Milyen teljesítményt nyújtott a Fradi az EL-szezonban? Reális lett volna a továbbjutás? Jó-e a magyar focinak az, hogy a Ferencváros ennyi pénzt keres? Megnyeri-e a jelenleg rossz formában lévő csapat a bajnokságot? Miért nincs több magyar labdarúgó a Fradi kezdőjében? Erről, és még sok egyébről beszélgettünk a Szepesi-díjas sportújságíróval.
A Ferencváros kettős vereséggel, 0-4-es összesítéssel kapott ki az Európa Liga nyolcaddöntőjében a Bayer Leverkusentől. Milyennek látta a párharcot? Reális az eredmény, vagy több volt ebben a kupaszereplésben?
A Fradi európai kupaszereplését két aspektusból kell vizsgálni. Az egyik a Bayer Leverkusen elleni két mérkőzés, a másik pedig a teljes szezon értékelése. Az Európa Ligában az egész szezonban nyújtott teljesítmény abszolút elismerésre méltó, hiszen óriási dolog, hogy egy magyar klub 2004 óta először eljut egy európai kupában a kieséses szakaszba. Ennek ráadásul van egy komoly financiális része is, a csapat rengeteg pénzt keresett az EL-szerepléssel, ami nekik nyilván pozitív. Hogy a magyar focinak is az-e, az egy más kérdés. A lényeg, hogy
Ez egy kiemelkedő szereplés volt, kiemelkedő anyagi vonzattal. A Leverkusen elleni párharcot illetően balszerencséje volt a csapatnak, hogy az egész sorozatot tekintve épp a nyolcaddöntőre, a legfontosabb szakaszra került a legrosszabb állapotba. De persze az is igaz, hogyha korábban jön el ez a mélypont, lehet, hogy el sem jutottak volna idáig.
Amennyiben a sérült játékosok rendelkezésre álltak volna, reális lett volna a továbbjutás?
Nem hiszem. Én nem álltatnám magam azzal, hogy ha Nguen Tokmac, Samy Mmaee vagy épp Pászka Loránd játszik, elvárható lett volna, hogy továbbjusson a csapat.
Szerintem reális eredmény született.
Játsszunk el a gondolattal, hogy továbbjutott a Fradi. A folytatásban lett volna esélye valamelyik csapat ellen?
Talán a belga Union Saint-Gilloise az amelyiktől nem dobnánk hátast, ha ellenfélnek kapná a Ferencváros. De a többi csapat, a Manchester United, a Juventus, a Sevilla, a Sporting, a Feyenoord és a Roma is teljesen más szintet képvisel.
hogy tudott egy olyan meccset játszani, amelyre több mint ötvenezer néző kilátogatott. Ilyenre nagyon régen volt példa. Igaz, a Paks elleni kupadöntőn is volt majdnem negyvenezer néző, de ez akkor is nagyon nagy dolog, hiszen a kettős rangadók óta nem voltak ennyien klubmérkőzésen Magyarországon.
Amikor nyár végén kisorsolták a Fradi csoportbéli ellenfeleit, számított arra, hogy a csapat továbbjut?
Szerintem a sorsolást követően senki nem számított arra, hogy a Ferencváros továbbjut a csoportból. Semmiképpen sem a magyar csapat volt a csoport esélyese. A legerősebbnek egyértelműen a Monaco, a francia bajnokság akkori harmadik helyezettje látszott, de talán még a Trabzonspor, és a Crvena zvezda is erősebbnek tűnt a Fradinál. Ehhez képest a Fradi megnyerte a csoportját.
Mi volt a csoportgyőzelem kulcsa?
Szerintem egyértelműen a Monaco elleni idegenbeli győzelem. Ugyan matematikailag nem ezen a meccsen, hanem az itthon a franciák ellen elért döntetlenen múlt a csoportgyőzelem, de ez számított leginkább. Összesen két idegenbeli győzelem született a Fradi csoportjában (a Fradi Monacoban, a Monaco pedig a Crvena Zvezda otthonában nyert - a szerk.). Mindenki elsősorban a hazai meccsekre koncentrált, ez pedig nagyon felértékelte a legerősebb csapat elleni idegenbeli sikert. Összességében egyébként elég kiegyenlített volt a csoport, amit bizonyít az is, hogy a Fradi a negyedik fordulót követően úgy állt, hogy még utolsó is lehet, de meg is nyerheti a csoportot.
Mit értett az alatt, hogy nem biztos, hogy a magyar focinak is jó, hogy a Fradi ennyi pénzt keresett az Európa Liga-szerepléssel?
Először is fontos megjegyezni, hogy a Fradi által keresett pénz csak a magyar labdarúgásban számít komoly összegnek. Európai léptékben ez messze nem olyan sok pénz. De ez a Fradi szempontjából nem csökkenti a jelentőségét. A magyar labdarúgásban viszont ez azt jelenti, hogy egyre nagyobbra nyílik az olló a Fradi és a többi magyar csapat között. Eddig is nagy volt a különbség, de mostanra nincs valódi vetélytársa a Fradinak a bajnokságban. De ez nem a Ferencváros bűne!
Egycsapatos bajnoksággá vált az NB1?
Igen. Ezzel az a baj, hogy
A Forma 1-nek bizonyíthatóan rosszat tett az az időszak, amikor mindenkit tudta, hogy amennyiben nem történik valami drámai fejlemény, akkor Michael Schumacher fogja megnyerni a világbajnokságot. Marketing szempontból az NBA-nek sem tett jót, amikor tudtuk, hogy ha Michael Jordan végigjátssza a szezont, akkor a Chicago Bulls nyeri meg a bajnokságot. De ugyanez igaz a Bundesligára is, aminek szintén nem jó a Bayern München egyeduralkodó mivolta, vagy volt a Serie A-ra, amikor évekig a Juventus nyerte a bajnokságot. Ezek a helyzetek egyik ligának sem tesznek jót. Az NB I-nek sem.
De ez a helyzet a Fradinak sem kedvez, hiszen nincsenek elég erős ellenfelei, nem tud minden héten olyan iramú mérkőzéseket játszani mint azok a nagyobb csapatok, amelyekkel az európai kupákban találkozik.
Ezzel egyetértek, de a Fradinak nem az az érdeke, hogy ő szürküljön bele megint a magyar mezőnybe, hanem hogy legyenek erősebb ellenfelei.
Úgy tűnik most azért akadt egy, a Kecskemét nagyon nagyot megy az idei bajnokságban. Épp nyolc pontra megközelítették a Fradit.
Ez igaz, de ez egy egyedi jelenség. Nagyon régen volt ilyen kicsi a Fradi előnye a bajnokságban. A valóság viszont az, hogy
Én nem gondolom, a Kecskemétnek reális esélye lenne, hogy ledolgozza ezt a hátrányt. A Fradi játékosállományát tekintve továbbra is messze kiemelkedik a mezőnyből, de tény, hogy a csapat bűnrossz formában van. Korábban sokan beszéltek róla, hogy a Ferencváros B csapata is megnyerné a magyar bajnokságot, de szerencsére azért ez a tavasz bebizonyította, hogy ez nem így van. Ennek ellenére, ha a Fradi elmegy bármelyik csapathoz idegenbe, és döntetlent játszik az ma is bombameglepetés, ha nyernek az a papírforma. Ha a Kecskemét nyer Debrecenben az viszont meglepetés.
Mi lehet a megoldás az egyesélyes bajnokság problémájára?
Ez az egész kérdés szerintem felveti egy lehetséges közép-európai liga vagy bajnokság gondolatát. Közép-Európában szinte minden bajnokságban vannak kiemelkedő csapatok. Szlovákiában ott a Slovan, de esetleg ide sorolható még a DAC is, a horvátoknál a Dinamo Zagrebnek nincs igazi vetélytársa, és sorolhatnám.
Ez lenne az új KEK? Kupagyőztesek Európa Kupája helyett Közép-európai Kupa?
Valami olyasmi! (nevet) Ezek a csapatok jellemzően nem jutnak tovább a nagyobb európai kupák csoportjaiból, így a tavaszuk jellemzően már üdülés. Ez az általános jelenség. A Fradinak most az a problémája, hogy motivációt kell találniuk a bajnokságban. Valljuk be, itt most nem az a kérdés, hogy nyernek-e, hanem az, hogy mennyivel. A Fradi most azt a luxust is megengedheti magának, hogy csak a fiatal magyar játékosokat játszatja, mert nincs tétje. Egy ilyen kupában normális tétért, normális minőségű mérkőzéseket játszhatnának a régió legjobb csapatani, köztük a Ferencváros is.
A Fradit sokan bírálják azért, mert kevés magyar játékos van a kezdőcsapatban. Mi a véleménye?
Mindenki, aki szereti a magyar labdarúgást, azt szeretné, hogy a legtöbb magyar csapatban, főleg a bajnokcsapatban minél több magyar labdarúgó játsszon. A valóság azonban az, hogy
A magyar mezőnyben, még a közvetlen riválisoknál sem nagyon látok olyan játékosok, akikkel a Fradi érdemben erősebb lenne. El kell dönteni, hogy mi a szurkolók vágyálma. Ha az, hogy a kezdőcsapatban legalább 8:3 legyen a magyarok és a külföldiek aránya, az megvalósítható, és elég lehet a magyar bajnoki címhez. De egy ilyen csapattal nem fognak az Európa Liga főtáblájának közelébe kerülni. Biztos vagyok benne, hogy a Ferencváros vezetősége örülne a legjobban, hogyha haza tudnák csábítani Szoboszlai Dominikot, Sallai Rolandot, vagy Szalai Attilát. Csak hát ez ma nem reális lehetőség. Most viszont eljött a szezonnak egy olyan része, amikor a bajnokságban lehetne játszatni minél több fiatal magyar játékost.
Nyitókép: A Ferencváros játékosai a Himnuszt éneklik a labdarúgó Európa-liga csoportkörének 5. fordulójában játszott, Ferencváros - AS Monaco mérkőzést követően, MTI/Illyés Tibor