A FINA rendkívüli kongresszusán több hónapos tudományos, jogi és társadalmi előkészítő munka után egy új kategória felállítását javasolja a transzgender sportolók számára a versenysport területén, megtartva az inkluzívitást a tömegsport és hobbisport területén. Thomas Bach, a NOB elnöke is jelen volt, aki Budapest kivételes sport iránti elkötelezettségét emelte ki, és elmondta: még nem jött el az ideje, hogy feloldják a szankciókat az orosz és fehérorosz sportolókkal szemben.
A Puskás Aréna rendezvénytermében megtartott FINA rendkívüli kongresszus kiemelt vendégeként érkezett a világbajnokságra az amúgy díszvendégként meghívott NOB-elnök, Thomas Bach, aki Husain Al Musallam elnök nyitószavait és Fürjes Balázs miniszter-helyettes, FINA végrehajtóbizottsági tag felszólalását követően tartott beszédet.
A szervezet vezetőségi tagjaként egy vadonatúj kezdeményezést is bejelentett, mely szerint hazánk egy különleges ösztöndíjprogarmot tervez indítani a nemzetközi úszóközösség számára, hogy fiatal külföldi tehetségek tanulhassanak és sportolhassanak Magyarországon. Azt is megemlítette, hogy Budapest nem csupán 2017-ben és idén állt készen beugróként a rendezésre, de Budapest mindig készen áll, ha sportról van szó.
és csak azért nem kíván sok sikert a rendezéshez külön, mert már az első napon látszott, hogy a világbajnokság kitűnő rendezvény lesz és inkább azt kívánja, hogy minden jelenlévő élvezze a nagyszerű rendezést.
Thomas Bach számos témát említett, például azt is, hogy számos, a NOB és a FINA közötti egymüttműködést egy újabbal fejelhetné meg a két szervezet, ha a FINA csatlakozna a klímaváltozás elleni munkacsoport munkájához.
Örömét fejezte ki, hogy a FINA a NOB ajánlásait betartva csatlakozott a szankciókhoz, amellyel Oroszország ukrajnai inváziója miatt az orosz és a fehérorosz sportolókat kizárja a nemzetközi versenyekről.
zárta a témával kapcsolatos gondolatait Thomas Bach.
A FINA rendkívüli kongresszusának számos témája között az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt a tudományos, jogi és versenyzői munkacsoportok tanulmányai alapján megtett kezdeményezés volt a transzgender sportolók és a női sport, valamint az inkluzívitás jegyében születő javaslatok kérdéseit illetően. A témával kapcsolatban orvosi és tudományos munkacsoportot, jogi munakcsoportot és versenyzői munkacsoportot is felállítottak, amelyek több hónapon keresztül szakmai kutatásokat végeztek a témában.
Summer Sanders amerikai úszó olimpiai bajnok, kétgyermekes édesanya és Cate Cambell négyszeres ausztrál olimpiai bajnok úszónők saját, a témában írt beszédjükben elmondták, hogy minden respektjük mellett is, tiszteletben tartva a transzgender emberek saját nemükhöz való viszonyát,
Az egyik legfontosabb orvosi és sportélettani összegzése a témában végzett tanulmányoknak arra mutatott rá, hogy a pubertás-kori hormonális fejlődés, és a biológiailag férfinak születő emberek testében felszabaduló tesztoszterontöbblet olyan jelentős átalakulást és fizikai előnyt jelent a női test fejlődésével szemben, amelyet tesztoszteron szupresszióval nem lehet kiegyenlíteni. A különbség ugyanis a tüdőkapacitásban, a szív méretében, az izmok átmérőjében, a végtagok nagyságában és még oly sok mindenben megmutatkozik. Ezért nem létezhetnek valójában egyenlő feltételeket a nők és a férfiből nővé átalakuló transzgender nők versenysportjában.
Al Mussalam elnök a tudományos kutatások és munkacsoportok prezentációja után azt is kezdeményezte, hogy újabb munkacsoport foglalkozzon az új kategória kidolgozásának részleteivel, és azt is kiemelte, hogy a hobbi és tömegsportban ugyanakkor az inkluzívitás rendkívül fontos, ott minden tehetséges és sportolni vágyó embernek helye van.
A nyitóképen a Will Thomasként született ma Lia Thomasként versenyző transzgender úszó az amerikai egyetemi bajnokság női versenyében sorra győzi le a női versenyzőket. Fotó: Joseph Prezioso / AFP