Beelőzte a Tankcsapdát a kézilabda Eb, Lukács László reagált
A magyar női válogatott éppen a debreceni Főnix Csarnokban játszik, ahol a népszerű rockzenekar szokott év végi koncertet adni.
Liu Shaolin Sándor nélkül nyert bronzérmet a magyar csapat a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók 5000 méteres váltóversenyén a debreceni világkupa-viadal záró napján. A vegyes váltónk pedig lecsúszott a dobogóról egy karlánc miatt.
Mint arról beszámoltunk, a magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott nagyszerűen teljesített a debreceni világkupaverseny első három napján, és vasárnap is folytatta a remek szereplést.
A záró napon a női 1000 méter első negyeddöntőjében Kónya Zsófia indult magyar színekben, és a harmadik helyen ért célba, míg a negyeddöntők második futamában Jászapáti Petra képviselte Magyarországot, ő a negyedik helyen zárt. Ezzel mindkét szegedi short trackes búcsúzott a további küzdelmektől, mivel Kónya ideje nem volt elegendő az elődöntőbe jutáshoz. Azonban
és most már elhiheti, hogy fel tudja venni a versenyt a világklasszis short trackesekkel is.
Mint írtuk, a négy világkupaversenyből a legjobb három eredmény számít be a végső rangsorba: 500 és 1000 méteren 32-32, 1500-on 36-36 rövid pályás gyorskorcsolyázó szerepelhet a pekingi téli olimpián – távonként egy nemzetből legfeljebb három short trackes.
A férfi 1000 méter második negyeddöntőjében Liu Shaolin Sándor erős futamba került, és sokáig a negyedik helyen korcsolyázott. A kanadai világklasszis Charles Hamelin azonban kicsúszott az első helyről, így a szombaton a 26. születésnapját egy 500 méteren szerzett aranyéremmel ünneplő Liu Shaolin Sándor a harmadik helyen haladt, majd még egy helyet javított, s a második helyen ért célba, maga mögé utasítva a két kínai sztárt: az olimpiai bajnok Vu Ta-csingot és az olimpiai ezüstérmes Ren Ce-vejt.
A harmadik negyeddöntőben Liu Shaoang versenyzett kissé vehemensen, mivel a fiatalabb Liu-testvér egy futamban kétszer is szabálytalankodott. Először előzés közben kisodorta a dél-koreai Park Dzsi Vont, az utolsó kanyarban pedig a vonalon belülről érkezve előzte meg Sébastien Lepape-ot, ám összeért és kicsúszott a francia versenyző és Liu Shaoang. A magyar korcsolyázó a két büntetés miatt sárga lapot kapott, s ez azt is jelenti, hogy a férfi 1000 méteres mezőny legvégén végzett, és nem gyűjtött olimpiai kvalifikációs pontokat.
Liu Shaolin Sándort pedig az 1000 méter elődöntőjében zárták ki, pedig az idősebbik Liu-fivér a futam utolsó körében egy belső előzéssel feljött a továbbjutást jelentő második helyre, s megőrizte ezt a pozíciót a célba érkezéskor is. Ezután azonban a versenybíró hosszasan megnézte felvételről a magyar versenyző futam során elkövetett testkontaktjait, s végül
Amit férfi 1000 méteren elvett a zsűri, azt visszaadta a mieinknek a vegyes váltó elődöntőjében. A Jászapáti Petra, Sziliczei-Német Rebeka, Krueger John-Henry, Liu Shaolin Sándor alkotta magyar csapat a harmadik helyen végzett a futamában, ám a második helyezett amerikai együttest kizárta a főbíró, aki kissé szőrös szívű volt ezúttal is, de ez most a magyaroknak kedvezett, mivel ezzel bejutottak a döntőbe.
A fináléra két cserét hajtottak végre a mieink, így a Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összetételű négyes küzdött meg a kínai, a kanadai, a dél-koreai és a francia alakulattal a vegyes váltó döntőjében. Ebben a futamban remekül korcsolyáztak a hazaiak, a harmadik helyen haladtak, s már közel volt a második pozíció megszerzése is, ám ekkor
Óriási pech.
A magyar küldöttség benyújtotta az óvását a rendkívüli eset miatt, ám a versenybíró elutasította azt. Elképesztő, hogy semmilyen döntés nem született az ügyben, s az is furcsa, hogy csak a versenyzők vették észre a fém karkötőt a jégen, de érthetően ők a versenyzés közben nem tudták azt eltávolítani – ez inkább a szervezők vagy a bírók feladata lett volna.
Szinte biztos éremtől fosztotta meg az eset a magyar csapatot, bár nem kell nagyon búslakodni, hiszen a negyedik helyezéssel a vegyes váltónk feljött a második helyre az összetett rangsorban, s biztosan ott lesz a pekingi ötkarikás játékokon. Reméljük, ott már nem éri balszerencse a mieinket.
Némi aggodalomra ad okot, hogy a rövid pályás gyorskorcsolyázók versenyei során az ékszerek viselése megengedett, és az általuk okozott bukás pedig nem jár következménnyel, hiszen kifejezetten sérülésveszélyes is. Nos,
s helyette Tiborcz Dániel ugrott be – körülbelül 20 perce volt a felkészülésre.
A Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Nógrádi Bence, Tiborcz Dániel összetételű kvartett nagyszerűen korcsolyázott a döntőben, és az olaszokkal, a kanadaiakkal, az oroszokkal és a dél-koreaiakkal vívott nagy csatát. A futamban a mieink sokáig az ötödik helyen haladtak, ám 13 körrel a vége előtt az egyik olasz versenyző kicsúszott, így a negyedik helyre jött fel a magyar alakulat. Hat kör volt hátra, amikor már másodikként is haladtak a magyarok, de három körrel később visszacsúsztak a negyedik helyre, s ott is maradtak szinte a végéig. Az utolsó körben azonban Liu Shaoang gyönyörűen előzte meg Szemjon Jelisztratovot, az orosz versenyző utána ki is csúszott.
aki befejező emberként futott volna, ám ezúttal az öccsére hárult ez a feladat, aki kítűnően vette ezt az akadályt.
Az eredményhirdetésen Varnyú Alex – a negyeddöntőben volt a váltó tagja – adta át csapattársainak az érmeket, kivéve Liu Shaolin Sándornak, aki nem jelent meg a ceremónián, így az ő medálját Liu Shaoang vette át.
Ezzel az is eldőlt, hogy a férfiváltónk indulhat a pekingi ötkarikás játékokon, mivel a második helyen áll a kínaiak mögött a világkupa-sorozat összetett sorrendjében, egyben az olimpiai kvalifikációs rangsorban, miután mindhárom világkupaversenyen a dobogóra állhatott – eddig egy ezüst- és két bronzérem a termés.
A debreceni világkupa-viadalon a magyar válogatott összesen egy arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, és sok értékes olimpiai kvalifikációs pontot is gyűjtött.
ugyanis a női váltónknak még mindig nem sikerült kiharcolnia az olimpiai részvételt, mivel nem jutott az elődöntőbe Debrecenben. Mint írtuk, a férfi és női váltóversenyek során nyolc-nyolc csapat indulhat a pekingi téli olimpián.
Viszont a magyar hölgyeknek lesz még egy esélye, hogy váltóban kivívják az olimpiai kvalifikációt a világkupa-sorozat negyedik, azaz utolsó állomásán, amelyet a holland Dordrechtben rendeznek meg november 25. és 28. között.
Nyitókép: Nógrádi Bence, Varnyú Alex, Liu Shaoang, Tiborcz Dániel és John-Henry Krueger (balról jobbra), a bronzérmes magyar váltó tagjai a férfi 5000 méteres váltó döntőjének eredményhirdetésén a rövid pályás gyorskorcsolyázók debreceni világkupaversenyén a Főnix Arénában 2021. november 21-én. MTI/Czeglédi Zsolt