„Pokol és félelem” uralkodott – debreceni mészárlásról írnak a románok
Szerintük ellenséges hangulat fogadta őket.
A két ázsiai versenyt követően a rövid pályás gyorskorcsolya-világkupa harmadik fordulójában Debrecenben csütörtökön megkezdődtek a küzdelmek az olimpiai kvótákért. A férfiaknál mindhárom magyar versenyző továbbjutott 1500 és 500 méteren, a nőknél a leghosszabb egyéni távon Jászapáti Petra, a legrövidebb távon Kónya Zsófia kvalifikálta magát a következő körbe. A magyar vegyes váltó szintén sikerrel vette az első kanyart.
Mint arról beszámoltunk, a magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott megkezdte az olimpiai kvalifikációs világkupa-sorozatot, amely négy állomásból áll. Az elsőt, a pekingi világkupa-viadalt október 21. és 24. között rendezték a Capital Indoor Stadionban, éppen ott, ahol a világ legjobb rövid pályás gyorskorcsolyázói lépnek majd jégre a február 4. és 20. között zajló téli olimpián. A második fordulóra pedig a japán Nagojában került sor október 28. és 31. között. A pekingi ötkarikás játékok tesztversenyén és Japánban a mieink már értékes kvalifikációs pontokat gyűjtöttek.
Mint írtuk, a négy viadalból a legjobb három eredmény számít be a végső rangsorba: 500 és 1000 méteren 32-32, 1500-on 36-36 rövid pályás gyorskorcsolyázó szerepelhet a pekingi téli olimpián – távonként egy nemzetből legfeljebb három short trackes. A sportolók a kvótát az országnak szerzik. A férfi és női váltóversenyek során nyolc-nyolc csapat indulhat a pekingi ötkarikás játékokon.
A vegyes váltó pedig először került be a téli olimpiai programba. A világkupa-sorozat során kialakult rangsor alapján a legjobb 12 váltó vehet részt a pekingi ötkarikás játékokon, amennyiben mind a nőknél, mind a férfiaknál az adott nemzet rendelkezik két-két egyéni kvótával.
Az olimpián országonként legfeljebb öt női és öt férfi rövid pályás gyorskorcsolyázó indulhat.
A magyarországi világkupaviadal az 1500 méteres futamokkal kezdődött csütörtökön.
A nőknél Jászapáti Petra, Sziliczei-Német Rebeka és Bácskai Sára Luca vett részt a leghosszabb egyéni táv küzdelmeiben. Mindhárman sikeresen vették az első megméretést, és bejutottak a negyeddöntőbe, azonban ott már csak Jászapáti kvalifikálta magát az elődöntőbe.
A férfiaknál a nagojai viadalon Liu Shaolin Sándor nem indult 1500 méteren, ahol értelemszerűen így nem is szerzett kvalifikációs pontokat, emiatt a három magyar indulónak – Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry – különösen koncentrálnia kellett erre a versenyszámra. Ennek fényében
A program délután az 500 méteres távval folytatódott, és akárcsak 1500 méteren, itt is szoríthattunk a magyar kiválóságokért.
A hölgyeknél a leghosszabb egyéni táv után 500 méteren is indult Jászapáti, s mellette még két versenyző képviselte a magyar színeket a legrövidebb egyéni távon: Kónya Zsófia és Somogyi Barbara. Utóbbi sajnos már az első forduló után kiesett, viszont Jászapáti és Kónya bejutott a következő körbe. Ott pedig a világbajnoki ezüstérmes Jászapáti a negyedik helyen zárt a futamában, így szintén búcsúzni kényszerült, míg Kónya másodikként ért célba a futamában, s ezzel bejutott a szombati negyeddöntőbe.
A férfiaknál ennél több sikernek örülhettünk 500 méteren is.
A csütörtöki versenynap zárásaként pedig a 2000 méteres vegyes váltók küzdelmeit rendezték meg Debrecenben. A magyar csapat a Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Nógrádi Bence, Krueger John-Henry összeállításban lépett jégre a negyeddöntőbeli futamában, ahol a kvartett magabiztosan versenyzett, és a dél-korai négyes mögött másodikként ért célba, ezzel bejutott a vasárnapi elődöntőbe.
Pénteken folytatódik a program a debreceni Főnix Arénában: az 1000 méter előfutamait, valamint a 3000 méteres női és az 5000 méteres férfi váltó negyeddöntőit tartják meg szintén magyar versenyzőkkel.
Nyitókép: Liu Shaolin Sándor (elöl) a férfi 500 méteres verseny előselejtezőjében a rövid pályás gyorskorcsolyázók debreceni világkupaversenyén a Főnix Arénában 2021. november 18-án. MTI/Czeglédi Zsolt