Bivalyerőstől a verhetőig – kit tud legyőzni Marco Rossi válogatottja a csúcson maradásért?
Ön szerint ki lenne a legjobb ellenfél a magyar labdarúgó-válogatottnak? Szavazzon!
A vasárnapi Eb-selejtező sorsolás után a Mandiner a magyar futball ismert személyiségeit kérdezte az esélyekről. Mire lehet képes Marco Rossi együttese Szerbia, Montenegró, Bulgária és Litvánia ellen?
Bálint László
korábbi szövetségi kapitány
Eddig nem mertük kimondani, de…
Sok, sok balszerencsés sorsolás után végre ez egy igazán kedvező csoportbeosztás. Számomra egyértelmű, hogy a magyar válogatott kijut az Eb-re, és
már most javaslom a szurkolóknak, hogy kezdjék el a foglalást a németországi szálláshelyekre!
De komolyra fordítva a szót: ha az oda-visszavágós rendszert vennénk alapul, a szerbek kivételével a három további riválisunknál, Montenegrónál, Bulgáriánál és Litvániánál is esélyesebbek, jobbak vagyunk. A Nemzetek Ligájában, a világklasszis ellenfeleink ellen is remek teljesítményt nyújtottunk, így azt gondolom, az egy-két kategóriával gyengébb riválisainkat simán kell verjük! Már csak azért is, mert eddig ugyan nem mertük kimondani, de a magyar válogatott eljutott arra a szintre, hogy el kell tudja viselni az esélyesség terhét!
Bozsik Péter
korábbi szövetségi kapitány
A „reagáló” futball után most már dominálnunk kell!
Nyugodt szívvel kijelenthető, hogy ez egy alapvetően szerencsésnek mondható sorsolás, hiszen egyetlen igazi sztárcsapat sem található a csoportunkban. Ám Szerbiát semmiképpen nem szabad félvállról vennünk, hiszen számos európai topklubban meghatározó szerepet töltenek be a játékosaik. A szövetségi kapitányuk, Dragan Sztojkovics egy karizmatikus egyéniség, aki a katari vébére is kivezette a csapatát, tehát velük komolyan kell számolnunk. Montenegrónál, Bulgáriánál és Litvániánál jobbak vagyunk, úgy hogy reális esélyt látok arra, hogy ebből az ötösből kijussunk a 2024-es Európa-bajnokságra. Rendkívül sok múlik majd azon, hogy vetélytársainkkal szemben mennyire leszünk képesek domináló futballt játszani. Azt már a nevesebb csapatok ellen bebizonyítottuk, hogy az úgynevezett „reagáló” futball jól megy nekünk, most már a dominanciánknak kell működnie, amellyel az esélyességünknek is érvényt tudunk szerezni.
Egervári Sándor
korábbi szövetségi kapitány
Más játékstílusra lesz szükség!
A magyar válogatott elmúlt évekbeli eredményei alapján bizakodva várhatjuk az Eb-selejtezőkön való szereplést. Ahhoz, hogy a következő Európa-bajnokságnak is résztvevői lehessünk, szükség lesz arra, hogy a válogatott játékosok kiváló formában érkezzenek meg az edzőtáborba. Meglátásom szerint – az előző időszakhoz képest - egy másfajta csapatjátékot kell felvállalnunk, hiszen az a legutóbbi Európa-bajnokságon, majd a Nemzetek Ligájában is az európai élvonalba tartozó csapatokkal szemben ragyogóan zártunk, és „öltük meg” a riválisok játékát. Az ebből történő építkezés kicsit könnyebb volt, hiszen nagyobb terület állt a rendelkezésünkre. Az Eb-selejtezők során várhatóan nem ezt a koreográfiát kell alkalmaznunk, hiszen
többnyire nekünk kell majd feltörni az ellenfelek zárt védekezését.
Ehhez viszont kicsit más játékstílusra lesz szükség. Mindenesetre óriási eredmény, hogy az első kalapból húztak minket, hiszen valóban reális esélyünk van arra, hogy egyenes ágon vívjuk ki az Eb-részvételt.
Kiss László
33-szoros válogatott labdarúgó, vb-résztvevő
Most jövünk rá, mennyire megérte a Nemzetek Ligájában kiemelkedően szerepelni
Több szempontból is igen kedvező a sorsolásunk, hiszen földrajzilag is összekapcsoltak minket, csupán Litvánia lóg ki a sorból. Azért mégsem annyira egyszerű a helyzet, hiszen a délszláv, vagy úgy is mondhatnám, hogy a volt jugoszláv tagállamok ellen sohasem szerettünk futballozni, de valljuk be: akad a mieinknél sokkal nehezebb csoport is. Most jövünk rá, mennyire megérte a Nemzetek Ligájában kiemelkedően szerepelni, hiszen a reális erőviszonyok alapján ebben az Eb-selejtező sorozatban nem lehetünk a másodiknál rosszabbak! A fő cél nem mindenáron a csoport megnyerése, hanem, hogy sorozatban harmadszor is Európa-bajnoki résztvevők legyünk. Ehhez viszont az kell, amit drága mesterem, Illovszky Rudi bácsi hangoztatott mindig: hazai környezetben minden meccset meg kell nyerni, és idegenből egy pontot elhozni. Persze, így is becsúszhat egy-két vereség, de nyilván lesznek keresztbe verések is.
Nagy Antal
32-szeres válogatott labdarúgó, vb-résztvevő
Vigyázat! Az elmúlt években a „jaj, de jó, hogy itt vannak!” csapatoktól oda-vissza kikaptunk.
Kérdés:
melyik magyar válogatottat látjuk majd? Azt, amelyik az angolok és németek ellen villogott, vagy azt, amelyik a korábbi kvalifikációk során Szlovákia és Albánia ellen oda-vissza kikapott?
Összességében nem is nagyon jó, nem is nagyon rossz ez a sorsolás. Azért nem jó, mert a volt „jugó” és szovjet tagállamok ellen nem nagyon szeretünk játszani, legalábbis az elmúlt 20-30 év eredményei ezt igazolják. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy Bulgária ugyan a közelmúltban nem nagyon szállította az eredményeket, de a hírek szerint kezdik összeszedni magukat. Ha viszont azt vesszük, hogy a Nemzetek Ligájában Angliát oda-vissza megvertük, Németország ellen pedig 4 pontot szereztünk, akkor az Eb-riválisaink sem jelenthetnek problémát. Egy dolog biztos: nagyon keményen kell készülnünk, hiszen az elmúlt években a „jaj, de jó, hogy itt vannak!” csapatoktól oda-vissza kikaptunk. S ehhez még hozzájön, hogy Szalai Ádám kiszállt, Gulácsi Péter ki tudja, mikor léphet újra pályára, és Sallai Roland mikor épül fel teljesen. Ezzel együtt tiszta szívből szurkolok azért, hogy a magyar válogatott a csoport első vagy második helyén végezzen!
Nyitókép Schäfer András és Willi Orbán az Eb-selejtezőkön is kulcsfigurák lehetnek Fotó: MTI/Illyés Tibor