetközi sportstruktúrát kell létrehozni, amely mentes a politikától”
– nyilatkozta Kabajeva.
Morinari Watanabe, a FIG japán elnöke azt állította, hogy az orosz és fehérorosz tornászok semlegesként való részvételének elfogadása biztosítja, hogy minden egyes sportoló jogai érvényesüljenek és egyben azt az üzenetet küldi a világnak, hogy a torna békére törekszik. A két érintett ország azon sportolói, akiket a FIG az úgynevezett ad-hoc szabályoknak megfelelően semlegesnek ítél, várhatóan jövő év január 1-jétől indulhatnak majd a FIG versenyein.