Kezdődnek a választási „furcsaságok”: szavazatszámlálót vitt el az FBI egy csatatérállamban
A bizarr incidens mögött egy bombafenyegetés áll.
AZ FBI kifejezetten rosszindulatú kibertámadásokra számít a pekingi olimpia alatt, ezért eldobható, vagyis ideiglenes telefonhasználatot kér az összes téli olimpián résztvevő amerikai sportolótól és sportvezetőtől.
Hol vannak már azok a „régi szép idők”, amikor az amerikai sportpolitika attól tartva igyekezett a Szovjetuniótól távoltartani a sportolóit, nehogy ideológiailag átállítsák, uram bocsá’ beszervezzék az amerikai pénzen és ottani szaktudással nevelt sportolókat a szocialista-kommunista ideológia szószólóivá? A jó öreg sportpolitikai hidegháborús évek sajnálatosan nem csupán visszatértek a legmagasabb szintre az élsport világában, de úgymond a globális politikai üzenetek megfogalmazásától eddig sem óvakodott egyik nagyhatalom sem, ugyanakkor jelenleg a Biden-i adminisztráció mutat offenzívabb megnyilvánulásokat.
Az FBI, vagyis az Amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda rosszindulatú kíbertevékenység lehetséges veszélyére hivatkozva
arra kérte az Egyesült Államok sportolóit, akik részben már megérkeztek vagy a napokban érkeznek Pekingbe, hogy a 2022-es kínai téli olimpia idején használjanak eldobható, vagyis ideiglenes telefonokat és ami még érdekesebb azt is erősen ajánlják a szövetségi vezetők, hogy sportolóik hagyják otthon saját mobiltelefonjukat vagy egyéb telekommunikációs eszközeiket.
Noha a szövetségieknek nincs tudomása az olimpia elleni konkrét kiberfenyegetésről, az FBI hozzátette, hogy fontos, hogy a játékokon résztvevők „éberek legyenek, és fenntartsák a legjobb gyakorlatokat hálózati és digitális környezetükben”.
Chris Wray, az FBI igazgatója szerint az FBI jelenleg több mint 2000 kémelhárítási nyomozást indított Pekingnek az amerikai technológiai információk ellopására tett állítólagos erőfeszítéseivel kapcsolatban.
"Ha összeszámoljuk a vizsgálataink során látottakat, egyszerűen nincs olyan ország, amely nagyobb fenyegetést jelentene elképzeléseinkre, innovációnkra és gazdasági biztonságunkra, mint Kína" - mondta Wray hétfőn a Ronald Reagan Elnöki Könyvtárban tartott nyilvános beszédében.
Ahogy azt a BBC is megírta, az Egyesült Államok már tavaly decemberben megnyitotta az olimpiai hidegháborús nagykövet azzal, hogy bejelentette a 2022-es kínai téli olimpia diplomáciai bojkottját – ezt a lépést persze Peking hevesen bírálta.
A Fehér Ház közölte, hogy a kínai emberi jogi helyzet keltette aggodalmak miatt nem küldenek hivatalos delegációt a játékokra, noha sportolóik részt vehetnek – vagyis megengedik nekik – a pekingi játékokon való indulást.
Kína akkor "öncélú politikai bohózatnak" nevezte Washington lépését.
"Az Egyesült Államok csak a sportot akarja politizálni, megosztottságot kelteni és konfrontációt gerjeszteni" - áll a kínai ENSZ-misszió szóvivőjének közleményében.
A vihar elcsendesedését nem segíti az FBI mostani nyílt üzenete a sportolók kíberkémkedéstől való megóvását hangsúlyozva, különösen nem egy olyan korszakban, amikor sportolóik legtöbbje aktív közösségi média tevékenységet folytat, s amikor azok szerződései, elkötelezettségei jelentős részben éppen az ehhez hasonló sport-világeseményekre fókuszálnak. Teljesen egyértelmű, hogy a személyes márkaépítés épp egy olimpia alatti időszakban hozhatna a legtöbbet a konyhára a sportolók social felületein. Nagy kérdés persze,
akkor az ideiglenes, idegen eszközeikről történő személyes fiókhozzáférést épp Kínában hogyan engedélyezi majd egy amerikai techóriás a kibertérben.
A nyitókép: Illusztráció - IGOR STEVANOVIC / SCIENCE PHOTO / IST / Science Photo Library via AFP