A Liu-fivérek országváltási kérelme és a MOKSZ reakció
Döbbenetes bombaként robbant a hír, hogy a Liu-fivérek, a magyar korcsolyasport legeredményesebb versenyzői országváltás iránti kérelmet nyújtottak be a Magyar Országok Korcsolyázók Szövetségéhez, a MOKSZ-hoz. A MOKSZ sajtóközleményben reagált az országváltás kérelmére.
Kósa Lajos, a Magyar Korcsolya Szövetség elnöke korábban azt nyilatkozta a Mandinernek akkori tudása és információi alapján, hogy a Liu-testvérek magyar állampolgárok és magyar színekben fognak versenyezni. Azt is elmondta ugyanakkor, hogy a testvérpár mindenképpen kínai edzőjük, Csang Csing Lina, a válogatott korábbi vezetőedzőjének irányításával szeretné folytatni a felkészülést, s így Kínába kell költözniük. Akkor is egyértelmű volt a szövetség számára, hogy Linával, az ő kérésére, fel kellett bontaniuk a határozatlan idejű szerződésüket, tekintettel arra, hogy hazája, Kína szövetségétől visszautasíthatatlan ajánlatot kapott a kínai gyorskorcsolya-válogatott vezetőedzői pozíciójára. A Liu-fivérek tehát akkor úgy tűnt, hogy szakmai okokból akartak távozni, s kész koncepció volt a magyar válogatott részéről arra, hogy miképp ellenőrizzék a Kínában zajló munkát.
A Liu-fivérek országváltása nyilván hatalmas veszteség volna a magyar korcsolyasport számára, hiszen a Liu-fivérek nevéhez fűződik az első magyar téli olimpiai aranyérem megszerzése.
A 2018-as phjongcshangi téli olimpián 5000 méter váltóban a Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor és az azóta visszavonult Burján Csaba négyes olimpiai rekorddal nyerte hazánk első aranyérmét a téli játékok történetében. Négy évvel később a pekingi téli olimpián Liu Shaoang szerezte meg az első egyéni magyar aranyérmet 500 méteren, míg 1000 méteren harmadik helyen ért célba. Shaolin Sándor a számára balszerencsésen sikerült téli olimpián – ahol 1000 méteren elsőként ért célba, de a zsűri utólag kizárta – a vegyes váltóban testvérével, Kónya Zsófiával és Jászapáti Petrával lett bronzérmes.
Korábban a Mandinernek is azt nyilatkozta a kétszeres olimpiai bajnok Liu Shaoang, hogy magyarnak érzi magát és magyar színekben korcsolyázik.
Természetesen első kézből szerettük volna megtudni mi motiválta őt és testvérét abban, hogy országváltással kapcsolatos kérést nyújtson be a MOKSZ-hoz.
Vannak-e e mögött esetleges üzleti indokok, az eddig is jelenős személyes és szövetségi támogatást nyújtó kínai sportszergyártótól, esetleg a LI-NING-től érkező kérések, netán őket is visszautasíthatatlan ajánlattal kereste-e meg a kínai szövetség, netán más, magánjellegű okok vezethettek-e a döntésükhöz. A MOKSZ álláspontja a kiadott közlemény alapján jelenleg ismert, így a Mandiner a Liu-fivéreket kereste direktben a korábban ismert elérhetőségeiken, de egyelőre nem sikerült kapcsolatba lépni velük, megkeresésünkre még nem reagáltak.