Május 24-én, szerdán érhet fel a Mount Everest csúcsára Suhajda Szilárd. Milyennek látod most az esélyeit?
Az időjárás-előrejelzést nézve, amennyiben ez megvalósul, és nem lesznek nagyon sokan az útvonalon, akkor szerintem senki nem volt még ennyire közel ahhoz, hogy sikerrel teljesítse ezt a projektet. Talán Klein Dávid, még 2014-ben, amikor 8700 méteren kellett visszafordulnia. De elnézve azt a fizikai erőt, felkészültséget, ami Szilárdot jellemzi, és amennyire az időjárás optimálisnak tűnik a holnap délelőtti időszakra, szerintem nagyon-nagyon jó esélyei vannak. De mindenkinek tudnia kell, hogy
egy csúcskísérlet sikere nagyon sokszor nem az emberen, hanem a külső körülményeken múlik.
Ebben a magasságban simán előfordulhat, hogy az előrejelzésben szereplő 10 km/h-s helyett 60 km/h-s szél fúj – 40 fölött már nem lehet mászni. Kiszámíthatatlan az is, hogy mi lesz a hegyen a többi csapattal; mennyien lesznek, mikor ér utol embereket, beáll-e egy dugó, vagy nem.
Ilyen esetben az oxigénpalack segítségével mászók előre engedik az oxigén nélkül mászókat?
Ez jó kérdés. Szilárd idén egy új taktikát választott, jól látható, nagy méretű NO O2 feliratú címkéket készíttetett a pehelyruházatára. A fizetős, oxigénpalackos mászók nem feltétlenül tudnak erre figyelni, mert nagy részük kis túlzással örül, hogy él, de a serpáik remélhetőleg figyelembe veszik, és előre engedik.
Erre vonatkozóan nincs kialakult írott vagy íratlan szabály/protokoll?
Nincs. A hegyen farkastörvények uralkodnak, nincsenek korlátok, nincsenek szabályok. Szabad a taktika, mindenki olyan csúcsmászó-időpontot választ, amilyet akar. Itt kizárólag az „úriemberségben” lehet reménykedni, de van olyan helyzet, ahol senki nem tud úriember lenni.
Szerinted nem lenne jobb, ha ezek a kérdések szabályozva lennének? Van-e egyáltalán erre lehetőség?
Nem tartom valószínűleg, hogy ilyen mélységig lehetne szabályozni ezt a kérdést. A hegymászás lényege éppen a szabadság, pont azért mennek az emberek a hegyekbe, mert ott nincsenek hétköznapi korlátok. A mászók ezt a szabadságot, a saját döntési szabadságukat keresik. Persze, ha valahol nagyon sokan mozognak egyszerre, akkor lehet, hogy el kellene gondolkodni szabályokon.
A legértelmesebb szabályozás az volna, ha felállítanának egy kvalifikációs rendszert, hogy ne engedjenek oda bárkit, csak azért mert van pénze.