Fotót közölt az ügyészség az eurókban vonagló magyar nőről, aki prostitúcióra vett rá lányokat
Egy „családi vállalkozás” keretében kereskedtek emberekkel a kecskeméti banda tagjai.
A helyzet most más, mint 2022 őszén volt: a folyó fizetési mérleg többlete kedvező, azaz a forintgyengülést főként a Fed-kamatvárakozások, a közel-keleti konfliktus és az amerikai választások okozta bizonytalanság okozza. E hatások enyhülésével a forint erősödése várható – véli a Makronóm Intézet elemzője.
A cikk szerzője a Makronóm elemzője.
Ha a forintárfolyam mozgását nézzük, többféle hatást, befolyásoló tényezőt lehet elkülöníteni.
A napon belüli ingadozást jellemzően a nemzetközi pénzpiaci hangulat okozza, ha az euró–forint kurzust nézzük, akkor ennek a mértéke nagyságrendileg legfeljebb 0,5 egység szokott lenni. Ezen mozgások okát sokszor nehéz konkrétan beazonosítani, van, amikor csak épp alacsony a piaci likviditás, így kisebb pénzmozgások is szemmel látható kilengést eredményezhetnek – értékeli a napokban kialakult forintpiaci helyzetet Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője.
Ezzel szemben napon belüli nagyobb mozgások is előfordulhatnak, amelyek kitéríthetik az árfolyamot akár az erősödés, akár a gyengülés irányába, adott esetben több egységgel is (maradva az euró–forint kurzusnál). Ilyen helyzetekben általában könnyen beazonosítható, hogy mi a forrása az elmozdulásnak.
Kijött egy olyan gazdasági adat, amelynek nyomán a befektetők átértékelték az adott gazdaság kilátásait, és ha kedvező irányba, akkor az rendszerint erősödést vált ki az adott deviza esetében. Vagy akár egy döntéshozó megszólalt, például a jegybank részéről kiadtak egy iránymutatást a várható kamatpályát illetően, ami szintén befolyással van az árfolyamra.
A fentieken túl vannak tartós trendek az árfolyamban, amelyek hosszabb távon is befolyásolják a mozgásokat a devizapiacon. Ezek közül kiemelkedik, ha például egy ország jelentős folyó fizetésimérleg-hiányt épít ki. Ebben az esetben a tranzakciók révén a gazdasági szereplők kereslete megnő a külföldi deviza iránt, amelyért hazai devizával fizetnek, ez pedig gyengíti az árfolyamot, amíg a mérleghiány helyre nem áll. De ehhez hasonlóan tartós hatást tud gyakorolni a monetáris politika is.
Az elmúlt időszak forintgyengülésében több tényező is szerepet játszott, és ezek jellemzően a gazdaságon kívülről érkeztek.
A forint a nemzetközi piacon is rendkívül likvid deviza, ebből kifolyólag a pénzpiaci hangulat érdemben tudja befolyásolni az értékét, itt pedig nagyjából szeptember vége óta magyar szempontból rendkívül kedvezőtlen folyamatok zajlottak le. A Feddel kapcsolatos kamatvárakozások érdemben felfelé tolódtak, köszönhetően annak, hogy az amerikai gazdaság a vártnál sokkal jobb formában van.
Ezzel szemben az EKB részéről a piacok jóval agresszívabb kamatvágási ütemet várnak, és e hatások a dollár euróval szembeni felértékelődését okozzák, ez pedig rendszerint gyengíti a forintot és a régiós devizákat is, mint a cseh korona vagy a zloty.
De a feltörekvő piaci devizákat a közel-keleti konfliktus eszkalációja is kedvezőtlenül érintette. Ezen hatások együttesen elegendők voltak ahhoz, hogy a 400-as lélektani határ fölé gyengítsék a forint árfolyamát az euróval szemben.
A fenti tényezőkre rakódott rá, hogy nőttek Trump újraválasztási esélyei, amelyhez a piacok (a belengetett vámok inflációs hatása miatt) magasabb USA-kamatokat párosítanak. Ez szintén negatívan hat a feltörekvő piacokra, amelyek számára az alacsonyabb kamatok lennének a kedvezők.
Vagyis a forint az elmúlt időszakban rendkívül kedvezőtlen külső piaci környezetben találta magát, ami hozzájárult az árfolyam gyengüléséhez. A héten mindezen nemzetközi hatásokra rakódott rá egy további, országspecifikus tényező, a vártnál gyengébb harmadik negyedéves GDP-adat, amely a 408-as szint fölé lökte a jegyzést.
A forint árfolyamára rendkívül nehéz pontos előrejelzést adni. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy jelenleg nem a 2022 őszi események megismétlődése zajlik a devizapiacokon.
A magyar gazdaság fundamentumai jelenleg jóval erősebbek. A folyó fizetési mérleg most érdemi többletet mutat: az első 8 hónap vonatkozásában 4,4 milliárd eurót, miközben két évvel ezelőtt az energiaárak elszabadulása miatt folyamatos forráskiáramlás zajlott, ami leértékelte a forint árfolyamát.
Vagyis jelenleg leginkább átmeneti tényezők, az aktuális piaci hangulat, egyszeri sokkok játsszák a legnagyobb szerepet az árfolyam gyengülésében.
Ezen tényezők viszont várhatóan idővel elmúlnak, a befektetők is zárják majd a forinttal szemben kialakított pozícióikat, akár már az amerikai elnökválasztás eredményhirdetését követően. Ekkortól pedig számítani lehet egy korrekcióra, erősödésre a forint árfolyamában.
***