Elon Musk németországi Tesla-gyárának a vezetői annyira idegesek a betegszabadságok miatt, hogy tavaly előre be nem jelentett, váratlan látogatásokkal ellenőrizték, hogy dolgozóik valóban betegszabadságon vannak-e, vagy egyébként egészségesek, csupán kihasználják az ellátórendszer munkáltató szempontból megkérdőjelezhető lazaságát, és szimplán extra szabadságnak tekintik a betegállományt. Musk módszerét általában elítélik a német cégvezetők, ám legtöbbjükben ugyanúgy ott motoszkál az amerikai milliárdos alapgondolata. A Mercedes-Benz vezérigazgatója, Ola Källenius a közelmúltban rendkívül óvatosan és diplomatikusan úgy fogalmazott: munkáltatóként mindent megtesznek a dolgozók biztonságáért és egészségéért a legmegfelelőbb munkakörnyezet kialakításától egészen az ingyenes oltásokig és szaktanácsadásig, de az eredményesség „mindkét fél hozzáállásán múlik”.
Van, aki ennél sokkal profánabbul fogalmaz. Egy autó- és légiipari beszállító vállalat főnöke az FT-nek nyilatkozva azt mondta: Németországban túl könnyű betegszabadságra menni, ezért vagy a rendszert kell megváltoztatni, vagy el kell érni, hogy a betegszabadság első három napjára a dolgozók egyáltalán ne kapjanak fizetést. „Nem akarok seggfejnek tűnni, de talán kétszer is meggondolnák a dolgot” – mondta nyersen.
Telefonon rendelt szabadság
Mi a problémájuk a vállalatoknak a német egészségügyi rendszer ezen szegmensével? Szerintük a betegszabadságra vonatkozó rendelkezések túl lazák és megengedők. A törvény értelmében minden munkavállalónak joga van évi hat hét betegszabadságra teljes fizetés mellett. Ha a munkavállaló nyaralás közben betegszik meg, és ezt orvos igazolja, egyszerűen visszaigényelheti a szabadságnapjait, és máskor is felhasználhatja azokat. A legnagyobb vitát azonban a világjárvány idején bevezetett rendszer generálja,
az ugyanis megengedi, hogy a munkavállaló személyes vizsgálat nélkül, egyszerűen telefonon írassa ki magát betegszabadságra.
Christian Lindner frissen kirúgott pénzügyminiszter szerint a rendelkezés és a betegszabadságok számának megugrása között nyilvánvaló összefüggés van, ezért a telefonos megoldás eltörlését kezdeményezte. A német háziorvosi szövetség ugyanakkor védi a szabályt, mondván, ez az intézkedés igazi sikertörténet az egészségügyi rendszer bürokráciájának csökkentésében.