„BEST EVER" - a valaha volt legjobb FINA-világbajnokság
A világbajnokság szlogenje az angol nyelv szabályai szerint már múlt időbe került át és MADE HISTORY-vá alakulva arra tett utalást, hogy Magyarország és főként Budapest öt év elteltével nem csupán a vizes sportok legjobb világeseményét szervezte meg újra, de történelmet is írt. Abban az értelemben bizonyosan, hogy
négy hónap alatt ekkora volumenű sportvilágeseményt még soha egyetlen egy ország sem rendezett korábban.
Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a vébé hősein túl a szervezőbizottság tagjainak is név szerint gratulált, mint mondta „fontosnak éreztem, hogy a színfalak mögött dolgozó és megfeszített munkát végző emberekről is megemlékezzünk olykor”.
Fürjes Balázs miniszterhelyettes és a FINA-büró tagja egészen kivételes csillagállásnak nevezte azt, hogy a négyhónapos rekordidő alatt összeálló szervezés és világszínvonalú lebonyolítás, továbbá az a magyar diplomáciai nyomaték, amelyért sokan sokat tárgyaltak a FINA vezetőivel, példátlan számú és fontosságú pozíciókban öltött testet.
Dr. Molnár Tamás a FINA vízilabda technikai-bizottsága élére került világszinten, soha magyar sportember ilyen magas pozíciót még nem töltött be a sportágban.
A háromszoros olimpiai bajnok, Molnár Tamással készült interjúnkat itt olvashatják. Dr. Kemény Dénes a FINA edzőbizottságának vezetője lett, és további fontos bizottságokba kerültek magyarok. Amire még szintén nem volt példa, hogy magyar tagja van mostantól a FINA úszóbizottságának Szájer Péter személyében. A MÚSZ munkatársa a világbajnokságon az úszás versenyigazgatójaként dolgozott.
Mindez igaz a többi diszciplinára is: a versenyigazgatók közül a műugróknál továbbra is a bizottság tagja az egykori olimpikon Kelemen Ildikó, a műúszóknál pedig Vizi Judit, míg a nyíltvízi úszóknál a lupai szervezőcsapat motorja, Fodor Szabolcs került be a testületbe.
Dr. Wladár Sándor, a 19. FINA-világbajnokság szervezőbizottságának elnöke szinte képszerűen írta le milyen volt, amikor fuldokoltak a munkában – ami egy úszó olimpiai bajnoktól talán még izgalmasabb -, de sikerült a felszínre jönniük és mozgásban tartani a szervezőmunkát.
Milák Kristóf az egész világesemény legnagyobb csillagai közé tartozott. Két aranya, saját világcsúcsát megdöntő új rekordja a 200 pillangón sok szurkolónak beégett egy életre. „Engem miért nyomasztott volna az éremszerzés terhe? Ellenkezőleg, óriási hatással volt rám a közönség”- mondta a Mandinernek az olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó.