Így itták Donald Tusk szavait Magyar képviselői az Európa Parlamentben (FOTÓK)
A lengyel miniszterelnök bár az EP-ben Európa nagyságáról beszélt, saját hazájában „lépésről lépésre” építi le a jogállamot.
Az ukránok kezdték a bojkottal fenyegetést annak hírére, hogy érzékelhető paradigmaváltás megy végbe a NOB vezetésében és keresik a módját, hogy a háborús helyzet miatt eddig kitiltott orosz és fehérorosz sportolók valahogy, például semleges zászló alatt, de ott lehessenek a következő nyári olimpián. Most négy másik ország is bojkottal fenyeget!
Érzékelhető paradigmaváltás zajlik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) házatáján ahhoz képest, hogy a lassan egy éve tartó orosz-ukrán háborúhoz köthető szinte legelső és kéretlen sportolitikai lépésként akkor a NOB septiben kitiltotta az orosz és fehérorosz sportolókat a nemzetközi versenyekről. Ráadásul a parasportolókkal kezdte a sort, hiszen emlékezzünk – a már Pekingbe, a téli paralimpiára megérkezett parasportolókat fordították akkor vissza, nem kis nemzetközi megrökönyődést okozva ezzel a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (NPB) cselekvését látva, akkor a NOB iránymutatásait követve.
A tavalyi év még olyan Thomas Bach-i nyilatkozatot is hozott, ahogy erről itt a Mandienren beszámoltunk, amely egészen
mert akkora nemzetközi nyomás és fenyegetettség ellenük.
Mindennek élő cáfolata mindaz, ami a nemzetközi teniszvilágban zajlik – lásd Ausztrál Opent – ahol semleges zászló alatt tökéletesen megfértek egymással a versenyzők.
Valami ilyesmire törekszik most a NOB is, vagyis, hogy az olimpiai mozgalom legfőbb vezetői nyitottak az orosz és fehérorosz sportolók és tisztségviselők nemzetközi sportéletbe történő újbóli beengedésére, nagyon szigorú feltételek mellett - ahogy írja az insidethegames. Oroszországnak semleges zászló alatt kellene versenyeznie, és a nemzeti himnusz nem szólalhatna meg az éremátadó ünnepségeken.
Minderre válaszul Sztaniszlav Pozdnyakov, az Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) elnöke, korábbi kardvívó olimpiai bajnok azt állította, hogy a sportolóik nyolc évig lesznek érintettek, ha nem tudnak versenyezni a Párizs 2024-es olimpián, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a lehetséges feltételekkel kapcsolatban, amelyekkel az ország sportolói kénytelenek lennének versenyezni, amennyiben engedélyezik számukra a párizsi 2024-es részvételüket.
„Az oroszoknak ugyanolyan feltételekkel kell részt venniük, mint más országok sportolóinak" - mondta az ország hivatalos állami hírügynökségének, a TASZSZ-nak.
„Nem üdvözöljük a további feltételeket és kritériumokat, különösen azokat, amelyek valamilyen politikai komponenst tartalmaznak, ami az olimpiai mozgalom számára teljesen elfogadhatatlan".
Igazi csavar az ügyben, hogy az oroszok és fehéroroszok visszaengedését legjobban támadó személy, nem más, mint
Ugyanis a Grigorij Kirijenko, Vagyim Gutcájt, Alekszandr Sirsov, Grigorij Pogoszov, Sztanyiszlav Pozdnyakov összeállítású FÁK (a Független Államok Közössége, a széthullott Szovjetunió jogutódja) válogatottja ezekkel a csapattagokkal nyerte meg a kardcsapatok versenyét a barcelonai olimpián.
Az ukrán sportvezető ráadásul, úgy tűnik, társakat is talál a rettenetes emlékeket idéző bojkottal fenyegetéséhez: Ukrajna mellett Norvégia, Lengyelország, Észtország és Lettország is ellenzi, hogy Oroszország részt vegyen a Párizs 2024-es párizsi versenyen.
Oroszország egyes befolyásos személyiségei úgy vélik, hogy az országnak nem kellene indulnia a 2024-es párizsi versenyen, ha semleges zászló alatt kellene részt vennie, de Sztanyiszlav Pozdnyakov figyelmeztetett, hogy ez komoly veszélyt jelenthet az ottani sportra. Pozdnyakov korábban azt írta Telegram-csatornáján, hogy ezzel csak elszigetelnék hazai sportolóikat az elkövetkező évekre.
Pozdnyakov azonban attól tart, hogy a 2024-es párizsi olimpia teljes kihagyása pusztító hatással lehet országa olimpiai jövőjére.
– írta a Telegramon.
„Azzal sem árt tisztában lenni” – írta Pozdnyakov – , hogy az olimpiai játékok bojkottálására tett kísérletek soha nem vezettek az olimpiának otthont adó ország sikeréhez. Felszólítjuk tehát ukrán kollégáinkat, hogy hagyjanak fel az ilyen bojkottgyakorlatokkal!”
A nyitóképen: Sztanyilszlav Pozdnyakov, az Orosz Olimpiai Bizottság elnöke, kardvívó olimpiai bajnok. Fotó: SEFA KARACAN / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
***
Az olimpiai bojkott és a párizsi olimpiai kérdésével részletesen is foglalkozunk a Mandiner hetilap jövő heti lapszámában, keresse majd az újságárusoknál!