A Mandiner kérdésére Orbán elárulta, mikor vezeti be Magyarország az eurót
A miniszterelnök szombat délelőtt nemzetközi sajtótájékoztatót tartott.
A forint gyengülése nem egyedi jelenség; a cseh korona és a zloty szintén veszít az értékéből. A piacok túlreakciója várhatóan enyhülni fog, különösen, ha a Fed kamatpolitikája is lazul, ami korrekciót eredményezhet – adott gyors értékelést a forint ma reggeli gyengülése kapcsán a Makronóm Intézet elemzője.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Az eddig beérkezett adatok alapján Trump tűnik nyertesnek, igaz, sok szavazatot kell még összeszámolni. Ugyanakkor a befektetők a jelenlegi felfokozott gazdasági hangulatban azonnal reagálnak minden beérkező hírre, és árazzák a lehetséges kimeneteleket. Trump győzelméhez a befektetők jelentős költségvetési lazítást társítanak, amely emeli az amerikai kötvényhozamokat, de a belengetett vámokhoz is magasabb inflációt kötnek, ami így szigorúbb monetáris politikát követelne meg a Fed részéről. Mindkét hatás tankönyvszerűen a dollár erősödésének irányába hat, és ezt látjuk most a piacokon is. Ez pedig rendszerint negatívan hat a feltörekvő piaci devizákra, köztük a forintra is.
A forint helyzete nem egyedülálló, tehát nem országspecifikus tényezőről beszélhetünk: a választással párhuzamosan látott gyengülés a többi régiós likvid devizapiacon, vagyis a cseh korona és a zloty esetében is látható.
Fundamentális oka ugyanakkor nincs a forint gyengülésének, a folyó fizetési mérleg továbbra is jelentős többletet mutat, ami a hazai deviza erősödését indukálná.
Vagyis lehet arra számítani, hogy ha a felfokozott piaci hangulat enyhül, amelyet a Fed folytatódó kamatcsökkentése is támogathat, akkor korrekció következhet be az árfolyamban.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.