Mint arról a Mandiner beszámolt, a Magyar Labdarúgó-szövetség közleményben tette egyértelművé, hogy a magyar klubok dönthetnek arról, beengedik-e a Nagy-Magyarország-molinóval (vagy zászlóval) érkezőket a mérkőzésekre, de nemzetközi színtéren és kiemelten a válogatott mérkőzéseire ezek nem lesznek bevihetők.
A Mandiner megkeresésére az MLSZ közölte: különbséget kell tennünk a molinókon és zászlókon, valamint a ruházaton, például a sálakon megjelenő jelképek között. Az utóbbi nem szerepel az MLSZ által tiltottnak minősített viseletek között, és erre a szövetség külön is kitér a közleményében, így egyben akár arra is magyarázatot kaphatunk, hogy a magyar miniszterelnök Magyarország–Görögország mérkőzésen viselt – s a nemzetközi közvéleményt amúgy alaposan megmozgató, Nagy-Magyarországot ábrázoló – sálja miért nem volt szabályt sértőnek tekinthető.
Érdemes tehát teljes terjedelmében megvizsgálunk a közleményt, hogy megértsük, nem az MLSZ -nek van kifogása a nemzeti összetartozás jelképének megjelenítésével. Arról van szó, hogy a két nagy nemzetközi szervezet, a FIFA és az UEFA szabályzatát követve a FARE-ellenőrök listáján szereplő jelképek felbukkanását kell megelőzni. Hiszen amennyiben ezen ellenőrök jelentik a jelképek felbukkanását, akkor a jelenleg még felfüggesztés alatt álló zárt kapus mérkőzésének elrendelését kockáztatja a Magyar Labdarúgó-szövetség.
Itt tehát több tízezer szurkoló kizárása a tét: ha a lelátókon titokban helyet foglaló FARE-ellenőrök úgy találják, hogy a szurkolók megszegték a listájukon szereplő tiltott jelképek használatára vonatkozó rendeletet, kizárhatják őket a következő mérkőzésről.
Ha tudni szeretné, kik ezek a „fura fickók”, vagyis a FARE-ellenőrök, és milyen elvek alapján készítenek lajstromot az általuk tiltottnak minősített jelképekről (erről itt olvashat), akkor érdemes végigböngésznie a FARE 2016-ban kiadott és máig érvényben lévő gyűjteményes listáját.
De mi is az a FARE?
A FARE (Football against Racism) a honlapján szereplő tájékoztatás szerint egy ernyőszervezet, amely „összeköti mindazokat, akik a futball világában elkötelezettek a gyűlölet és kirekesztés elleni harcban, és a sportot eszközként használják a társadalmi befogadás előmozdításához, az egyenlőség szellemében.”
„A hálózat szurkolói csoportokból, etnikai kisebbségi csoportokból, emberjogi szervezetekből, amatőr klubokból, helyi szervetekből és aktivistákból tevődik össze, résztvevői szakértelmükkel hozzájárulnak és tesznek is azért, hogy a kirekesztés a futballban a múlté legyen.” A FARE több mint 130 tagszervezettel rendelkezik, több mint 35 országban.