Michele Della Vigna, a Goldman Sachs Research EMEA-régiójának (Európa, Közel-Kelet, Afrika) természeti erőforrások kutatási vezetője és csapata nemrégiben megvizsgálta, hogy 75 ezer milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy a világ elérje a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését a következő évtizedekben. A hatalmas összeg mellett az energiaigény folyamatos növekedése és az elhúzódó technológiai átmenet is arra utal, hogy a zöldátállás egy hosszabb és pragmatikusabb folyamat lesz, mint korábban gondolták.
A befektetők fókuszában: nagyvállalatok és profitabilitás
Az elmúlt években ugyanis főként a zöldtechnológiai startupok dominálták a zöldátállás finanszírozását, most azonban a nagyvállalatokra került a fókusz. A befektetők számára egyértelművé vált, hogy a zöldátmenet anyagi támogatása kizárólag olyan projektekkel és technológiákkal lehetséges, amelyek pénzügyileg életképesek és profitot termelnek. Nem holmi „startupos” hosszú távú és ködös ígéretekkel.
Az új befektetési szemlélet három lényegi eleme
- Tőkehatékonyság: a vállalatok képesek tőkeköltséget meghaladó megtérülést produkálni, miközben a saját zöldátmenetüket is finanszírozzák.
- Pragmatikus megközelítés: az alulról építkező stratégiák kerülnek előtérbe, amelyek konkrét, gyakorlati eredményeket hoznak.
- Kockázatcsökkentés: az új fókusz a hosszú távon is fenntartható, stabil projektek támogatására helyeződik át.
Olaj és földgáz: új realitás keresleti csúcsokkal
A fosszilis energiahordozók iránti igény továbbra is stabil marad, sőt évtizedekig növekedni fog. A Goldman Sachs szerint az olaj iránti kereslet csúcsa várhatóan 2035-ben lesz, a földgázé pedig 2050-re tolódik.
Ez a prognózis egyértelműen megmutatja, hogy
az olaj- és a gázipar még hosszú ideig nélkülözhetetlen szereplő marad a globális energiapiacon.
A korábban széles körben emlegetett „beragadt eszközök” kockázata helyett ma a szűkös kínálat jelenti a legnagyobb kihívást.
Della Vigna kiemelte, hogy a nem OPEC-országok olajtermelése 2027-re eléri a csúcsát, és ez egyre nagyobb nyomást helyez a globális piacokra. Az iparágnak szüksége lesz a termelés digitalizációjára és az innovatív technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia használatára; főként azért, hogy új lelőhelyeket fedezzenek fel és csökkentsék a termelés mérséklődését.