Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Döbbenetes bombaként robbant a hír, hogy a Liu-fivérek, a magyar korcsolyasport legeredményesebb versenyzői országváltás iránti kérelmet nyújtottak be a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetséghez, a MOKSZ-hoz. A MOKSZ sajtóközleményben reagált. A Mandiner megpróbálta elérni korábban ismert telefonszámain a versenyzőket, akik egyelőre nem reagáltak.
Döbbenetes bombaként robbant a hír, hogy a Liu-fivérek, a magyar korcsolyasport legeredményesebb versenyzői országváltás iránti kérelmet nyújtottak be a Magyar Országok Korcsolyázók Szövetségéhez, a MOKSZ-hoz. A MOKSZ sajtóközleményben reagált az országváltás kérelmére.
Kósa Lajos, a Magyar Korcsolya Szövetség elnöke korábban azt nyilatkozta a Mandinernek akkori tudása és információi alapján, hogy a Liu-testvérek magyar állampolgárok és magyar színekben fognak versenyezni. Azt is elmondta ugyanakkor, hogy a testvérpár mindenképpen kínai edzőjük, Csang Csing Lina, a válogatott korábbi vezetőedzőjének irányításával szeretné folytatni a felkészülést, s így Kínába kell költözniük. Akkor is egyértelmű volt a szövetség számára, hogy Linával, az ő kérésére, fel kellett bontaniuk a határozatlan idejű szerződésüket, tekintettel arra, hogy hazája, Kína szövetségétől visszautasíthatatlan ajánlatot kapott a kínai gyorskorcsolya-válogatott vezetőedzői pozíciójára. A Liu-fivérek tehát akkor úgy tűnt, hogy szakmai okokból akartak távozni, s kész koncepció volt a magyar válogatott részéről arra, hogy miképp ellenőrizzék a Kínában zajló munkát.
A 2018-as phjongcshangi téli olimpián 5000 méter váltóban a Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor és az azóta visszavonult Burján Csaba négyes olimpiai rekorddal nyerte hazánk első aranyérmét a téli játékok történetében. Négy évvel később a pekingi téli olimpián Liu Shaoang szerezte meg az első egyéni magyar aranyérmet 500 méteren, míg 1000 méteren harmadik helyen ért célba. Shaolin Sándor a számára balszerencsésen sikerült téli olimpián – ahol 1000 méteren elsőként ért célba, de a zsűri utólag kizárta – a vegyes váltóban testvérével, Kónya Zsófiával és Jászapáti Petrával lett bronzérmes.
Korábban a Mandinernek is azt nyilatkozta a kétszeres olimpiai bajnok Liu Shaoang, hogy magyarnak érzi magát és magyar színekben korcsolyázik.
Vannak-e e mögött esetleges üzleti indokok, az eddig is jelenős személyes és szövetségi támogatást nyújtó kínai sportszergyártótól, esetleg a LI-NING-től érkező kérések, netán őket is visszautasíthatatlan ajánlattal kereste-e meg a kínai szövetség, netán más, magánjellegű okok vezethettek-e a döntésükhöz. A MOKSZ álláspontja a kiadott közlemény alapján jelenleg ismert, így a Mandiner a Liu-fivéreket kereste direktben a korábban ismert elérhetőségeiken, de egyelőre nem sikerült kapcsolatba lépni velük, megkeresésünkre még nem reagáltak.
Érdemes megnézni a velük korábban készült videókban milyen céljai voltak akkoriban a Liu-fivéreknek:
Egy másik videóban távolabbi, sporton túli terveiről is meséltek:
Nyitóképen: A Liu-fivérek. Fotó: Mátrai Dávid/Mandiner