A profit mindent visz! Csak álom a zöldfordulat...

2024. december 29. 16:06

A globális zöldforradalom fékezett üzemmódra váltott: a karbonsemlegesség céldátuma már nem 2050, hanem 2070. A befektetők megunták a startupálmokat, és a nagyvállalatokra tesznek, ahol a profit diktál. A pragmatizmus és a nyers számok felülírták a klímacélok romantikáját – derül ki a Goldman Sachs decemberi elemzéséből.

2024. december 29. 16:06

Michele Della Vigna, a Goldman Sachs Research EMEA-régiójának (Európa, Közel-Kelet, Afrika) természeti erőforrások kutatási vezetője és csapata nemrégiben megvizsgálta, hogy 75 ezer milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy a világ elérje a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését a következő évtizedekben. A hatalmas összeg mellett az energiaigény folyamatos növekedése és az elhúzódó technológiai átmenet is arra utal, hogy a zöldátállás egy hosszabb és pragmatikusabb folyamat lesz, mint korábban gondolták. 

A befektetők fókuszában: nagyvállalatok és profitabilitás 

Az elmúlt években ugyanis főként a zöldtechnológiai startupok dominálták a zöldátállás finanszírozását, most azonban a nagyvállalatokra került a fókusz. A befektetők számára egyértelművé vált, hogy a zöldátmenet anyagi támogatása kizárólag olyan projektekkel és technológiákkal lehetséges, amelyek pénzügyileg életképesek és profitot termelnek. Nem holmi „startupos” hosszú távú és ködös ígéretekkel.  

Az új befektetési szemlélet három lényegi eleme 

  • Tőkehatékonyság: a vállalatok képesek tőkeköltséget meghaladó megtérülést produkálni, miközben a saját zöldátmenetüket is finanszírozzák. 
  • Pragmatikus megközelítés: az alulról építkező stratégiák kerülnek előtérbe, amelyek konkrét, gyakorlati eredményeket hoznak. 
  • Kockázatcsökkentés: az új fókusz a hosszú távon is fenntartható, stabil projektek támogatására helyeződik át. 

Olaj és földgáz: új realitás keresleti csúcsokkal 

A fosszilis energiahordozók iránti igény továbbra is stabil marad, sőt évtizedekig növekedni fog. A Goldman Sachs szerint az olaj iránti kereslet csúcsa várhatóan 2035-ben lesz, a földgázé pedig 2050-re tolódik. 

Ez a prognózis egyértelműen megmutatja, hogy  

az olaj- és a gázipar még hosszú ideig nélkülözhetetlen szereplő marad a globális energiapiacon.  

A korábban széles körben emlegetett „beragadt eszközök” kockázata helyett ma a szűkös kínálat jelenti a legnagyobb kihívást. 

Della Vigna kiemelte, hogy a nem OPEC-országok olajtermelése 2027-re eléri a csúcsát, és ez egyre nagyobb nyomást helyez a globális piacokra. Az iparágnak szüksége lesz a termelés digitalizációjára és az innovatív technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia használatára; főként azért, hogy új lelőhelyeket fedezzenek fel és csökkentsék a termelés mérséklődését. 

Fókuszba kerülő új befektetési területek 

Az új befektetések azokra a technológiákra és területekre koncentrálnak, amelyek képesek egyszerre környezeti és pénzügyi eredményeket hozni: 

  • Szárazföldi nap- és szélenergia: költséghatékonyságuk miatt ezek a technológiák továbbra is a zöldátmenet élvonalában állnak. 
  • Akkumulátortechnológia és elektromos hálózatok: az energiatárolás és a villamosítás terén jelentkező hatalmas kereslet – különösen az adatközpontok és a növekvő népesség miatt – robbanásszerű fejlődést hoz. 
  • Szén-dioxid-leválasztás: az ipari kibocsátások csökkentésében és az előttünk álló évtizedekben ez a technológia kulcsszerepet játszik. 
  • Bioüzemanyagok: a belső égésű motorok hosszabb ideig való használata miatt a bioüzemanyagok integrációja elengedhetetlen, bár nagy kérdés, hogy az élelmiszerként vagy állati takarmányként használható gabonákat érdemes-e, etikus-e, szabad-e járművekben elégetni. 

Az Egyesült Államok előnye: az IRA hatása 

Az inflációcsökkentési törvény (Inflation Reduction Act, IRA) az USA-t a tiszta technológiai beruházások globális központjává tette. A jogszabálya bevezetése óta eltelt két év alatt mintegy 800 milliárd dollárnyi innovációt generált, ami példátlan mértékű támogatást biztosított a tiszta technológiai ágazatnak. Különösen Texas emelkedett ki, amely az IRA támogatásai és hatékony engedélyezési rendszere révén a világ egyik vezető zöld-, illetve tiszta technológiai központjává vált. A Goldman Sachs elemzése szerint a törvény intézkedései hosszú távon fennmaradnak, még a Trump-kormányzat hivatalba lépése után is. 

Európa kihívásokkal küzd, de nagy potenciált rejt 

A Goldman Sachs szerint Európában a zöldátmenet lassabb ütemű, és a következő években is az marad, elsősorban a gazdasági növekedés lassulása és a szabályozási bizonytalanság miatt. Ugyanakkor a kontinensnek lehetősége van az energiafüggetlenségének erősítésére a helyben előállított megújuló energiaforrások növelésével. 

Ha Európa stabil szabályozási környezetet teremt és javítja a tőkepiaci hozzáférést, a zöldátmenet jelentős beruházási lehetőséggé válhat, amely csökkenti az importfüggőséget és hosszú távon fenntartható energiát biztosít – állapítja meg a tanulmány. 

75 ezer milliárd dollárnyi beruházás kell 2070-ig 

Della Vigna és csapata rámutatott: a globális nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentéséhez 75 ezer milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség a következő évtizedek során. Ez az összeg jól mutatja a zöldátmenet hatalmas finanszírozási igényét, amely csak a nagyvállalatok bevonásával és pragmatikus stratégiákkal érhető el. A befektetők az utóbbi egy-két évben egyre inkább felismerték, hogy a zöldátmenet egy hosszú távú, lépcsőzetesen épülő, változó folyamat, amely  

nem csupán környezeti, hanem gazdasági szempontból is nagy léptékű, kézzelfogható, megvalósítható és hatékony megoldásokat igényel. A cél továbbra is a karbonsemlegesség, de immár 2070 a reális időpont 

 – teszik hozzá a jelentés készítői. A lassuló zöldátmenet ellenére a jövő a tiszta technológiáké – de csak akkor, ha azok képesek önállóan is profitábilisan működni, továbbá megfelelni a globális energiaigény nagy léptékű növekedésének. 

(Forrás: Goldman Sachs

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Tolga Bozoglu

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2024. december 29. 21:53
" Mindent megmutat a gigamellű szexi szépség áttetsző ruhája Origo "
pandalala
2024. december 29. 21:43
Áááá, csak 360 fokos, azt már Baerbock kisasszony is megmondta!! .... :-))
Dixtroy
2024. december 29. 19:47
"75 ezer milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy a világ elérje a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését a következő évtizedekben" A világ nagy része szarik erre a faszságra. Miért is kéne nullára csökkenteni? Húsz éve mennyi volt? És akkor probléma volt? Mitől lett ez ilyen kurva fontos? És akkor majd nem változik az éghajlat?
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2024. december 29. 19:23
Az a jó az irracionális célokban, hogy nem fenyeget annak veszélye, hogy valaha is célbaérünk és akkor új célt kell kitűzni. A "ződülés" hajhászása a szemfüleseknek, akik tudják merről fúj a szél (hiszen ők fújják a passzátszelet) óriási lehetőségek rejt. Irdatlan pénzek áramolnak, új piacok születnek és mások megszűnnek és hatalmas vagyonok kovácsolódnak. Miközben az emberek rettegnek és imádkoznak hogy legyen valaki, aki majd kivezeti őket ebből, kerüljön amibe kerül. És persze vannak messiások, azok mindig jönnek.. vagy küldik őket... A valódi zöld átálláshoz baromi sok energia kell, két nagyságrenddel több, mint amennyi felett az emberiség jelenleg diszponál. Ennyi energiát két forrásból tudnánk fedezni, de az egyik jelenleg tiltólistás, a másik meg nem működik..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!