Oroszország nélkül nincs kínai Selyemút, ami jelentős kitettség az ellenkező irányban
Sokan és sokat beszélnek Oroszország kitettségéről Kínával szemben.
Kósa Lajos szerint a Liu-fivérekre költött állami támogatásról a szövetség nem mondhat le. A szövetség elnöksége csütörtökön arról dönthet, hogy kiadja a versenyzők kérésére a versenyengedélyt, amennyiben a fennálló szerződéses jogviszony azon pontjának eleget tesznek ők, maguk, vagy a fogadó fél oldalán bárki, szövetség vagy szponzor, hogy visszafizeti a felkészülésükre fordított többszáz milliós állami támogatást. Közben a sportágban többen fellélegezni látszanak az országváltás hírére?
Kósa Lajos, a MOKSZ elnöke exkluzív interjúban részletezte a Liu-fivérek országváltására vonatkozó kérésnek várható következményeit. A szövetség elnöksége csütörtökön arról dönthet, hogy kiadja a versenyzők kérésére a versenyengedélyt, amennyiben a fennálló szerződéses jogviszony azon pontjának
Amennyiben nem, akkor ezzel a Nemzetközi Korcsolya Szövetség, az ISU által előírt követelmények azon ponjának nem tesznek eleget, amit a szövetség tegnapi közleményében is említett már, hogy tudniillik: „a versenyző kiadásáról kérelem alapján az eredeti ország szövetségének döntenie kell, ennek feltétele, hogy minden esetlegesen fennálló szerződéses vitát rendezni kell a szövetség és a versenyző között."
Amennyiben ez a szerződéses vitarendezés tehát nem történik meg – jelenleg nem vita, de jogos követelés van a szövetség részéről – a versenyző kiadása akkor is megtörténhet, akkor azonban azzal a feltétellel, hogy a kiadástól számított 3 évig a kérelemben megjelölt személy, jelen esetben a Liu-fivérek, maguk, nem versenyezhetnek más zászló alatt az ISU versenyein.
„Egészen a közelmúltig komoly előkészítés alatt volt a Liu-fivérekkel kötendő, a következő, a torinói téli olimpiáig szóló 4 éves ciklusra vonatkozó sportolói szerződésünk, s amikor Sanyi és Ádó hazatért a közelmúltban a Kínában zajló edzőtáborozásukból, hogy aláírjuk ezt, illetve még pontosítsuk pár elemét a szerződésnek, akkor
– idézte fel a MOKSZ elnöke, Kósa Lajos, a közelmúltban gyökeres fordulatot hozó eset részleteit.
A Liu-fivérek – az elnök tájékoztatása szerint – egyelőre nem jelöltek meg kérésükben országot, ahová a versenyzési engedélyüket „telepíteni" szeretnék, de apai ágon kínai, anyai ágon magyar kettős identitásuk okán az nyilván nem lepne meg senkit, ha az edzőnőjük, a korábban a MOKSZ alkalmazásában is álló Csang Csing Lina Kínába történő visszaigazolása miatt ők is Kínában kívánnák folytatni a sportpályafutásukat.
„Jelenleg valóban nem érkezett más országtól, vagy más ország szövetségétől kérés a Liu-fivérek versenyengedélyének kiadására. Az ISU sem értesített bennünket ilyen kérelemről. Jó néhány feltételnek együttesen kell teljesülnie – ezt a MOKSZ tegnap kiadott nyilatkozata részletesen tartalmazza – ahhoz, hogy az országváltás létrejöhessen.
– részletezte az elnök. Kína és Magyarország között nincs kettős állampolgárságra vonatkozó egyezmény, vagyis amennyiben a Liu-fivérek más ország zászlaja alatt – vélhetően kínai színekben – kívánnak versenyezni, előbb meg kell kapniuk a másik ország állampolgárságát (feltételezhetően a kínait) és ezzel egyidejűleg a magyarról le kell mondaniuk.
Ezen feltételek esetleges teljesülése mellett is vannak azonban olyan kívánalmak az ISU részéről, amelyek teljesülése nélkül nem történhet meg az országváltás, vagy csak bizonyos következmények mellett.
„A Liu-fivérekkel kötött és a pekingi olimpiáig tartó szerződésünk egyik eleme, de ez minden sportolói szerződésünkben így van, hogyha a versenyző
Ezek a költségek lehetnek, a válogatott edzéslehetőségek biztosításától kezdve, az utaztatás, edzőtáboroztatás, felszerelés, nevezés, technikai költségek biztosítása és még számos egyéb. Ezekről természetesen a MOKSZ-nak pontos, számlákkal igazolható kimutatása van,
Az természetesen nem zárható ki, hogy a meg nem nevezett „fogadó ország” vállalja ezt a költséget, vagy lesz olyan szponzor, amelyik örömmel fizeti majd ki ezt az összeget, de amíg ennek a jogalanynak a személye nem ismert, addig csak a versenyzők felé tudjuk ezt az igényt támasztani, hiszen az országváltás iránti kérelmet ők nyújtották be” – magyarázza a folyamatot Kósa Lajos elnök.
Persze az is előfordulhat, hogy hamar rendeződik ez a nyitott kérdés, és a többi feltétel is teljesül, ebben az esetben a szabályozásnak megfelelően 12 hónap múlva már más ország állampolgáraként indulhat a versenyző az ISU versenyein.
aki az államháztartási törvény megfelelő rendelkezésére hivatkozva jelezte, hogy az ügyben a Pénzügyminisztérium a kompetens. Ezt tehát azt jelenti a szövetség szemszögéből, hogy „támogatást kapunk az állami költségvetésből a sportolók felkészítésére, versenyeztetésére.
Akármennyire is úgy érzik a versenyzők, hogy hoztak ők annyi dicsőséget Magyarországnak eddig, hogy ezt nagyvonalúan megtehetnénk” – érzékelteti a folyamatokat Kósa Lajos.
Az ügy hallatán nagyon sokan fejszámolásba kezdtek, hogy vajon milyen összegek mozdulhatnak meg Liuék körül – vélhetően kínai oldalról –, ha a Liu-fivérek komolyan fontolóra vették és meghozták az országváltásra vonatkozó döntésüket, amikor nyilván tisztában vannak azzal, hogy
és egyéb juttatások mellett a 35. életévét betöltő sportolókra vonatkozó és világviszonylatban is kiemelkedő juttatásnak tekinthető, életük végéig járó olimpiai életjáradékról is hajlandóak előre lemondani, amelynek összegét az olimpiai érmeik után az előző évi bruttó átlagkeresethez igazítva kapnák meg.
(Jelenesetben Idén így nettó 438 800 forintot kapnak az arra jogosult sportolók minden aranyérem után, a bronzokért az összeg 50 százaléka jár. Mivel Liu Shaoang 11 év múlva tölti be a 35. életévét, akkor a kétszeres arany- és kétszeres bronzéremért kapható összeg járna neki, amely idén például havi nettó 1,3 millió forint lenne. Testvérének, az egy arany- és egy bronzéremmel rendelkező Shaolin Sándornak ennek a fele járna.)
Az üggyel kapcsolatban természetesen nem csupán a versenyzők felkészítésére fordított adóforintok, de sok szempontból az érzelmi kötődés egy fajta megbicsaklása is sokakban felmerült, ha az országváltás kérdése kerül szóba, akkor is, ha egyre erőteljesebb világjelenség a sportban a honosítási biznisz, sok esetben vegytisztán üzleti alapon.
„Tisztában kell azzal lennünk, hogy a Liu-testvérek esetében azért van egy erős identitási vetülete is ennek az ügynek. Kína, amely apai ágon nyilván egy erős kötődés a kínai nyelven is folyékonyan beszélő Liu-fivérek számára, egy egészen más piac.
Az sem lehet kérdéses, hogy egy akkora piac elsősorban üzleti alapon micsoda lehetőségeket rejt a számukra, ezekkel nyilván nem tud egy tízmilliós ország, mint hazánk versenyre kelni. Mi minden segítséget igyekeztünk megadni az elmúlt években ahhoz, hogy belőlük világszínvonalú versenyzők lehessenek és azok is lettek. A magyar sporttörténelem új fejezeteit ők kezdték el írni, amikor számos rekord, az olimpiai aranyérmek, világ- és Európa-bajnoki győzelmek egész sora került a nevük mellé az elmúlt két olimpiai ciklusban. Valóban hatalmas köszönettel tartozunk nekik,
– idézi fel az elmúlt években a Liu-fivérek által szállított eredményeket Kósa Lajos.
„Azt is látnunk kell, hogy lehet, hogy nem most, de akár a következő olimpia után is bekövetkezhetett volna egy olyan korszak, amely lehet, hogy most jön el, csak akkor azt a Liu-fivérek visszavonulása utáni időszaknak hívnánk. A magyar szövetség jelentős utánpótlás-nevelési munkába fogott és ezekre a fiatal versenyzőkre is nagyban építünk a jövőben” – folytatta a szövetségi vezető.
A következő lépés csütörtökön hozhat új fordulatot a Liu-fivérek országváltási ügyével kapcsolatban, amikor az elnök az elnökség elé terjeszti a jogfenntartással kiegészített, országváltási kérelemmel kapcsolatos „kiadási” szándékát, amelyről a grémium dönthet majd.
Annyi mindenesetre már most látszik, hogy
vegyes érzelmek jelentek meg az országváltási kérelemmel kapcsolatban a szakmában, s ennek kapcsán rövidesen újabb híreket olvashatnak a Mandineren.
***
A pekingi téli olimpia után így nyilatkoztak a Mandinernek a Liu-fivérek:
A nyitóképen: Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. Fotó: Mátrai Dávid/Mandiner grafika