Rendeztük sorainkat fejben, szőlőben, pincében, és a remek toszkán borász, Stefano Chioccioli segítségével a következő évtizedben előálltunk egy sor száraz borral, amelyben az őshonos tokaji fajták – a furmint, hárslevelű és sárgamuskotály mellett – már chardonnay és pinot noir is szerepelt. Utóbbi két, világszerte ismert szőlőfajta a tokaji borvidéken sem volt ismeretlen: báró Vay Miklós, akit felmenőim között tisztelhetek, már a tizenkilencedik század közepén szorgalmazta „magyar habzó vagy pezsgő bornak” készítését „sámpányi” és tokaji fajták felhasználásával, a pinot noir pedig kifejezetten gazdagon volt jelen Hegyalján a filoxéra előtti időkben.
Az őshonos fajták prezstízsét nem veszélyezteti, ha limitált és ellenőrzött formában jelen vannak nemzetközi szőlőfajták is a borvidéken”
Így aztán amikor öt évvel ezelőtt csatlakozott hozzánk a legendás champagne-i pezsgőmester, Régis Camus, már a teljes csatársort tudtuk megmutatni neki szőlőtőke és kész bor formájában is. Rajongása azóta is töretlen a furmint iránt, kulcsszereplőnek tartja a pezsgőink stílusának alakításában, s azt is minden alkalommal várja, hogy pinot noirt és chardonnay-t kóstolhasson. Mert bár ezekkel dolgozott egész életében, amit Tokajban a két fajta produkál, azért „érdemes Champagne-ból akár gyalog elindulni”.
A kérdés számomra mégsem úgy szól, hogy most akkor furmint vagy chardonnay. Úgy gondolom, nem érdemes konfliktust keresni ott, ahol nincs: az őshonos fajták prezstízsét nem veszélyezteti, ha limitált és ellenőrzött formában jelen vannak nemzetközi szőlőfajták is a borvidéken.
Lehet, hogy túl sok bennem az amerikai, de kimondom: Tokaj-Hegyaljának és lakóinak elsősorban sikerre van szükségük. Sikeres gazdákra, akik megélnek a szőlőjükből, sikeres termelőkre, akik el tudják adni a boraikat, és büszkék jóivású furmintjaikra, elegáns hárslevelűikre, nemes aszúikra, emellett élhetnek a lehetőséggel, hogy a borvidék rendkívüli kvalitásait másként, például pezsgő formájában is megmutassák a nagyvilágnak.