„Jövőre megfordul a dagály” – Oroszország szerint 2025 a változás éve lesz (VIDEÓ)
Alekszandr Djukov elnök reménykedik, a tények mást mondanak.
A magyar labdarúgó-válogatott bravúros döntetlent ért el a világbajnoki selejtezőn Angliában kedd este. A nemzetközi lapok kitérnek a magyar szurkolók viselkedésére, már a FIFA kedd esti meccselemzését firtatják, és olykor a mutatott játékkal is foglalkoznak.
"Stones megmentette Angliát Magyarország ellen az erőszak éjszakáján a Wembleyben"
Mint arról beszámoltunk, a magyar nemzeti csapat 1–1-es döntetlent játszott az angolok ellen a vb-selejtezőben kedden a Wembleyben. A nemzetközi lapokban is kiemelten foglalkoznak a találkozóval, de legalább akkora hangsúllyal a magyar szurkolók viselkedése, mint a meglepő eredmény és játék miatt. A The Guardian a Stones megmentette Angliát Magyarország ellen az erőszak éjszakáján a Wembleyben” címmel kezdte a cikkét a mérkőzésről, amelyben arra utalt, John Stones góljával egyenlített az angol csapat a magyarok ellen.
„Minden tekintet a találkozó kezdetén a vendégszektorra szegeződött, s a jelenetek teljesen megdöbbentőek voltak. A helyi hatóságok azt mondták, megerősítették a biztonsági készenlétet, ám ez nem látszott a valóságban” – írta a Guardian a meccsről szóló tudósításában.
„Az este a magyar himnusz kifújolásával kezdődött, majd néhány vendégszurkoló is nemtetszését fejezte ki, amikor az angol játékosok letérdeltek” – folytatta az angol lap.
A mérkőzés utáni beszámolóban a következőket emelte ki a Guardian: „Ez egy olyan éjszaka volt, amikor a Wembley lelátóin erőszak tört ki, és Anglia ritkán átélt feszültséget érzett. Lehetetlen volt eltekinteni a magyar szektorban zajlott szörnyű jelenetektől. Azt azonban elfelejti a magát mértékadónak feltüntető portál kihangsúlyozni, hogy a szörnyű jelenetek csúcspontján "egy rendőr többször bottal ütötte az egyik vendégszurkolót", és - meglepően - cserébe jó néhány ütést kapott vissza. A botrány a harmadik percben robbant ki, és körülbelül hét percig tartott, miután Magyarország szurkolói a kisebb rendőri ellenállás irányába rohantak.”
Majd a Guardian idézi az angol fővárosi rendőrség közleményét: „A rendőrök a lelátóra mentek, hogy letartóztassanak egy (!) magyar drukkert rasszista megnyilvánulásával elkövetett közrendi szabálysértés miatt, miután rasszista megjegyzést tett az egyik rendezőre.”
Az angol lap a pályán történteket (is) elemezte, s megjegyezte, miután Albánia hazai pályán vereséget szenvedett Lengyelországtól, a sorsolást tekintve Anglia sikeresen zárja majd a selejtezőt a jövő évi katari világbajnokságra, mert az utolsó mérkőzésen biztosan megszerzi a szükséges három extra pontot San Marinóban. Ha pedig bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, mely szerint a következő hónapban az angol csapat kikapna Albániától a Wembleyben, az angolok gólkülönbsége szinte akkor is biztosan jobb lesz, mint Lengyelországé.
Majd kitért arra is az angol portál, hogy a meccs végén a hazai gárda majdnem kapott még egy gólt.
„Ez nem olyan éjszaka volt, amikor túl sok ok lett volna az ünneplésre, és még rosszabb is lehetett volna a legvégén.
Nagy Zsolt szerelte a csereként játszó Bukayo Sakát, és így egy másik cserejátékosnak, Filip Holendernek lett ideje és területe egy lövésre, ám fölé tekerte a labdát.”
A BBC a Guardian beszámolójához hasonlóan írt a nézőtéri botrányról, s ennek kapcsán idézi a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) egyik szóvivőjét: „A FIFA jelenleg elemzi a kedd esti labdarúgó-világbajnoki selejtező mérkőzések jelentéseit a legmegfelelőbb intézkedések meghatározása érdekében.
A FIFA határozottan elítéli az Anglia–Magyarország és az Albánia–Lengyelország meccseken történt eseményeket,
és ki szeretné jelenteni, hogy álláspontja továbbra is szilárd és határozott az erőszak minden formájának, valamint a megkülönböztetés vagy visszaélés minden formájának elutasítását tekintve. A FIFA nagyon egyértelműen a zéró tolerancia elvét képviseli a labdarúgásban előforduló ilyen irtózatos magatartással szemben.”
Az angol szövetségi kapitány Gareth Southgate nem tudott az incidensek súlyosságáról
Míg a BBC írása szerint az angol szövetségi kapitány Gareth Southgate nem tudott az incidensek súlyosságáról. „Ezekről csak az interjúk során hallottam. Tisztában voltam a zavargással. Úgy tűnik, ez nem elfogadható, de nem láttam a részleteket” – mondta Gareth Southgate a meccs után a BBC Radio 5 Live-nak.
A BBC az eset kapcsán kitért arra, hogy a korrábbi, budapesti magyar–angol meccsen történtek után a FIFA elrendelte, hogy Magyarország két mérkőzést zárt kapuk mögött játsszon – egyet két évre felfüggesztve –, és 200 000 svájci frankos pénzbüntetéssel is sújtotta a Magyar Labdarúgó-szövetséget. Ennek apropóján kiemelte a BBC, hogy a Wembleyben is gondok adódtak, amikor Anglia kikapott Olaszországtól az idei Európa-bajnokság döntőjében július 11-én.
„Az angol szurkolók a biztonsági őrökkel és a rendőrökkel is harcoltak, amikor a mérkőzés előtt megpróbáltak áttörni a kapukon. Ezt követően rohamrendőröket lehetett látni, amint áttörtek a tömegen a stadionon kívül, amikor a hazafelé tartó szurkolók közé rohantak. Sörös palackokat dobáltak az Olaszország ellenes dalaik közepette, és a londoni rendőrség közölte, hogy a döntőben 45 letartóztatás történt, 19 tiszt pedig megsérült, miközben a tömeggel konfrontálódott. Az UEFA fegyelmi eljárást indított az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) ellen az események miatt.” – írta a BBC, ennek eredményéről ugyanakkor - négy hónapja - nem érkezett érdemi információ.
A Sky Sports is kiemelten foglalkozott a nézőtéri botránnyal, s idézik a helyi rendőrség hivatalos közleményét. „Nem sokkal a meccs kezdete után a rendőrök a lelátóra mentek, hogy letartóztassanak egy (!) nézőt, aki rasszista megnyilvánulásával súlyos közrendi szabálysértést követett el egy rendező felé intézett megjegyzéssel. Amikor a hatósági személyek letartóztatást alkalmaztak, kisebb rendbontás tört ki, amely több drukkert érintett. A rend gyorsan helyreállt, további incidensek nem történtek” – írja a londoni rendőrség Twitter-oldala.
A The Sun néhány mondat és kép – az egyiken egy magyar szurkoló szerepel erősen vérző fejjel – erejéig foglalkozott a lelátón történtekkel, s inkább a meccs elemzésére helyezte a hangsúlyt. „Ez volt az éjszaka, amikor Gareth Southgate átalakult Pep Guardiolává” – kezdte a beszámolót az angol lap, amely azt hangsúlyozza, hogy a kezdőcsapat fele a Guardiola irányította Manchester City-ből érkezett. Annak ellenére, hogy öt támadót nevezett Southgate, csalódást keltő döntetlen született angol szempontból. A címben és a beszámolóban kiemelik, hogy
A magyar csapat kapcsán azt írták, hogy a magyar válogatott ezúttal azt az arcát mutatta, amelyet az Európa-bajnokságon is láthattunk tőle Franciaország és Németország ellen.
A Daily Mail röviden számol be a kedd esti találkozóról.
„Megdöbbent a Wembley, amikor Magyarország vezetést szerzett Sallai Roland büntetőjével
Luke Shaw magas láb miatti szabálytalansága után. John Stones azonban az első félidőben helyreállította a rendet, miután Phil Foden szabadrúgása után gólt szerzett. Anglia hiába próbálkozott a meccsen, alig okozott gondot jól szervezett, makacs ellenfelének. A gyenge eredménynek számító döntetlen ellenére, Anglia továbbra is kiváló helyzetben van ahhoz, hogy bebiztosítsa helyét a világbajnoki indulók között. A mérkőzést azonban a magyar szurkolók tönkretették, amikor az első félidő elején összecsaptak a rendőrséggel” – írta a Daily Mail.
ám a találkozó után már inkább a pályán történt eseményekkel foglalkozott. „Ezt az estét el kell felejteniük a háromoroszlánosoknak. A találkozót először a vendégszurkolókat érintő erőszakos események jellemezték a lelátón. Aztán a pályán, nagy csalódást okozott az angol válogatott, csapatkapitányához, Harry Kane-hez hasonlóan. Gareth Southgate játékosaiból hiányzott a találékonyság, és talán a kedv is, megelégedve egy szomorú döntetlennel (1-1).” – közölte a l’Équipe.
A Marca is átvette, amit a BBC írt
Sajnálatos, hogy az olyan nagy szakmai presztízzsel bíró lap is, mint a spanyol Marca szintén gondolkodás nélkül átvette és szajkózta a BBC közleményét a Wembley lelátóján történtekről. Majd a meccs utáni beszámolójában egyszerre tér ki az Angliában és az Albániában történt nézőtéri botrányra.
„Nézőtéri gondok zavarták meg a világbajnoki selejtezőket, mivel a magyar szurkolók összecsaptak a rendőrökkel az 1–1-es döntetlennel végződő Anglia elleni meccsen a Wembleyben, míg Lengyelország játékosai levonultak a pályáról Albániában, miután kedden az I-csoport egy másik mérkőzésen palackokat dobtak be a hazai szurkolók” – írta a Marca.
Majd a spanyol lap kiemeli a történelmi döntetlen jelentőségét is: „Miután Anglia nem tudott győzni, először vesztett pontokat világbajnoki selejtezőn hazai pályán, a 2012. szeptemberi Ukrajna elleni döntetlen óta.”
Nyitókép: A magyar válogatott játékosai a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének 8. fordulójában játszott Anglia–Magyarország mérkőzés végén a londoni Wembley Stadionban 2021. október 12-én. MTI/Kovács Tamás