Mint a jó fej nagybácsik: bevásároltak a dánok és a svédek tankokból, Ukrajnának több tucatot vettek
Az Ukrajnának adott tankokat akarták pótolni azzal a bevásárlással, aminek keretében további tankokat adtak Ukrajnának.
Az idei Európa-bajnokságon Christian Eriksen balesete kovácsolta még egységesebbé a dán válogatottat. 1992-ben pedig egy társuk kislányának súlyos betegsége.
A világ úgy emlékszik, hogy az 1992-ben hatalmas meglepetésre Európa-bajnoki címet nyerő dán válogatottat a „strandról verbuválták” össze, hogy induljon a kontinens tornán. Ennek a kedves, régi legendának az az alapja, hogy Dánia nem tudta kiharcolni az Eb végjátékban való részvétel lehetőségét, ám egy (számára) szerencsés véletlen folytán mégis ott lehetett. Ugyanis a nyitómérkőzés előtt 12 nappal a már a helyszínen készülő Jugoszláviát az UEFA kizárta az eseményről. Az indok a délszláv háború miatt az ENSZ által az ország ellen meghirdetett teljes embargó volt. A selejtező csoportban mögötte végző Dániát kérték fel, hogy induljon helyette.
Az előző évben a legjobb dán focistának választott Kim Vilfort nem akart ott lenni. Ugyanis a hét éves kislánya, Line súlyos betegséggel feküdt a kórházban. Leukémiával. A csöppség szervezete eleinte jól reagált a kezelésekre, ezért Kim a csapattársai után utazott Svédországba. Az első két csoportmérkőzésen játszott, ám a harmadik előtt lesújtó hírt kapott otthonról: Line állapota rosszabbodott. Az első géppel repült haza, és rohant a kórházba. Egyébként is úgy tűnt, hogy már csak egy mérkőzése lesz a dán válogatottnak az Eb-n.
Angliával 0-0-át játszott és 1-0-ra kikapott Svédországtól
Ám a többi eredmény úgy alakult, hogy maradt továbbjutási esélye az utolsó mérkőzésen is, pedig akkor még csak két csapat ment tovább a kvartettből. Dánia, Vilfort nélkül óriási meglepetésre 2-1-re legyőzte (az akkor is) világsztárokból álló Franciaországot. Svédországgal együtt ment tovább, Franciaország és Anglia kiesett. Akkor még nyolc csapatos volt az Eb, vagyis ez a második hely elődöntős szereplést ért. Vilfort abban egyezett meg a feleségével, hogy elutazik az elődöntőre, de utána azonnal visszatér. Annyira fontos tagja volt a válogatottnak, hogy Richard Möller-Nielsen szövetségi kapitány a kezdőcsapatba tette.
Annak a találkozónak sem Dánia volt az esélyese, hanem a címvédő Hollandia
Mégis kétszer is vezetést szereztek a dánok, a hollandok csak futottak az eredmény után. 2-2-vel ért véget a 90 perc, majd a hosszabbításban nem esett gól. Vilfort élete legjobb mérkőzését játszotta. Ám ezzel még nem nyerte meg a csatát Dánia. Büntetőpárbaj döntött a fináléról. Ez egy kegyetlen „orosz rulett”, de mégis egy fokkal jobb, mint az a bizonyos pénzfeldobás, amellyel 1968-ban az olaszok megnyerték a saját elődöntőjüket. A 11-es párbaj az idegek harca, itt fizikailag már nem kell a csúcson lenni, a technika is csak kicsit számít, sokkal fontosabb a szellemi ráhangolódás. Ilyenkor többnyire nem az edzők jelölik ki a játékosokat, hanem azok állnak oda, aki éreznek magukban annyi mentális erőt, hogy betaláljanak.
Vilfort kérte, hogy rúghasson. Az első párban mindkét játékos eredményes volt. A második párban minden idők egyik legjobb labdarúgójának, Marco van Bastennek a lövését óriási bravúrral hárította az a Peter Schmeichel, akinek a fia védi ma este Dánia kapuját az Anglia elleni Eb-elődöntőben. Előnybe került Dánia! A negyedik párban Frank Rijkaard betalált, így az előny megtartásához Vilfortnak is gólt kellett szereznie. Sokan, sokszor elmondták, hogy mit érez egy focista egy ilyen szituációban, amíg a középkörtől elsétál a 16-osig. Sokakban lepereg az egész pályafutásuk, életük, mások igyekeznek mindent kikapcsolni maguk körül. Vilfort az utóbbit tette.
Abban a néhány másodpercben kikapcsolt mindent
Tudta, hogy a focisikert távolról sem ismerő ország minden lakója az ő eredményességéért imádkozik. És tudta, hogy feszülten tapad a képernyőre a halállal csatázó kislánya is a kórházban. Abban a néhány másodpercben kikapcsolt mindent. Majd magabiztosan rúgta a 11-est a jobb alsó sarokba,a kor egyik legjobb kapusának Hans van Breukelennek esélye sem volt a hárításra. Az 1984-es Európa-bajnok, Franciaország után az 1988-ast, Hollandiát is búcsúztatta Dánia. Döntőt játszhatott az Eb-n!
Vilfort a mérkőzés után rohant vissza Koppenhágába, a kórházba. Minden percét Line-el töltötte, és eszébe sem jutott, hogy a döntőre visszatérjen Göteborgba. Ám a gyerek könyörgött neki, hogy menjen vissza.
Kim végül nehéz szívvel, de engedett Line kérésének, és a döntő előtti napon elutazott Göteborgba. Az ellenfél az akkor már egyesített Németország, az előző két legyőzött gárdánál is erősebb válogatott volt. Mégis Dánia szerzett vezetést a 19. percben. A németeknek maradt idejük az egyenlítésre és a fordításra. Ám a dán kaput Schmeichelen és hősiesen küzdő társain kívül valami rejtélyes erő is védte.
A labdarúgás történetének egyik legnagyobb szenzációja ez!
Talán a világmindenség fogott össze, hogy egy ártatlan, szenvedő kislány utolsó vágya teljesüljön itt a Földön. Alig több, mint 10 perc volt hátra, amikor a dánoknak sikerült a labdát kijuttatniuk a kapujuk elől. A németek gyűrűjében lévő Vilforthoz került az. Meglódult vele, majd egy remek csel után Bodo Illgner kapujába lőtt. Megnyerte az Európa-bajnokságot Dániának! A labdarúgás történetének egyik legnagyobb szenzációja ez!
Kim Vilfort még megvárta a csapatkép elkészítését a kupával, majd rohant haza. A következő napokban el sem mozdult kislánya ágya mellől. Három héttel a meseszerű Eb-győzelem után a hét éves Line Vilfort tragikusan rövidre szabott földi élete édesapja kezei között ért véget…
Kim Vilfort jelenleg 58 éves. Fia, a most 32 éves Mikkel focizott, az ő posztján játszott, és tavaly vonult vissza. Lánya, Rikke 28 éves, ő nem lett élsportoló, tanárként dolgozik. Rikke nem láthatta apját az Eb-varázslat során, míg Mikkel nem emlékezhet rá. Azt nem tudhatjuk, hogy ők hárman együtt nézik ma este az Eb-elődöntőt, vagy külön-külön, az viszont biztos, hogy Dánia 1992 után először játszik a kontinens tornán a döntőbe jutásért. Az este 9-kor kezdődő mérkőzésen az ellenfél Anglia lesz Londonban. Ahogy 1992-ben, most sem szól semmi a dánok mellett. Azonban ahogy anno 1992-ben megsokszorozta a válogatott erejét Kim Vilfort vesszőfutása, úgy a maiak egységét és küzdőszellemét is jócskán megnövelte társuk, Christian Eriksen szerencsére nem tragédiával végződő balesete a torna első mérkőzésén.
Kép forrása: YouTube