Már az elbasani, történelmi vereség is egy fejbekólintás volt számunkra, hiszen
korábban még gólt sem kaptunk az albánoktól, és egy idegenbeli, 0-0-s döntetlen is csupán 1948 májusában csúszott be ellenük,
de Zakariás József, Kubala László, Illovszky Rudolf és a többiek mentségére legyen szólva: 73 éve csak barátságos mérkőzést vívtunk riválisunkkal.
Elbasanban még akadtak helyzetecskéink (Szoboszlai előtt kétszer, míg Kleinheisler előtt egyszer adódott kecsegtető alkalom), ám a Puskás Arénában – jóindulattal – csak Sallói Dániel pörgetését vagy éppen Szalai Attila kapufára talpalását nevezhetjük annak – ráadásul utóbbi lehet, hogy leshelyzetből jött össze.
Az angolok elleni hazai találkozó első félideje még a nem is olyan távoli, dicső időket idézte, de aztán a második játékrészben fokozatosan fölénk nőtt az Eb-ezüstérmes ellenfél. Ekkor még csak azt hittük:
a világklasszisokkal teletűzdelt rivális egyszerűen megfojtott és kivégzett minket, de ez a négy gól sokkal nagyobb kárt okozott a válogatottunkkal, mint azt akkoriban gondoltuk.
A mély sebet csak tovább fájdította, hogy a FIFA (egyáltalán nem FARE-módon) két mérkőzésre bezáratta a Puskás Arénát – a San Marino elleni találkozóra vonatkozó büntetést nagylelkűen felfüggesztette - de ekkor még azt hittük: ha idegenben móresre tanítjuk Uzuniékat, hazai környezetben akkor is megverjük őket, ha nem lesznek szurkolók a stadionban.
Nos, az élet egészen más forgatókönyvet írt, mint azt szerettük volna: Elbasanban és Budapesten is egyértelműen fölénk nőttek az albánok, a korábban legendásan stabil védekezésünk eléggé ingatag alapokon áll, amelyben – fáj kimondani, de ettől még igaz – Bolla Bendegúz és Kecskés Ákos egyelőre nem üti meg a nemzetközi középmezőny alsó felének szintjét, míg Lang Ádám esetében az ember szinte mindegyik megmozdulása után csak azon töri a fejét:
a még mindig csak 28 éves védő hogy juthatott el immár 41 válogatottságig?...
Az életben maradáshoz létfontosságú lett volna a budapesti győzelem, de ami korábban remekül ment az üres lelátók előtt (menetelés és feljutás a Nemzetek Ligájában, remeklés a tavaszi vb-selejtezőkön), az őszre köddé vált. Fájdalmas volt szembesülni azzal a ténnyel, hogy hiába álltunk jóval előrébb a világranglistán (40. hely), a 66. pozícióban lévő albánok egyszerűen fölénk nőttek. Az első félidőben még csupán régi, jó ismerősünk, Myrto Uzuni ijesztegetett, a mérkőzés folyamán három ziccert is kihagyott a Fradi légiósa, (köszönjük szépen), nem véletlen, hogy lekapta őt Edoardo Reja, akinek a helyére Armando Broja állt.
Ilyen keresztnévvel alapjáraton csak nagy tehetség lehet valaki (Isten nyugosztaljon, Diego Armando Maradona...),