A tavalyi zártkörű gála után idén 630 meghívott lehetett ott a Nemzeti Színházban, ahol kihirdették: kik voltak a tokiói olimpia évében a legjobb sportolók, edzők. 366-an szavaztak, és az ő voksaik alapján minden kategóriában a három legjobb reménykedhetett az utolsó pillanatig abban, hogy mindannyiunk számára felejthetetlen alakítása után még egy értékes emléket tehet a vitrinjébe.
2022. január 06. 20:30
p
18
0
2
Mentés
Az évről évre egyre nagyobb rangú esemény néhány perccel nyolc óra után kezdődött. Tóth Gabi énekelte a Himnuszt, majd Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke nyitotta meg a gálát, miután röviden felidézte a nemrég mögöttünk hagyott év legfontosabb sporteseményeit.
Tizenkét kategóriában osztottak díjakat a gála során.
Elsőként a dinamikusan fejlődő E-sport legjobbját ismerhettük meg,
Blazsán Patrikot
, aki Birgány Adrián Raisy előtt kapta meg a díjat.
Az év fogyatékos csapata címre a női kerekesszékes vívóválogatott, a női paraúszó-váltó, illetve a paraboccia vegyespáros kapta a legtöbb jelölést, a díjat a
kerekesszékes vívóválogatott
kapta.
Kiosztották az év szabadidősport-rendezvénye elismerést is, amelyre a Balaton-átevezés, a debreceni Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa, az Újpesti Futó és Kerékpáros Fesztivál, valamint az Ultrabalaton futóverseny nyújtott be pályázatot. A címet
a debreceni Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa
kapta.
Ezt követően egy nemrég bevezetett kategóriában hirdettek elsőt: az egyéni sportok csapatversenyében. Sok vita volt az elmúlt évtizedekben, hogy mi a csapat, ezt a gordiuszi csomót vágta át ennek a kategóriának létrehozása. Jelölést kapott:
a férfi kardcsapat,
a férfi rövidpályás gyorskorcsolya-váltó
és a női kajak négyes.
Az egyéni sportok csapatversenyében a voksolók véleménye alapján
az olimpiai bajnok női kajak négyes
bizonyult az elsőnek: Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra.
Az Év edzője jelöltjei: Csipes Ferenc, aki a sikeres kajakos hölgyeket, köztük lányát is felkészítette,
Decsi András, Szilágyi Áron edzője
és Selmeci Attila, Milák Kristóf mestere.
A díj átadása előtt Csisztu Zsuzsa, a MSÚSZ alelnöke, a Mandiner sportrovatának vezetője mondott néhány mondatot, majd bejelentette, hogy
az év edzője: Decsi András.
A nöi sportolók között a legtöbb voksot a hatszoros olimpiai bajnok, Kozák Danuta, minden idők második legeredményesebb magyar sportolója,
a Tokióban még tőle is sikeresebben szereplő Csipes Tamara,
és a világ egyik legnépszerűbb sportjában váratlanul olimpiai negyedik helyet szerző, Vas Kata Blanka kapta.
A díj győztesét a gála világsztár vendége, az ír kerékpározó, Stephen Roche jelentette be, aki 1987-ben megnyerte a Girót, a Tour de France-t, valamint az országúti világbajnokságot is. Tőle tudtuk meg, hogy
az év női sportolója: Csipes Tamara.
A fogyatékos női sportolóknál már a három jelöltet sem volt könnyű kiválasztani, hiszen öt hölgy nyert a tokiói paralimpián. Végül ők lehettek ott a legjobb háromban:
Ekler Luca távolugró,
Konkoly Zsófia, úszó
és Pap Bianka úszó,
közülük
a díjat Pap Bianka nyerte.
Ezt követően egy futballistának szólt a taps. A 94 éves
Raduly József az MSÚSZ életműdíját kapta.
A Vasas színeiben BEK-elődöntőt vívott, magyar bajnok és kupagyőztes volt, az elismerést a gála előtt két nappal kapta meg a legendás focista.
Ezt követően megismerhettük a férfi fogyatékos díj három jelöltjét:
Kiss Péter Pál kajakozó,
Osváth Richárd vívó
és Pálos Péter asztaliteniszező.
A díjat
a kajakozó, Kiss Péter Pál kapta.
Egy látványos teljesítményt jutalmazó díj is gazdára talált: több, mint 10.000 néző szavazott az év legjobb sportpillanatára. Ezek voltak a legérdekesebbek a rajongók szerint:
Fiola Attilának a nyári labdarúgó Európa-bajnokságon a franciák ellen lőtt gólja,
Szilágyi Áronnak a tokiói olimpia kard egyéni döntőjében bevitt döntő tusa,
valamint az a momentum, amikor Valter Attila az idei Giro d’Italián összetettben átvette a vezetést.
A győztest egy szakmai zsűri választotta ki, Novotny Zoltán, az MSÚSZ tiszteletbeli elnökének a vezetésével. A zsűri véleménye szerint
az év sportpillanata: Fiola Attila gólja a világbajnok ellen.
Az év csapat díjra is jelölt volt a foci-válogatott, rajta kívül a két, olimpia érmet szerző vízilabda-válogatott került a legjobb három közé.
Az a csapat, mely Tokióban is a legjobb három között végzett, most itt első lett:
a női vízilabda-válogatott.
A férfi sportolók mezőnyében a három közé csak olimpiai aranyéremmel lehetett bekerülni. Közülük került ki a legjobb:
Lőrincz Tamás, bírkózó
Milák Kristóf, úszó
és Szilágyi Áron, vívó.
Mind a három jelölt személyesen meg tudott jelenni a gálán. Így a Nemzeti Színház nézőterén ülve hallgathatták, hogy az 1964-ben olimpiai bajnoki címet szerző vívó, Pézsa Tibor bejelentette:
az év férfi sportolója 2021-ben: Szilágyi Áron!
A gála végén a győztesek és a jelöltek is a színpadra mentek, és együtt ünnepelhette a közönség a legjobbak legjobbjait.
Fantasztikus lezárása volt ez a kétórás gálának, amelyen egyszerre láthattuk azokat a sportolókat, akik annyi örömöt okoztak nekünk 2021-ben!
A nyitóképen: díjazottak és jelöltek az M4 Sport - Év sportolója gála végén a Nemzeti Színházban 2022. január 6-án.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
p
3
0
7
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.