Egy éve villant először Carlos Alcaraz a tenisz világszínpadán, egy Grand Slam-tornán. Az akkori, negyeddöntőig tartó US Open-rohama során már-már azt – a legösszetettebb sportágban képtelen – benyomást keltette tizennyolc évesen, hogy teljes fegyverzetében pattant ki a tenisz isteneinek fejéből. Mégis, a modern játék szamárlétráját ismerve jelentős agytornát igényeltek azok a spekulációk, hogy három éven belül világelső lehet belőle.
Nem húzta el addig sem. Ma hajnali US Open-címével Alcaraz tizenkilenc évesen minden idők legfiatalabb férfi teniszezőjeként ül fel a világ trónjára.
És ki tudja, meddig marad ott?
A döntőbeli ellenfele, Casper Ruud szintén az első Grand Slam-címéért, és a világelsőségért küzdött. Pályafutása legjobb keménypályás meccsét játszotta. Bár Alcaraz egy két lábon járó ütésparádé, Ruud a legszebb pontok egy jelentős részét is meg tudta nyerni.
Mindez arra volt elég, hogy az egyik lehetséges jövőbeli világelsőség-rivális norvég – aki négy évvel idősebb, azaz már az ideális korban jár – elvegyen egy szettet. Azt a szettet, a másodikat, amikor Alcaraznál beütött az előző három körben lejátszott három ötszettes meccse. (Soha egyetlen játékos sem töltött még annyi idő teniszpályán egy tornán, mint Carlos Alcaraz, mióta ezt vezetik.)
Aztán Ruud a harmadik játszmában közel járt ahhoz, hogy erőnléti előnyét szettelőnyre is váltsa. Két szettlabdát kellett Alcaraznak hárítania; noha alig kezdett még kilábalni a fizikális gödörből, mindkettőnél habozás nélkül vállalta el az ellenfélnek esélyt sem hagyó támadóütéseket.
Ezekkel a pontokkal az utolsó darabka is a helyére került az Alcaraz-puzzleban. Berobbanása pillanatában lehetett látni, hogy minden létező ütés és mozgásforma mellett birtokában van Federer támadószellemének és Nadal küzdeni tudásának is. Ahhoz várni kellett egy Grand Slam-döntő tétjére és a vereség rettentő dögszagára, hogy kimutassa, megvan benne a djokovici akármiből-kivágom-magam.
Hogy minden ott lakik Alcarazban ahhoz, hogy a következő tíz év elsőszámú teniszezője és vezető sportalakja legyen – ez egy mantra hatása, melyet nagyapjától tanult gyerekkorában. Röviddel a döntő előtt osztotta meg a világgal: