A Török Exportőrök Közgyűlése adatai szerint a Palesztinába irányuló kivitel 542,5 százalékkal emelkedett az év első 10 hónapjában, 102 millióról 661 millió dollárra. Az augusztus különösen figyelemreméltó volt, mivel
az export 1156 százalékkal nőtt, a tavalyi 10 millióról 127 millió dollárra.
Ehhez képest októberben már „csak” 672 százalékkal emelkedett, 12 millióról 95 millióra.
Októberben az acél volt a legjelentősebb exportcikk, amely a tavalyi év azonos hónapjához képest elképesztő, 5400 százalékos növekedést mutatott, 459 ezer dollárról 25 millióra. A vegyi anyagok és termékek kivitele is drámai mértékben nőtt, éves szinten 8575 százalékkal, 143 ezer dollárról 12 millióra. Hasonló tendenciák mutatkoztak a zöldség-gyümölcs, valamint a klímaberendezések exportjában. Az is lassan gyakorlattá válik, hogy a tranzakciók folytatására izraeli cégek a Palesztin Hatóság alá bejegyzett vállalkozásokat alapítottak.
Persze sokan kétkednek az új török intézkedések hatékonyságában, hogy azok mennyire tudják majd leállítani az Izraelbe irányuló áruáramlást. Azt állítják, hogy a török kormánynak nincs az embargósértések megfigyelésére szakosodott hivatala, így nem valószínű, hogy Ankara képes lesz teljesen megállítani ezt a kereskedelmet. Ráadásul a vállalkozók eddig is fel tudtak mutatni valamilyen papírt, ha rákényszerültek.
Ráadásul a palesztin kormány sem nagyon ért egyet a török szigorításokkal. Arra kérték Törökországot, hogy Palesztinát mentesítse a május 2. óta elrendelt kereskedelmi embargó alól, és vezessen be egy olyan különleges szabályozást, amely megakadályozza a kereskedelmi útvonalakkal való visszaélést Izrael javára.
Korábban a Törökországból származó palesztin import java izraeli kereskedőkön keresztül érkezett, most viszont a helyzet megfordult, a török áruk csak palesztin cégeken keresztül juthatnak el a palesztin piacokra.
Többen inkább azt szorgalmaznák, hogy a (látszólag) palesztin vállalkozások számára érkező árukat minimális papírmunkával továbbra is el lehessen adni az izraeli cégeknek. Vagyis inkább nyitva tartanák a kereskedelmi útvonalakat, hiszen a közvetítői szerepből is csurran-csöppen valami.