„A magyar válogatott világbajnoki szereplése illúzió”
2021. december 02. 14:11
Kedden este „Szabad (a) rúgás” címmel tartottak vitaestet a magyar foci múltjáról, jelenéről és jövőjéről a Scruton Belváros Közösségi Térben. Igazán illusztris volt a társaság: a moderátor Mezei Dániel sportriporter, kommunikációs szakember, a meghívott szakértők pedig Ághassi Attila, a telex.hu vezető sportújságírója, Dénes Tamás sportújságíró, futballtörténész és Novák Miklós, a Magyar Nemzet sportrovatvezetője.
2021. december 02. 14:11
p
2
6
11
Mentés
Mezei Dániel rögtön egy aktualitással nyitott: Dárdai Pált a napokban menesztette a Hertha, és ennek kapcsán a résztvevők arra keresték a választ, miért nem dolgoznak rajta kívül magyar vezetőedzők az európai élfutballban?
Ha a magyar futball 125 éves történetét nézzük, Dárdai valóban unikális példa, hiszen egy nyugat-európai klub játékosaként több faktorban is rekorder lett, ráadásul szakvezetőként csupán három olyan szakember akad, aki több mérkőzésen ült volna a Hertha kispadján, mint ő. A jelenlévők egyetértettek abban: az Augsburg elleni mérkőzést követő menesztése egy régóta tartó folyamat lezárása volt, hiszen a klub jelenlegi sportigazgatójával, Fredi Bobiccsal már játékoskorában sem volt felhőtlen a viszonya,
amióta közösen dolgoznak, csak idő kérdése volt, hogy mikor robban a bomba.
Dárdainak az sem tett igazán jót, hogy a Bayern München elleni 0-5 után többek között azt nyilatkozta: „semmi baj, majd jön helyettem egy nagynevű szakember, én pedig visszatérek a Hertha U16-os csapatához” Honfitársunk e kijelentése – bármennyire is átvette már az elmúlt évtizedekben a helyiek mentalitását - azt sugallta: vezetőedzőként már nem tud teljes erőbedobással dolgozni, ez a gondolkodásmód pedig nagyon távol áll a németektől.
A következő téma, a stadionfejlesztések kapcsán a beszélgetés összes résztvevője egyetértett abban, hogy erre mindenképpen szükség volt, hiszen 2010 előtt alig történt ezen a téren beruházás, a jelenlévők csupán három fejlesztést említettek. 1974-ben a Ferencváros Üllői úti stadionja újult meg teljesen, 1979-ben adták át a Győri Rába ETO arénáját, a 90-es évek közepén Stadler József vállalkozó a saját pénzéből épített fel egy létesítményt, míg az első Orbán kormány regnálása idején (a 2000-es évek elején) az Újpest Megyeri úti pályáját újították fel. Dénes Tamás félig viccesen, félig komolyan nosztalgiázott:
„az tudja igazán, milyen siralmas volt a létesítményhelyzet a nyolcvanas-kilencvenes években Magyarországon, aki bármelyik NB I-es mérkőzés szünetében meglátogatta a mellékhelyiségeket…"
Az est folyamán természetesen kihagyhatatlan téma volt a magyar labdarúgó-válogatott közelmúltbeli szereplése. A meghívott szakértők egyetértettek abban, hogy 2016 óta a nemzeti csapatunk reális helye az európai ranglista 20-30. pozíciója között van. A 2016-os Európa-bajnokság alatt és az Eb-t követően (hiszen ne feledjük: az előzetes várakozásokat messze felülmúlva a csoportunkból úgy jutottunk a kontinens legjobb 16 csapata közé, hogy megelőztük a későbbi győztes Portugáliát, Izlandot és Ausztriát is), a helyzet pár hétig ugyan változott, de permanensen a 20-30. hely a reális. Ez azt is jelenti, hogy az Európa-bajnokságra – a remek teljesítmény mellett – is csak nagy szerencsével tudunk kijutni, sok múlik azon, hogy Szoboszlai Dominik hogyan találja el a labdát a pótselejtező hosszabbításában…
Reálisan nézve azonban be kell látnunk: hiába álltunk helyt az elmúlt két Európa-bajnokságon nálunk jóval erősebb csapatok ellen is, az európai első kalap válogatottjai számunkra érinthetetlenek, de a második kalap tagjai elleni siker is a bravúrkategóriába tartozik. A magyar válogatott világbajnoki szereplése pedig egyenesen illúzió, hiszen a kontinensünkről csupán 13 nemzeti csapat juthat be a legjobbak közé. Ez annak ellenére így van, hogy Szerbia csoportelsőként jutott ki Katarba, pedig emlékezhetünk rá: a Nemzetek Ligája küzdelmei során Tadicsék ellen 4 pontot is szereztünk, úgy, hogy idegenben vertük őket! S hogy a külső körülményeknek is mekkora szerepe van: úgy nyerték meg csoportjukat Portugália előtt, hogy a játékvezetők nem adták meg Cristiano Ronaldo szabályos, belgrádi gólját… S a mieinknek azért sem sikerült a nagy bravúr, mert a magyar válogatott 2021-es teljesítménye igencsak ingadozó volt:
az 1953-as Évszázad mérkőzése, a 6:3-as diadal óta először szereztünk pontot Angliában, idegenben vertük Lengyelországot, ugyanakkor nem elég, hogy oda-vissza kikaptunk Albániától, ha az Andorra elleni hazai selejtező még 10 percig tart, kiegyenlít az ellenfél…
Ezzel együtt, a magyar válogatott az elmúlt öt-hat évben egyértelműen előrelépett, hiszen Dárdaitól Marco Rossiig több szövetségi kapitányunk felismerte: csapatunknak egy bizonyos játékstílus, az önfeláldozó, de magabiztos védekezésre épülő játékrendszer felel meg, ha viszont ettől eltérünk, agyonvernek minket…
Az este folyamán szóba került az áldott, átkozott TAO-rendszer is, a beszélgetés résztvevői e téma kapcsán is egyetértettek abban: szükség van rá! Hiszen a klubok számára – többek között - az infrastruktúra-fejlesztés és az utánpótlás-nevelés kapcsán is áldás; a TAO-rendszer kulcsmozzanata a nagyon szigorú és szabályos elszámolás! Az is téma volt, hogy ha a TAO-t mondjuk, Ausztriában találták volna ki, mindenki hozsannákat zengene róla, hiszen csodálatos ötletnek tartanánk, hogy a helyi közösség sportolását a helyi vállalkozók adózott pénzéből támogatják…
A szakértők az MLSZ-t sem kímélték, főleg amiatt, hogy nem elég „tökös” ahhoz, hogy valamiféleképpen limitálja a légiósok számát vagy kötelezővé tegyen egy magyar játékosokból álló kontingenst az NB I-es klubok kezdőcsapataiban. A labdarúgó-szövetség tehát meghátrált a klubok akarata előtt, ennek is a következménye, hogy
Tokmac, Uzuni vagy éppen Cabraja nem biztos, hogy érti, amikor a fradista B-közép rázendít a „Hajtsatok! Hajtsatok!” buzdításra…
Nem meglepő, hogy az NB I létszámemelése is szóba került az újságírók között. Az tény, hogy ha – Budapestet kivéve – élvonalbeli klubokat adó városok lakosságszámát arányítjuk a mérkőzésekre kilátogató szurkolók számával, nem is annyira rossz a helyzet. Ez is azt igazolja: ha a jelenleg NB II-ben szereplő megyeszékhelyek némelyikével (Békéscsaba, Nyíregyháza, Szombathely, Szeged) bővülne az élvonal, nem biztos, hogy emelkedne az átlagnézőszám. De ha visszanézzük az elmúlt évek statisztikáit, egyáltalán nem volt jellemző, hogy a megyeszékhelyek többsége egyértelmű esélyesként dörömbölt volna az NB I kapuján…
Nyitókép 2021egyik legnagyobb futballbravúrja: győzelem Lengyelországban! Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
A Ferencváros közelmúltban kinevezett vezetőedzője egy blogposztban beszélt a Magyarország legnépszerűbb együtteséhez történő igazolása hátteréről, és többek között arról is, milyen Hajnal Tamás sportigazgatóval együtt dolgozni...
Az év utolsó napján robbant a hír, mint egy időzített petárda: a Ferencváros vezetőedzőjét az egyik legjelentősebb amerikai konszern kivásárolta a szerződéséből.
Az elmúlt hetek gyengébb bajnoki szereplése után a Ferencvárosnak nem volt más választása, mint a győzelem a Zalaegerszeg ellen. A küldetés teljesítve, de...
„Make Amerika great again!”, „Nekünk Magyarország az első!”. Így fordíthatjuk le Kölcseyt mai nyelvre – így beszél a normalitás, ez a régi, elveszett világunk visszajövetelének ígérete.
p
3
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 11 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Edwin Hubble
2022. február 21. 11:35
"Az európai szövetség december 16-án 18 órakor Montreaux-ben tartja meg a Nemzetek Ligája 2022/23-as kiírásának csoportsorsolását. A magyar válogatott az előző kiírásban csoportgyőztes volt a B ligában, így jövőre az A ligában, Európa 16 legerősebb csapata között fog szerepelni.A sorsolást feljutóként az A liga 4. kalapjából várja Marco Rossi együttese. Itt szerepel Wales, Ausztria és Csehország is, így velük biztosan nem kerül egy csoportba a magyar válogatott.
Három csoportellenfelünk az alábbi kalapokból fog kikerülni:
1. kalap: Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Belgium
2. kalap: Portugália, Hollandia, Dánia, Németország
3. kalap: Anglia, Lengyelország, Svájc, Horvátország
A sorsolást a D liga csoportjainak sorsolásával kezdik és az A liga beosztása készül el utolsóként. Az A liga sorsolása során először a 4. kalapban lévő csapatokat húzzák ki. Az első kihúzott válogatott az 1. csoportba kerül, a másodikként kihúzott a 2-es jelűbe, és így tovább, majd azonos módon kerülnek be a 3., a 2. és az 1. kalap csapatai is egy-egy csoportba. Az egy csoportba kerülő csapatok idegenben és hazai pályán is játszanak egymással, 6 csoportmérkőzésből négyet 2022. június 2. és 14. között játszanak le, az utolsó kettőt pedig szeptember 22. és 27. között.
A korábbi kiírásokhoz hasonlóan a csoportelsők feljutnak az eggyel felettük lévő ligába – kivétel az A liga, ahonnan a csoportelsők a Nemzetek Ligája 2023 júniusában megrendezésre kerülő döntőjébe jutnak be, - a csoportutolsók pedig eggyel alacsonyabb ligában szerepelnek majd a következő NL-kiírásban. A Nemzetek Ligájából ezúttal is ki lehet majd jutni a következő Európa-bajnokságra, ennek feltételei viszont még nem ismertek, mert a három év múlva esedékes kontinenstorna versenykiírását csak 2022. júniusára készíti el az UEFA."
Talán itt is a klubok élére olyan vezetök kellenének, mint spanyolországban, ahol a szurkolók választják a klubvezetöt egy bizonyos idöre és neki is érdeke így, hogy a csapat jól szerepeljen. Most itt odaültett emberek vannak. Leginkább szépen megélnek a klubok pénzeinek mecsapolásából, és nem is áll érdekükben, hogy a klubb jobban szerepeljen. Mert mondjuk elvegetál nb2-ben, néhányan szépen megélnek belőle az árnyékban, nem is áll érdekükben feljebb lépni mert akkor nagyobb fény vetül rájuk, és nagyobb lenne a nyomás. Képzeljük el mondjuk egy fradiban milyen nyomás alatt dolgoznak a vezetők, meg mondjuk egy nb2-es csapatnál.. Ha nem vagy rivaldafényben, kevesebb a figyelem, nem kell megszakadni, igaz a pénz is kevesebb, de nincs is akkora stressz...
Az nb1-hez ma már brutális pénzek kellenek.. Valljuk be őszintén én tokától bokáig fideszesként bevallom, hogy ez a néhány ma nb1-es mesterséges csapathoz, kisvárda, puskás, mezökövesd politikailag odaterelt pénz mozog. Sajnos békéscsabán sosem lesznek ekkora anyagi lehetöségek. Egyenlöre max átszállójegyet veszünk. Annak meg az a következménye, hogy egy év nb1 után 5-6 év vergödés következik az nb2-ben, ha nem több... Lassan már 10 éve voltunk utoljára nb1-ben, ha nem több..Már régóta mondják a szegediek, hogy ameddig ilyen szintű a kézilabdacsapatuk, ott sem lesz nb1-es focicsapat. ( Utálják is emiatt az ultrák a kézicsapatot, nem is járnak a neccseikre ) Most már győrből is ilyen hangokat hallani. A szombathelyi, pécsi felállást nem tudom, de mindkét helyen erős a kosárlabda. És a vidéki városokban már csak egy elsö osztályú csapatra futja. Mert bizony a városi önkormányzatok a főszponzorok. Csabán a 90-es évek elején még volt egy bajnoki címért harcoló nb1-es focicsapat, egy dobogóért küzdő női kézicsapat, egy középmezőnyben lévő nb1-es férfi kézicsapat, és egy nb1-es röplabdacsapat. Ebböl mára egy nb1 bajnoki címért küzdő női röpicsapat maradt. Akiket a valódi szurkolók utálnak, mert nem az Előre nevet és a lila-fehér szineket vették fel. Hiába lettek már többször is bajnokok, nem váltak a város igazi "kedvenceivé".
Nem tudom, mit vergődünk állandóan a klubokban focizó magyar játékosok számán. Ha olyan faszák lennének, akkor nemcsak itt, hanem Olaszországban és Spanyolországban is tele lennének a klubok magyar játékosokkal, mint ahogy délszlávokkal tele vannak. Vegyük már észre, hogy egyetlen csapatnak sem érdeke kvótamagyarokat játszatni, ha amúgy az elvárt minimumot sem hozzák. A Fradi is azóta jó, mióta tele van más országbeli válogatottal.