Itt a lista: ezek az országok törhetik össze az egyik legnagyobb magyar álmot
India már konkrét tervvel állt elő.
A hegymászó annak tudatában vág neki a hegynek, hogy megvan az esélye annak, hogy soha többé nem tér vissza. Ezek voltak a magaslatok magyar szerelmeseinek tragédiái.
Suhajda Szilárd tragédiáját megelőzően majdnem napra pontosan tíz éve halt meg Erőss Zsolt a Kancsendzönga megmászása utáni visszaúton.
Az erdélyi születésű hegymászó volt az első magyar, aki megmászta a Föld legmagasabb hegyét, a Csomolungmát, még 2002-ben. Magyarország legeredményesebb magashegyi hegymászója, tíz 8000 méter fölötti csúcsot ért el sikeresen, kilencet kiegészítő oxigén nélkül (ebből kettőt műlábbal), amivel a nemzetközi élmezőnybe is bekerült. 2013-ban hegymászótársával, Kiss Péterrel elérték a Kancsendzönga csúcsát, ám az oda való feljutás közel 24 órát és sok energiát vett igénybe, nem tudtak visszaereszkedni a 4. táborba.
Irtózatos erejű lavina sodorta el Erőss tanítványát
„Szomorúan tudatjuk, hogy a 2012-es Magyar Annapurna Expedíció egyik hegymászója, Horváth Tibor halálos balesetet szenvedett ereszkedés közben. A 6800 méteres táborból lejövet, egy szombat délutáni rádiós helyzetjelentés után Tibor többet nem jelentkezett. A II-es és a III-es tábor között, az útvonal legveszélyesebb szakaszán egy irtózatos erejű jéglavina sodorta el” – adta hírül az expedíció hivatalos közleménye egy évvel Erőss Zsolt halálát megelőzően.
Horváth Tibor utoljára az útvonal legveszélyesebb részének számító sziklafolyosóból jelentkezett, elmondta, hogy rosszak a látási viszonyok, és van, hogy mellig ér a friss hó, és a kötél egy szakasza hiányzik, de bizakodó volt. Horváth végül sajnos nem érte el a II-es tábort.
Orkán sodorta a mélybe a magyar expedíció orvosát
A Mount Everest áldozata lett 2001-ben Gárdos Sándor, a Milleniumi Magyar Expedíció orvosa is, akit egy 150 kilométeres sebességű orkán sodort le 7700 méter magasból, egy gerincről. A család kérésére a szerencsétlenül járt hegymászót – végakaratának megfelelően – ott helyezték örök nyugodalomra, ahol elhunyt.
2010-ben Klein Dávid akkori társa, Várkonyi László vesztette életét a Himalája északi nyerge környékén. Klein akkor azt mondta, utólag általában minden baleseténél tudja, mit lehetett volna másképp csinálni, hogy elkerülje a bajt, most azonban nem tudja, mi lett volna a megoldás. „Viszonylag könnyű terepen, a szabályokat betartva, rögzített kötélen haladtunk” – idézte fel az omlás előtti perceket a hegymászó, írta meg a Magyar Hírlap. Várkonyit egy leszakadó jégfal temette maga alá. Klein a lefelé hömpölygő jégtömegnek köszönhetően menekült meg, ami kidobta oldalra, végül
Karját összezúzta, végül serpák húzták fel.
Mindössze 24 évesen vesztette életét
Nemcsak a Himaláján, de a jóval kevésbé veszélyes Magas-Tátrában is vesztették életüket magyar hegymászók. Mindössze 24 éves volt az a sportoló, aki a Nagy Tarpataki-völgy sziklafalán járt szerencsétlenül még 2001. augusztusában. A fiatal kórházba szállítás közben halt bele sérüléseibe.
Szintén a Magas-Tátrában vesztette életét egy magyar, és sérült meg súlyosan másik kettő egy lavina-balesetben a Lomnici-csúcs alatt még 2011. február 6-án. Összesen négyen voltak,
Nekifutottak az ismeretlennek, nem tértek haza
Nem tért vissza a Zsen Csong Feng-csúcsról négy magyar hegymászó, akik egy hatezer méter magas csúcs meghódítására készültek Nyugat-Szecsuanban 2009. októberében. A mentésüket nehezítette, hogy a terep ismeretlen volt, ráadásul az időjárás körülményei sem kedveztek: esett az eső – számolt be a Reggeli Újság.
„Nagyban valószínűsíthető, hogy a hegymászócsoport tagjai azonosak azokkal, akik október 7-én indultak Kínába azzal a céllal, hogy a Zsen Cseng Feng expedíció keretében október végéig feljussanak a Himalája szomszédságában lévő ember még nem járta 6079 méteres csúcsra. A Zsen Cseng Feng nem hivatalos neve a csúcsnak, a Minya Konkától, Szecsuan legmagasabb, 7566 méteres hegycsúcsától délre található” – írták.
Nyitókép: Suhajda Szilárd Facebook-oldala